GREEN LANTERN 3D |
GREEN LANTERN 3D |
In brightest day, in blackest night. No evil shall escape my sight. Let those that worship evil's might, beware my power... Green Lantern's light!
Doba sfilmovaných komiksov trvá. Ďalší z mnohých dôkazov máte priamo v kinosále. Okrem svetových klasík prichádzajú na rad aj menej známe kúsky. Marvelovci celkom bez straty kvetinky predstavili Thora a Kapitána Ameriku, aby doplnili posádku Iron Mana do megaočakávanej tímovky Avengers. Aj konkurenčný DC Comics sa snaží k Temnému rytierovi a Supermanovi pridať menších hrdinov. Vraví sa tomu diverzifikácia finančných zdrojov.
Green Lantern (názov zostal našťastie bez prekladu) dostal od Warnerov zelenú nielen pri stole, ale aj v pokladni. Do rozpočtu sa odhadom nasypalo okolo 200 miliónov zelených a na obraze to je vidieť. Teda nielen na prevažnej farbe, ale aj na kvalite trikov. Tým sme však viac - menej vyčerpali to pozitívne. Ešte spomeniem že aj v 3D je originálna verzia s titulkami a že prísaha Lanternov je naozaj pekne napísaná a pôsobivá.
Režisér Martin Cambell dvakrát veľmi úspešne uviedol do služby nového agenta 007 (Zlaté oko, Casino Royale) a asi aj preto si ho štúdio vybralo na rozbeh novej ságy o planéte Oa a jednotkách Lanternov, ktorí prostredníctvom svojej vôle, prsteňa a lampy strážia mier a poriadok v celom vesmíre. My vletíme do príbehu vo chvíli kedy je núdza najväčšia (ako inak) a jednotky vesmírnych policajtov prvýkrát posilní predstaviteľ ľudskej rasy (pochopiteľne). Navonok príliš mladý, nestály a slabý človek má dokázať, že má svoje miesto medzi silami dobra (hádajte, či sa mu to podarí).
Znie to ako klišé, vyzerá to ako klišé a ono to aj je klišé. Čo je však horšie, vyzerá to ako keby to autori chvíľami zámerne budovali, chvíľami sa tomu nevedeli vyhnúť a chvíľami si z toho robil sradnu. Green Lantern tak pôsobí trochu nesúrodo, jednoducho a bez poriadneho drajvu. Hlavný hrdina Hal Jordan (Ryan Reynolds) ujde pokiaľ má hrať drzého, sebavedomého a nezodpovedného pilota ale v určitom okamihu už skôr otravuje ako baví. Rozhodne nemá charizmu charakterovo príbuzného Tonyho Starka.
Vedľajšie postavy nemajú dostatok priestoru, zlo je trochu rozprávkové a vzdialené takže od určitého okamihu som mal pocit, že som svedkom príliš dlhej predstavovačky bez poriadného príbehu. Jeden príklad za všetky: Hlavný hrdina svojou vôľou materializuje tak povediac zo vzduchu čokoľvek čo potrebuje na vyriešenie situácie. V okamihu keď sa začnem zamýšľať prečo padajúci vrtuľník nezachytí do obrovskej siete, ale komplikovane (a efektne) do skeletu auta , ktoré posadí do autodráhy, viem že niečo nie je v poriadku. Všetko to počítačové pozlátko sa rozpadá a za obrovskými chápadlami Zla vidím zuby zívajúcej Nudy. Svoj podiel na výsledku majú podľa mňa všetci zainteresovaní. Od scenáristov po režiséra.
Green Lantern môžete u nás vidieť iba v 3D a teda za drahšie vstupné. Z môjho pohľadu neprináša žiadnu pridanú hodnotu, ale ani filmu veľmi neubližuje. V jednom dialógovom zábere som mal pocit, že hĺbka obrazu sa nechtiac zmenila na priepasť medzi rozprávajúcimi.
Celkový dojem je mierne sklamanie. Film absolútne nenaviazal na komiksové hity ani svojou akciou, ani príbehom. Dokonca aj prostý Kapitán Amerika dopadol filmársky výrazne lepšie. Veľmi okato pripravená pôda pre pokračovanie naznačuje, že Warneri s lampášom naozaj rátali. Bude to chcieť naozaj kus odvahy a vôle, ale najmä viac talentu, aby malo zmysel pokračovať. Niekto možno povie, že sa Lantern oplatí pozrieť aspoň preto, že dobre vyzerá. Nesúhlasím. V kategórii krásny obraz s jednoduchým príbehom už máme druhý Tron a tomu Lantern nesiaha po plecia v žiadnom z parametrov. Keď už je aj v takomto malom vesmíre niekto iný kráľom, je čas začať sa báť. A strach je hlavný nepriateľ Green Lanternov.