ANGLICKÉ JAHODY |
ANGLICKÉ JAHODY |
Český režisér Vladimír Drha sa v pelíškoch rozhodne popelešiť nechystal. Téma 21. augusta 1968 dostala v českej kinematografii opäť zelenú a tento predovšetkým televízny, rozprávkový a seriálový režisér nakrútil trocha pridlhé 114-minútové Anglické jahody (2008). A láskavosťou nadupanú Hřebejkovu slzavú komediálnosť v Drhovom prípade vystriedalo akési žalostne usilovné budovanie súdobej atmosféry s ústredným motívom vzťahu dvoch mladých zaľúbencov.
Za „krajinu spásy“ si miesto USA vybral o čosi bližšie Anglicko a v ňom pre hlavného teenagerského hrdinu Tomáša (Ivan Lupták) nevinne vyznievajúcu brigádu - zber jahôd. Tomova priateľka Táňa (Marie Štípková) by sa s ním aj na nasledujúce tri mesiace „rozlúčila“ ako sa patrí, no nechce vyzerať ako lacná zábavka a ešte k tomu je tehotná s iným chalanom. Kapitolou samou o sebe sú Tomovi rodičia (Viktor Preiss, Pavla Tomicová) na čele s cigaretami vysušenou glosátorskou babičkou (Nina Divíšková). Dvadsiateho augusta vyzerá všetko, ako má byť: doma zhon, balenie kufra, mladý (samozrejme) mimo diania, spoza cigaretového oparu dopadá na middle-age dvojicu rodičov hlasový podmaz komentujúci potrebu budovania spoločnosti tu, a nie za hranicami krajiny. A v uliciach naposledy strieľajú americké filmové štáby slepými...
Ocitáme sa uprostred noci, za oknom hukot, v byte tiché pobehovanie, hlášky typu „prepadli nás Rusi!“, „za toto sme bojovali?“ atď.. Ráno nás vítajú skormútené tváre – otcova v mene ochrany vlasti a odhodlaná bojovať tlačením letákov, matkina – skratová ženská reakcia nakúpiť čo najviac hrachu na nadchádzajúce obdobie biedy. Jediná babka víta Tomášov odchod do Anglicka, no nik z nich netuší, že jeho vlak už nepôjde. Na cestách sa vyroja mladí ozbrojení tovaryšči v uniformách. Jeden z nich, vojak Lebeděv (Alexej Bardukov), sa chce dostať do Nemecka a na svojom úteku stretáva na chate Táňu s Tomášom.
Dostávame sa do začarovaného kruhu farebno-čiernobielych prelivov Drhovho spoločensky-politického atmosférového dokumentového budovateľstva za hereckej pomoci menej známych aktérov v popredí a tých známejších (či priam elitných) v pozadí. Akcent kladený na ignorovanie „vážnej“ situácie mladou generáciou, ktorá má svoje interné problémy, slúži hlavne na zosmiešňovanie rodičovských úvah o marených ilúziách. Tomova postava síce postupne prechádza od dištancie do priamej konfrontácie s aktuálnym spoločenským dianím prostredníctvom stretnutia s Lebeděvom, no divák sa nezbaví pocitu, že citovo stále zostáva akýmsi „psím čumákom“. Či už ide o jeho lásku k Táni, alebo o pomoc pri úteku Rusa.
Vzťahu udáva správny balans hormonálne menej zmietaná Táňa, chrabro zabraňujúca vzniku možného ľúbostného trojuholníka medzi ňou, Tomášom a vojenským poétom Lebeděvom. Jeho ruský predstaviteľ Bardukov je asi jediným zaujímavým hereckým zjavom v Anglických jahodách. Samozrejme, mimo Preissa a Tomicovej, predstavujúcich zohratú partnerskú dvojicu, dokonca miestami celkom vtipnú, či Divíškovej, ktorá hrá part so sebe vlastným glancom, no priveľmi šarapatným slovným obsahom. Vo filme sa mihne aj Vladimír Brabec čoby láskavý eštébák, v krčme Nely Boudovej postáva zasa Dagmar Bláhová.
Celý film je odetý do jednej neskutočne otravnej ruskej odrhovačky Malčik v podaní Tomáša Klusa. Ďalšou otravnou samoúčelnosťou sú už spomínané prestrihy na dobové čiernobiele zábery zo šesťdesiateho ôsmeho. Samotné postavy sa v príbehu doslova iba motajú, presúvajú z miesta na miesto, často, len aby sa vyplnil záber, plus zaznela zvuková kulisa v podobe prebytočne vyznievajúceho dialógu. V popise Anglických jahôd figuruje slovo „dráma“. Predmetnej snímke sa však priradiť nedá. Nie je to ani komédia, ani tragikomédia, dráma už vonkoncom nie, na rodinný film by bolo treba zobrať okrem pukancov minimálne 20 hračiek z happy mealu... Asi je to ďalší z radu pokusov o „dobovú výpoveď“, pre istotu ošetrenú divácky pútavým tínedžerským osadenstvom.
Anglické jahody (Česká republika/Slovensko/Ukrajina, 2008, 114 min.)
Réžia: Vladimír Drha. Námet, scenár: Martin Šafránek. Kamera: Vladimír Krepelka. Strih: Boris Machytka. Hudba: Tomáš Klus. Hrajú: Alexej Bardukov, Ivan Lupták, Marie Štípková, Viktor Preiss, Pavla Tomicová, Nina Divíšková, Richard Zevel, Vladimír Brabec