SNEHULIENKA A LOVEC |
SNEHULIENKA A LOVEC |
Kde bolo, tam bolo, bratia Grimmovci v roku 1812 predstavili najznámejšiu verziu európskej rozprávky o Snehulienke. Tu sa prvý raz objavili prvky príbehu ako tajomné zrkadlo, či otrávené jablko. Dej bol, tak ako vo väčšine grimmovských príbehov zahalený temnotou a smrťou. Zlá náhradná matka Ravenna, ktorá je mimochodom mocná čarodejnica (dementorím spôsobom požiera srdcia mladých žien) uväznila úbohú princeznú v najvyššej veži. Krásna Snehulienka utečie do strašidelného lesa, kde je zachránená mocným lovcom. V najnovšej filmovej verzii producenti do príbehu zahrnuli epickú bitku o kráľovstvo, dobrodružné prvky a množstvo magických kreatúr. Nastal teda čas, aby sa bojovná Snehulienka obrátila k čarovnému, pravdovravnému zrkadlu.
Zrkadielko, zrkadielko, povedz že mi, kto je v tomto kine najmodernejší?
Si to ty, všetkých si zmiatla, keď si sa obliekla do najnovších trendov fantasy žánru (odkukaných hlavne z Pána prsteňov) a dejových schém obľúbených u súčasnej mládeže. Nielenže ťa stvárňuje Kristen Stewart, ale opäť si musí vyberať medzi dvoma švárnymi mládencami. Jeden je pritom priateľ z detstva a druhý horúci nový objav z odlišnej sociálnej vrstvy. Tvojím vyvoleným režisérom je Rupert Sanders, odborník na vizuálne úchvatné reklamy (napríklad pre značky Axe, Nike, Addidas, či hru Halo). Navyše sa v tebe spája práca niekoľkých filmárskych profesionálov – James Newton Howard zložil ďalší zo svojich dojemných soundtrackov –kameraman Greig Fraser sa zas úchvatne pohral s tajomným prostredím filmu. Do záberov spolu s trikármi zakomponoval očarujúce drobnosti – najsilnejšia je určite psychadelická scéna v temnom lese. Čudné iba je Snehulienka, že si sa neuchádzala o 3D make–up, ktorý v dnešných časoch nosia už všetky správne blokbustre.
Väčina tvojich hercov je viac než talentovaná. Charlize Theron poloha krvilačnej antihrdinky pristane (o týždeň ju budeme môcť vidieť v Prometheovi) a kradne si celý film pre seba. Škoda, že producenti nevenovali toľko pozornosti aj hviezdne obsadeným trpaslíkom – Nick Frost, Ray Winstone, Bob Hoskins. Kristen Stewart si v titulnej roli tradične zopakovala polohu zmätenej hysterky zo svojich predchádzajúcich filmov. Strieda niekoľko pohľadov, ktoré dychtivo očakáva každá fanúšička Twilightu.
Zrkadielko, zrkadielko, povedz že mi, kto je v tomto kine najinovatívnejší?
Je mi ľúto, veličenstvo, neviem síce kto, ale vy to nie ste. Scenárista Evan Daugherty sa veľmi nesnažil divákov prekvapiť okrem kombinovania úspešných prvkov. Na to, aký známy príbeh adaptuje, doň pridal príliš málo noviniek. Hlavne ku koncu sa mu rozprávka rozpadáva pod ťarchou klišé (pohreby, koncept vyvolenej) a heroických výstupov. (Nasleduje spoiler) A aký je to už len happy end, kde srdce princeznej nezíska ten, čo ju roky oddane miloval?
Zrkadielko, zrkadielko, povedz že mi, kto je v tomto kine najdiskutabilnejší?
Si to ty, minimálne z hľadiska zážitku si predčila svoju najväčšiu konkurentku, Snehulienku od Tarsema Singha (aj keď naivitou ste si celkom podobné). Temné a neutešené spracovanie zodpovedá atmosfére, ktorú obľubovali tvoji nemeckí otcovia, Grimmovci. Ponúkaš navyše napínavý akčný oddych, tvoje tempo ani raz nespomalí. Si fascinujúcim kolektívnym dielom nadaných filmárov, ktorého najslabším ohnivkom je nanešťastie scenárista.
Snow White and the Huntsman (USA, 2012, 127 min.)
Réžia: Rupert Sanders. Scenár: Evan Daugherty, John Lee Hancock, Hossein Amini. Kamera: Greig Fraser. Strih: Conrad Buff, Neil Smith. Hudba: James Newton Howard. Hrajú: Kristen Stewart, Chris Hemsworth, Charlize Theron, Sam Claflin, Toby Jones, Ian McShane, Bob Hoskins