Po najlepších televíznych sériách a tých najhorších filmov roka vám prinášame rebríček najdôležitejší, zoznam najlepších filmov roka podľa hodnotení na Metacritic. Opäť platí, že niektoré snímky sú u nás ešte neznáme alebo aj neznámymi ostanú a preto je dôležité na ne upozorniť aspoň takouto informačnou formou, keď už sa našim kinám vyhli. Zoznam obsahuje aj viacero dokumentárnych filmov.
1. Roma (Alfonso Cuarón)
Netflixovská jazda Alfonsa Cuaróna a jeho opus magnum Roma rozpráva príbeh dievčaťa menom Cleo, ktorá pracuje v domácnosti jednej rodiny v Mexico City v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Cuarón tu spomína na svoje detstvo v Mexiku a niet pochýb, že jeho Roma sa dočká mnohých ocenení.
2. Amazing Grace (Sydney Pollack)
Amazing Grace je dokumentárny film o slávnej soulovej speváčke Arethe Franklin. Ide o záznam jej vystúpenia so zborom v New Tempel Missionary Baptist Church v Los Angeles z roku 1972. Prezentovala tu piesne z najlepšie predávaného gospelového albumu všetkých čias.
KINEMAVIDEO4796.
3. Shoplifters / Manbiki kazoku / Zlodeji (Hirokazu Kore´eda)
Zlodejov obľúbeného festivalového japonského režiséra Hirokazu Kore´edu poznáme aj z našich kín a stále sa premieta. Príbeh o rodinke zlodejov v Tokyu, ktorá si ponecháva náhodou nájdené dieťa a vychováva ho v prostredí s vlastnými, netradičnými pravidlami. Netradičný film z modernej japonskej spoločnosti z prostredia chudoby.
4. Shoah: Four Sisters / Les quatre soeurs (Claude Lazmann)
Claude Lazmann nakrútil v roku 1985 monumentálny, 566 minútový dokument Shoa ako výpovedné oral history o koncentračných táboroch bez dobových záznamov. Materiál Štyroch sestier bol tiež nakrúcaný v tej dobe, ako samostatný film vznikol uplynulý rok. Na kameru prehovárajú ženy z Československa, Rumunska a Poľska.
5. Minding the Gap (Bing Liu)
Aj na piatom mieste nás čaká dokument. Minding the Gap režiséra Binga Liua získal zvláštnu cenu poroty pre dokumentárny film za tvorivý prielom na festivale v Sundance a cenu za najlepší dokumentárny film New York Film Critics Circle za rok 2018. Vitajte vo svete amatérskych skateboardistov!
6. They Shall Not Grow Old (Peter Jackson)
Dokument o bojoch a vojakoch prvej svetovej vojny režiséra Petera Jacksona sa objavil na streamovacích kanáloch tesne pred Vianocami a potešil viac, ako Jacksonom produkované Smrteľné stroje, ktoré šli na rozdiel od They Shall Not Grow Old do kinodistribúcie. Jackson reštauroval pre film materiály staršie ako sto rokov.
7. The Rider (Chloé Zhao)
Mladého kovboja Bradyho postihne nešťastná nehoda a šanca na úspešnú kariéru v rodeu je zdanlivo nenávratne preč. Po návrate z nemocnice sa bude snažiť získať novú životnú energiu a zmysel života. V hlavnej úlohe filmu režiséra Chloé Zhaoa sa predstavil herecký debutant Brady Jandreau.
8. Gavagai (Rob Tregenza)
Nemecký obchodník Carsten Neuer cestuje do Nórska, aby dokončil veľmi ťažký preklad nórskych básní spisovateľa Tarjei Vesaasa do čínskeho jazyka, čo je nedokončený projekt jeho poslednej ženy. Najíma si turistického sprievodcu Nika, aby ho priviedol k Vesaasovmu domu.
9. A Bread Factory, Part One, Part Two (Patrick Wang)
Dorothea a Greta sa pred 40- rokmi presťahovali do mesta Checkford, kúpili opustenú továreň a hostia v nej rôzne umelecké predstavenia. Divadelné hry, premietania filmov, výstavy, tanečné predstavenia. Stala sa aj miestom stretávania miestnych imigrantov. Dvojdielny film Patricka Wanga je uvádzaný v USA od 26. októbra.
KINEMAVIDEO4781.
10. Cold War / Zimna wojna / Sttudená vojna (Pawel Pawlikowski)
Posledný titul v našom rebríčku patrí aj u nás dobre známemu poľskému filmu Studená vojna oscarového režiséra Pawla Pawlikowskeho. Osudová láska speváčky Zuly a skladateľa Wiktora začína v období budovania stalinského Poľska a pretrváva s prestávkami desiatky rokov. Film sa odohráva vo Varšave, Paríži a Berlíne.