DIEŤA BRIDGET JONESOVEJ |
DIEŤA BRIDGET JONESOVEJ |
Od prvej časti Bridget Jones ubehlo 15 rokov. Hrdinka starne, jej diváčky tiež, svet sa mení – teraz má v ruke iPhone každá vedľajšia postava, zatiaľ čo kedysi ledva naškrabkala na starú „nokijku“. Denník je stále po ruke a pribúdajú doň nové zápisy, no staré (zlo)zvyky odchádzajú ťažko. Preto nie je zrejme žiadnym prekvapením sólo oslava Bridget pri novom vekovom míľniku. Prvočíslo začínajúce na 4 signalizuje, že scenáristi sa nemaznali a hoci čakali od dvojky až 12 rokov (!), naplno nechali Bridget starnúť. Daniel je fuč, Darcy sa oženil a ona je stále sama...
Ešteže v práci má kopu kolegýň, ktoré v duchu 35 je nová 30-ka odložili rodinné povinnosti a dokážu jej sekundovať v akcii alebo ju zobrať napríklad na hudobný festival do blata, kde sa môže tradične trápniť. Ale nikde nie je napísané, že sa tu nenájdu fešáci, čo sem prišli za kultúrou alebo nezáväzným sexom. Bridget sa podarí jedného klofnúť. Po návrate sa však dostane na krstiny, kde sa objaví aj Mark a po jednej disko sa ocitnú po čase v jednej posteli. Príde očakávaná chvíľa a dilema, čo robiť, keď je zrazu Bridget v tom! 43 na krku a bruško rastie, vedľa dvaja potenciálni otcovia, hor sa im to povedať a rozlúsknuť, s kým bude bábo vychovávať.
Nápad urobiť z Bridget Jones trilógiu by v roku 2001 znel nezmyselne; keby vám povedali, že hrdinka bude mať milostné dilemy o dekádu a pol neskôr, asi by ste neverili. A prvých 10 minút vyzerá ako vystrihnutých z archívu – rovnaký sprievodný hlas, štýl písania na plátno, opilecká seansa a samota. Po 40-ke to už vyzerá vážne, ešteže lip-sync na starú muzičku ide Bridget slušne. Poviete si, ak nám idú toto tvorcovia servírovať ďalšie dve hodiny, nič moc. Trojka dostala štedrých 123 minút, ale po jej videní je zrejmé prečo. Rysuje sa šanca uzatvoriť príbeh kultovej postavy.
Možno je to dobou, láskou k postave či solídne pripraveným scenárom, ktorý v jednotlivých tretinách dáva šancu vyniknúť všetkým potrebným momentom vychádzajúcich z premisy. Aká je to otočka, keď dlho nepomilovaná Bridget dumá, koho dieťa nosí pod srdcom?! Najprv vám autori doprajú bláznivé situácie a nenápadne servírujú pekné scény, ktoré nemusia iba baviť, ale zaryjú sa aj hlbšie. Na každý očakávane ošúchaný moment (Bridget musí hovoriť na pohrebe, Bridget sa musí prepadnúť pod zem inde atď.) príde niečo parádne vypointované ako stretnutie s Edom Sheeranom (ktorého u nás veľa ľudí nepozná, váľam sa od smiechu sám a okolie na mne) či afterpárty na krste. Scéna opätovného zblíženia Marka a Bridget je letmo nasvietená a má atmosféru.
Všetky tretiny (cesta Bridget k tehotenstvu, samotných 9 mesiacov a udalosti okolo pôrodu) majú silné i slabé chvíľky. Pričom vzácne platí, že kým sa autori snažia simulovať čo kedysi fungovalo a opakujú scény, nie je to také terno – ako keď sú ochotní využiť nové situácie i výzvy hrdinky. Finálna tretina má sugestívny moment, kedy Bridget padne na dno a je to jeden z najsmutnejších momentov trilógie, aký jej neprajete ako žene, budúcej matke, ani filmovej hrdinke. Zvláštne, že sa do 15-kovej komédie dostáva toľko milých či vážne mienených scén? Sčasti áno, ale je to signál pre Bridget i diváčky, že po 40-ke už niektoré momenty vtipné byť nemusia. Vidieť to na výkone Reneé Zellweger, ktorá už nehrá iba crazy postavu, ale ženu v strednom veku s odlišnými výzvami.
A celkom sa mi pozdáva, že tvorcovia sú korektní k obom chlapíkom a nenechajú z nich robiť iba somárov. Páni na rande môžu byť spokojní a ženy dostanú jednu fantastickú scénu, ktorá potvrdí, že angažmán Patricka Dempseyho nebol na škodu. Zámerne nepíšem ktorú, je vynikajúco zinscenovaná a potvrdí, ako sme sa posunuli v živote Bridget i jej chlapov. Preč sú časy, keď si sokovia išli dať po hube pri fontáne – títo džentlmeni sa správajú inak a viaceré dialógy majú dobre napísané a môžu sa zhostiť charakterov uveriteľne. Väčšiu charizmu nasadí nováčik Dempsey, Colin Firth hrá štandard.
Vo finálnom súčte ešte netreba zabudnúť na perfektnú lekárku Emmu Thompson, ktorá jednoznačne potvrdzuje, že 12 rokov čakania sa vyplatilo. Tretia Bridget je lepšia ako dvojka, nie je iba prevarená kaša, ale solídna gradácia série. To je najlepší očakávaný výsledok – Briti nesklamali.
Bridget Jones’s Baby (Írsko/UK/Franc/USA, 2016, 125 min.)
Réžia: Sharon Maguire. Hrajú: Renée Zellweger, Patrick Dempsey, Emma Thompson