Známy a obľúbený herec, režisér, bývalý starosta obce Prašice v okrese Topoľčany a pre tých, čo ho poznali, dobrý človek Ľubomír Paulovič zomrel 15. augusta doma v Chorvátskom Grobe - Čiernej Vode. Mal 71 rokov a tri dcéry a tri vnúčatá, ktorým bude spolu s dlhoročnou partnerkou Lollou chýbať najviac, ako aj jeho diváckemu publiku.
Ako sa v minulom roku Ľubomír Paulovič vyznal so svojím mottom pre zenskyweb.sk: „Snažím sa veriť v dobro človeka, ako povedal Alexander Dubček a snažím sa tak zmýšľať, správať a najmä žiť.“
Vo vysielaní STVR
Slovenská televízia a rozhlas so zármutkom prijala správu o úmrtí herca Ľubomíra Pauloviča. Jeho výraznú osobnosť si pripomenieme vo štvrtok 15. augusta večer na Dvojke v reláciách Návraty k hereckým legendám o 19:50 h i Anjeli strážni o 20:20 h. a neskôr na Jednotke vo filme Právom lásky o 22:05 h.
V súvislosti so spomienkou na Ľubomíra Pauloviča upravuje Slovenská televízia svoje vysielanie aj v nasledujúcich dňoch. V piatok 16. augusta predpoludním Dvojka uvedie reláciu Herecké legendy o 9:30 h a nadväzujúcu inscenáciu Zurvalec o 9:50 h, v ktorej titulnú úlohu stvárnil Ľubomír Paulovič.
Rádio Regina uvedie 18. augusta o 10:00 h reprízu relácie Túto hudbu mám rád, ktorú Vlado Franc nahral s Ľubomírom Paulovičom v roku 2017.
V nedeľu 18. augusta popoludní Jednotka odvysiela spomienkovú reláciu Takí sme boli o 17:05 h.
Kultové komédie
Legendárna herecká dvojica Milka Zimková a Ľubomír Paulovič sa stretla aj vo voľnom komediálnom pokračovaní ...kone na betóne (1995), ktorý pripravil ďalší kultový režisér Stanislav Párnický.
Neskôr pri minuloročnom odchode Milky Zimkovej do hereckého neba tiež v rovnakom veku 71 rokov si pre TASR na tieto filmy Ľubomír Paulovič zaspomínal: „Veľmi dobre sa nám to robilo, bolo to zaujímavé, a nepredpokladali sme, že to bude mať až taký veľký divácky ohlas a záujem. Teda, tušili sme to, aj sme si to želali, ale príjemne nás to prekvapilo, že to bolo viacej, než sme si mysleli.“
Narodil sa 7. novembra 1952 v Prašiciach, kde neskôr pôsobil aj ako starosta. Po ukončení Vysokej školy múzických umení v Bratislave začal pôsobiť v Divadle Slovenského národného povstania v Martine. Členom Slovenského národného divadla (SND) sa stal v roku 1984. Neskôr tu pôsobil vo funkcii riaditeľa Činohry SND. V rokoch 1997 až 1998 a 2001 až 2002 bol umeleckým šéfom aj režisérom Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene, aby sa potom opäť vrátil ako člen Činohry SND.
Nezabudnuteľné postavy
Stvárnil rôzne postavy vo viac ako 150 televíznych a viac ako 50 celovečerných filmoch. Okrem spomínaných kultových komédii o koňoch na betóne ho poznáme aj z už tiež kultových rozprávok Legenda o lietajúcom Cypriánovi režisérky Mariany Čengel Solčanskej (2010), ktorá sa aktuálne na sociálnej sieti k úmrtiu Ľubomíra Pauloviča vyjadrila:
„Tento chlap mal testosterónu ako regiment dvadsaťročných regrútov. Prýštila z neho chlapská arogancia, maznavá a trochu hrubá. Podopierala jeho nesmierny herecký talent. Takmer ho definovala. Pred pár dňami som mu poslala esemesku: Trápi ma, že si chorý, uzdrav sa, opatruj sa. Ďakujem, odpísal, mám pri sebe milujúcu ženu a tak to ide, keď sme dvaja. Ja ďakujem tebe, Ľubo milý, za všetko, čím si v živote bol.“
Obsadili ho aj do svojich filmov iné režisérske legendy, napríklad v Soľ nad zlato (1983) režisér Martin Hollý, kde stvárnil princa Kazimíra a videli sme ho aj v ďal
Režisér Juraj Jakubisko Ľubomíra Pauloviča obsadil do svojej satirickej komédie Lepšie byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý (1992), ale aj Perinbaba a dva svety (2023), alebo sme ho videli aj vo filmoch ako Kajínek (2010), Nedodržaný sľub 2009), či Noční jazdci (1981) alebo Na krásnom modrom Dunaji (1994) a i.ších mnohých rozprávkach či televíznych seriáloch v rôznych televíziách aj v susednom Česku.
Zdroj: RTV