HADY V LIETADLE |
HADY V LIETADLE |
Ak sa aspoň trochu zaujímate o filmy a sledujete niektorú z početných amerických filmových webstránok, tak je vám „fenomén“ Hadov v lietadle určite známy. Máloktorý béčkový projekt sa dočkal tak bombastickej reklamy, ako nový počin Samuela L. Jacksona. Vytvorenie „hype“-u okolo nekvalitného filmu nie je ničím novým – snáď každý z nás už raz naletel na super trailery a reklamy, len aby bol výsledným produktom sklamaný – avšak založenie práve tejto reklamy na nízkej kvalite prezentovanej novinky, to sa len tak nevidí. Fanúšikovia filmu, ktorí ho vychvaľovali do nebies už pred jeho uvedením do kín, nešli do kina za kvalitným filmovým zážitkom, ale skôr sa presvedčiť, ako zlé Hady v lietadle naozaj sú. Tak teda, aké zlé naozaj sú?
Odpoveď: veľmi. Hady v lietadle ponúkajú naozaj všetko, čo sa od nich očakáva. Strašné dialógy, hrozné špeciálne efekty, charaktery vystavané podľa príručky Najgýčovitejšie filmové postavy Hollywoodu a scény, ktoré svojou trápnosťou trhajú uši a oslepujú oči. Napriek tomu sa im nedarí (vytúžený?) skok do vôd zábavy štýlu „je to tak zlé, až je to dobré“, aký sa napríklad podaril redakčnej klasike Boa vs. Python. Ak však divák prehltne nudnú expozíciu o tom, prečože vlastne máme hady v lietadle a čo tam robia, nasleduje vcelku obstojný a zábavný sled akčných scén, kde vidíme hady štípať a hrýzť ľudí do všetkých anatomicky možných aj nemožných častí tela, pasažierov lietadla utekať, kričať, opúchať, umierať a inak prepadať panike a Samuela Jacksona ukazovať, že prezývku „The Man“ má plným právom. Vďaka tejto obstojnej akcii sa Hady v lietadle bohužiaľ držia v oblasti filmov, ktoré treba brať vážne (rozumej podrobiť kritike) a to im veľmi škodí ...
Z hereckého obsadenia (ne)upútajú pozornosť viaceré vyhasnuté televízne hviezdy, z ktorých však žiadna nie je na Slovensku príliš známa – tu sa mihne Julianna Margulies (sestrička Carol Hathaway z Pohotovosti), tam zase Rachel Blanchard (Cher Horowitz zo seriálu Clueless, nakrúteného na motívy filmu Bezmocná s Aliciou Silverstone) a nakoniec aj Kenan Thompson, známy zo seriálu Saturday Night Live. Nepopierateľnou hviezdou filmu sa tak stáva Samuel L. Jackson, ktorý podľa vlastných vyhlásení nielenže podpísal zmluvu bez toho, aby si prečítal scenár (stačilo mu vidieť názov filmu a vedel, že v ňom musí hrať), ale dokonca sa veľkou mierou podieľal, nielen na scenári, ale aj na produkcii. Ak však divák očakáva hodinu aj 45 minút čistej akcie so Samuelom, bude ťažko sklamaný.
Hady v lietadle sú jednoznačne Samovým filmom a v každej jeho scéne je vidieť, ako si nakrúcanie užíva. Napriek tomu, je jeho charakter veľmi slabým odvarom toho, čo vie s pútavým scenárom a zručným režisérom vytvoriť. Samuelove „coolness“ miestami vadí (scéna vypočúvania na začiatku) a inokedy je vďaka mizernému strihu a nevhodnej hudbe, neuveriteľne trápna (zinscenovanie najslávnejšej vety filmu). Akčné scény sa tak, aj vďaka pánovi Jacksonovi, stávajú jedinou pozerateľnou časťou filmu. Akcia je obstojná aj napriek sabotáži špeciálnych efektov – skoro všetky hady vo filme sú vytvorené v počítači a ani raz nevyzerajú dôveryhodne (pohyb, útoky, ...), čo častokrát nepríjemne vytrhne zo sledovania deja.
Podobne ako scenár, je na tom aj réžia, t.j. neskonale zle. Nielenže je na filme cítiť výmena režiséra, ale pri troške pozornosti možno odhaliť scény dodatočne nakrútene potom, ako New Line Cinema povolila projektu tvrdšie hodnotenie R (MN-17). Bohužiaľ, pri nudnosti scén vypĺňajúcich priestor medzi akčnými vložkami, má divák dostatok času si podobné veci všímať. V spojení so slabým strihom, niekoľkokrát porušujúcim tok scény a ničiacim atmosféru, sa na plátne odohráva vizuálne veľmi slabé predstavenie, a to aj na pomery béčkových filmov. (Nejde o film Bé kategórie, ale skôr o hru o jeho napodobenie. Aj preto nie je možné vyhnúť sa oprávnenej kritike, len z dôvodu jeho intertextuality v rámci žánru a filmového zaradenia. Pozn. šéfredaktora)
A predsa majú Hady v lietadle na IMDB hodnotenie 7,4 s 25 tisíc odovzdanými hlasmi (k dátumu 13.10. 2006) a istý čas bolo toto hodnotenie vyššie, ako u Pána Prsteňov. Dôvod je jednoduchý – takto zlý film si už dávno pred premiérou našiel svojich fanúšikov, ktorý mu aj po nej ostali verní, a ja z časti chápem prečo. Hady v lietadle sa neberú vážne, ani na sekundu. Z každého záberu je cítiť, ako sa štáb a herci zabávajú a uvedomelo snímku držia vo vodách totálneho odpadu. Práve táto snaha môže byť vítanou zmenou v programe kín, ktoré toto leto priniesli málo utrhnutej zábavy – ak by bola, pravdaže, premiéra v lete, tak ako v USA. Ak vám už len názov snímky nestačil na rozhodnutie, či Hadov v lietadle chcete vidieť alebo nie, tak vám dám malú pomôcku. Ak vo vás niektorá z nasledujúcich filmových citácií vyvolá smiech, alebo nutkanie danú scénu vidieť, tak prosím neváhajte ani sekundu, bežte do kina a k hodnoteniu si prirátajte aj 6 hviezdičiek. Ale ak vám tieto výroky pripadajú trápne a dementné, tak sa lietadlu plného hadov vyhnite veľkým oblúkom:
„Niekto odstráňte prosím tohto vy****ného hada z môjho zadku!“
„Vy****ný had, pusti môjho vtáka!“
„Už mám toho dosť! Mám plné zuby týchto vy****ných hadov na tomto po****nom lietadle!“
Snakes on a Plane (USA, 2006, 105 min.)
Réžia: David R. Ellis. Scenár: John Heffernan a Sebastian Gutierrez. Kamera: Adam Greenberg. Hudba: Trevor Rabin. Hrajú: Samuel L. Jackson, Julianna Margulies, Nathan Phillips, Rachel Blanchard, Flex Alexander, Kenan Thompson, Keith Dallas, Lin Shaye, ...