DANNYHO DVANÁSTKA |
DANNYHO DVANÁSTKA |
One: Je iba jeden Danny Ocean. Jeho brilantný mozog je výstrahou každého majiteľa sejfu väčšieho než krabica od topánok.
Two: Juliu Robertsovú doplnila v hviezdnej zostave Catherine Zeta-Jonesová. O ich nezhodách, respektíve mocenských bojoch sa čo to popísalo, skutočnosť je taká, že Catherina dostala vo filme väčší priestor. Jej úloha policajného detektíva má výrazný šarm, žiaľ trpí inými chybami, ale o tých neskôr. Julia si zahrala…Juliu, inak vo filme vlastne ani nebola.
Three: V triumviráte Clooney - Pitt - Damon zostala nevďačná úloha Talentovanému pánovi Mattovi. S povďakom kvitujem, že sa jej zhostil s výraznou dávkou sebairónie. Najmä scéna s Pittom v lietadle, keď sa snaží dostať väčšiu šancu, je veľmi príjemná. Celkovo možno poznamenať, že toto pokračovanie omnoho výraznejšie zatlačilo na pílu komediálnosti a určitého seba-paródovania. V mnohom to filmu pomohlo. Mám na mysli najmä scény Clooney - Pitt na moste, alebo Clooneyho zisťovanie, či naozaj vyzerá na 50 rokov. Samozrejme zavážilo herectvo spomínaných pánov, bez neho by tieto scény, ľahko skĺzli do priemerného vtipkovania.
Four: Dej filmu sa pohybuje v štyroch základných lokáciach. Z Ameriky sa presúva do Amsterdamu, do Ríma a odskočí si aj k jazeru Como. Dannyho "hoši" totiž zisťujú, že domáca pôda je im príliš horúca a menia americký rajón za Európsky. Samozrejme, že v skutočnosti sa natáčalo kde tade a najväčší ohlas okolo šikovných zlodejov vznikol na Sicílii (kde inde). Vraví sa, že Dannyho parta padla do oka miestnej Famílii…
Five: Je škoda, že popri tradičnej kamere, ktorou režisér Soderbergh poctivo vzdával hold lupičským klasikám rokov predošlých, sa neurobilo viac so scenárom. Film má množstvo twist efektov (päť našťastie nie :) ) , viac-či menej uveriteľných, ale filmu ako celku to neprospieva. Skôr som mal pocit, že sledujem sériu lepších, či horších scénok, než kompaktný film. Je pravda, že zámerom bolo po úspešnom plánovaní a super-akcii v jednotke ukázať totálny nezdar a rozpad plánov, ale človek akosi neverí, že Clooney zostane za mrežami a čaká kedy konečne niečo urobí…
Six: Práve tu niekde sa nachádza moje hodnotenie prvého dielu a od neho sa odrážam aj pri aktuálnom hodnotení.
Seven: Brad Pitt zdá sa, definitívne odišiel od svojej kultovej postavy. Vidieť, že sa snaží s pribúdajúcimi rokmi ponúknuť nové rozmery. Jeho Rusty Ryan už má omnoho bližšie k elegancii Clooneyovských (možno dokonca Redfordovských) päťdesiatnikov. Jeho neoficiálne ohlásený ústup z čelných pozícii je podľa mňa silne nepravdepodobný. Myslím, že má v sebe všetko to, čo mal Steve McQueen, Robert Redford, či Harrison Ford. Dovolil by som si povedať, že Pitta jeho najväčšie veci ešte stále len čakajú!
Eight, Nine,Ten: Ešte k formálnej stránke filmu. Soderbergh pracuje s odpočítavaním dní do bodu nula, ktorým je vyhodnotenie súťaže o najlepšieho zlodeja. Vincent Cassel ako francúzsky vyzývateľ je vždy o krok v pred, ale aj tak, vsadili by ste si na neho?
Eleven: Musím sa priznať, že prvý diel ma rozhodne nijak veľmi nezobral a z toho hľadiska považujem pokračovanie za príjemné prekvapenie. Vzhľadom na koncentráciu mien, by som však chcel vidieť ešte viac. Čosi, čo si človek zapamätá a rád sa k tomu vráti. V tomto prípade ide o film, ktorý si pozriete, ale dlho ho v hlave nosiť nebudete.
Twelve: Menej je niekedy viac. Chcelo by to menej fórkov, menej twistov, viac dramaturgie postáv a lepšiu fintu na záver. Kde sú tie časy, keď ste vo filme videli naozaj vychytávku…
Ocean´s Twelve (USA, 2004, 130 min.)
Réžia: Steven Soderbergh. Scenár: George Nolfi. Kamera: Chris Connier, Peter Andrews (Steven Soderbergh). Hudba: David Holmes. Hrajú: George Clooney, Brad Pitt, Julia Roberts, Andy Garcia, Matt Damon, Catherine Zeta-Jones, Vincent Cassel