SAXÁNA A LEXIKÓN KÚZIEL |
SAXÁNA A LEXIKÓN KÚZIEL |
Kráľ filmových rozprávok a komédií – tento neoficiálny titul prisúdili jednomyseľne kritici i diváci medzinárodne uznávanému a obľúbenému českému filmovému a televíznemu režisérovi, scenáristovi, ale aj dokumentaristovi a pedagógovi Václavovi Vorlíčkovi (1930) už pred rokmi. Štúdium réžie na FAMU v Prahe ukončil krátkym hraným filmom Direktíva v roku 1956 a odvtedy sa podpísal pod vari štyri desiatky filmových a televíznych diel, úspešných u nás i v zahraničí. Stačí spomenúť tituly ako sú napríklad Kdo chce zabít Jessii(1966), Pane, vy jste vdova (1970), Dívka na koštěti (1971), Tři oříšky pro Popelku (1973), Jezerná královná (1998), Sokoliar Tomáš (2000) , či seriál Arabela (1979) a jeho pokračovanie z roku 1993 Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek. O to väčšiu pozornosť vzbudil jeho najnovší film Saxána a Lexikón kouzel, ktorý voľne nadväzuje na titul Dívka na koštěti, a v našich kinách sa premieta od polovice septembra.
Na stretnutí s novinármi režisér vyhlásil, že film vznikol vlastne náhodou. Asi pred desiatimi rokmi ho oslovil istý podnikateľ a ponúkol sa, že bude financovať akýkoľvek projekt, ktorý bude pokračovaním osudov niektorej hrdinky z jeho rozprávkovej tvorby. Václav Vorlíček so svojím priateľom a spolupracovníkom (dnes už nebohým ) Milošom Macourkom sa rozhodli pre Saxánu z filmu Dívka na koštěti a napísali prvú verziu scenára. Lenže potom sa niekoľko rokov nedialo nič, kým sa neozval muž, ktorý od podnikateľa scenár odkúpil a navrhol, aby sa nakrútil ako kombinácia hraného a animovaného filmu. Bola to výzva, ale aj množstvo technických komplikácií. Vznikli ďalšie verzie scenára a na jeseň 2007 aj hraná časť filmu. Problémy však nastali s animáciou. Film je totiž kombináciou živých hercov a digitálne animovaných postavičiek a hrané scény sa prelínajú s unikátne animovanými 3D prvkami. Všetko sa vyriešilo až v roku 2010, keď do hry vstúpil vedúci trikovej výroby a supervízor pri výrobe animácii a trikov Viktor Adamec. Podarilo sa mu zhromaždiť okolo seba vyše štyridsať trikových špecialistov z viacerých krajín (niektorí z nich pracovali aj na Harry Potterovi). A tak sa film Saxána a Lexikón kouzel môže pochváliť, že so svojimi vari 650 trikmi je asi „prvým filmom českej kinematografie, ktorého triková výroba je zrealizovaná v takom rozsahu a na porovnateľnej úrovni so zahraničnými filmami pre deti.“
Samozrejme, že to nie je lacná záležitosť Časopis Cinema písal o rozpočte 75 miliónov korún. (Pôvodná Saxána, teda Dívka na koštěti stála okolo štyroch miliónov korún). Film vznikol v produkcii spoločnosti Pragofilm. Mimochodom, medzi koproducentami sú Česká televízia, Jaroslav Vacek, nemecký Rat Pack ale aj Slovák - generálny riaditeľ spoločnosti Film Europe PhDr, Ivan Hronec. (Za zmienku stojí, že odštartoval prípravu vysielania televízneho kanála Film Europe Channel, ktorý bude venovaný výhradne európskej kinematografii.)
Václav Vorlíček hovorí, že pred štyridsiatimi rokmi chcel osloviť predovšetkým „tínedžerov“ a jeho hrdinovia boli v ich veku. Teraz sa snaží viac o istú univerzálnosť, o rodinný film, ktorý osloví deti i ich rodičov či starých rodičov. V krátkom prológu a obrazovom zostrihu filmu Dívka na koštěti pripomenie históriu mladej čarodejnice Saxány (Petra Černocká), ktorá mala byť za trest tristo rokov po škole, ale ušla z rozprávkovej ríše do sveta ľudí, kde spoznala lásku Honzu (Jan Hrušínsky) a stala sa človekom. Dnes pôsobí ako kozmetička a žije s manželom veterinárom a dcérou Saxánkou (Helena Nováčková) v peknej pražskej vile, o ktorú sa delia s vydajachtivou tetou Irmou, ambicióznou spisovateľkou (výborná Jiřina Bohdalová) a jej bratom, sudcom Evženom (Petr Nárožný). Saxánka nič netuší o čarodejníckej minulosti svojej mamy, až kým na povale neobjaví jej truhlicu s čarovnou knihou. Jej pomocou sa ocitne v Ríši rozprávok. Náhodou sa tam však ocitne aj teta Irma, a čo je horšie, aj postava komiksového zloducha Crashmana (Jaromír Dulava), ktorý chce zničiť svet rozprávkových bytostí aj ľudí. Odvážna Saxánka to však nemôže dopustiť a začína bojovať ...
Vraví sa, že dvakrát nevstúpiš do tej istej rieky. Václav Vorlíček sa o to pokúsil. S veľkým časovým odstupom, za iných podmienok, iným spôsobom. Opäť sa v jeho príbehu prelína svet rozprávky a súčasnosti. Lenže teraz sa väčšina deja odohráva v Ríši rozprávok a k slovu sa dostávajú predovšetkým rozprávkové bytosti – animované postavičky ako Saxánkin nový kamarát, malý čertík Krakavous, dobromyseľný trpaslík Řehoř, nezbedné, ale mimoriadne sympatické strašidielko Chlpáč, Saxánkin starý otec Netopier, kostlivec Vincko, drak a iné potvory. Vraj pre hercov bolo najťažšie zvládnuť scény a dialógy s nimi, lebo počas nakrúcania ich nevideli, trikoví špecialisti ich „dodali“ až dodatočne.
Nová generácia detí zvyknutá na triky hoci aj z filmov o Harry Potterovi si možno ani neuvedomí, čo všetko sa na plátne udialo a bude to vnímať ako samozrejmosť. Prv narodení si však asi nejednu sekvenciu vychutnajú a ocenia. Zároveň si s trochou nostalgie pripomenú niektorých pôvodných hereckých predstaviteľov, ktorí už nie sú medzi nami( štvorrukého riaditeľa čarodejníckej školy v podaní Josefa Blahu nahradil Josef Somr), ale aj odkazy na iné Vorlíčkove diela a prítomnosť jeho obľúbených hercov, ktorým vytvoril priestor. Napríklad čarodejník Vigo (Bronislav Poloczek) je synom čarodejníka Viga z Arabely. Niekdajši Rumburak – Jiří Lábus sa predstavuje v postave vydavateľa tety Irmy A tá žiari v podaní Jiřiny Bohdalovej.
Žiadna technika a triky či populárni herci však nenahradia dobre prepracovaný príbeh s istým mravným ponaučením. To v tomto prípade hovorí nielen o víťazstve dobra nad zlom, ale aj o význame rodiny, spolupatričnosti a nutnosti pomáhať druhým. Možno mať isté výhrady voči niektorým sekvenciam a ich opodstatneniu či logike konania jednotlivých postáv a podobne. Nie je to však podstatné. Film vznikal dlho. Malá predstaviteľka Saxánky začala nakrúcať ako deväťročná. Dnes má trinásť rokov. Rozprávkové príbehy, tobôž Vorlíčkove, však, našťastie, nestarnú.
Text bol prevzatý z portálu filmpress.sk
Saxána a Lexikón kúziel (ČR, 2011)
Réžia: Václav Vorlíček. Námet: Miloš Macourek, Václav Vorlíček. Scenár: Václav Vorlíček, Vlastimil Mistrík. Kamera: Petr Polák, Antonín Weiser. Hudba: Radim Hladík. Hrajú: Petra Černocká, Jan Hrušínský, Jiřina Bohdalová, Helena Nováčková, Petr Nárožný, Jiří Lábus, Josef Somr, Jaromír Dulava, Ota Jirák, Naďa Konvalinková, Uršula Kluková, Markéta Hrubešová a ďalší