ARGO |
ARGO |
Vzniklo mnoho filmov o filmoch (Hugo, V tieni upíra, alebo pripravovaný Hitchcock), ale Argo je zrejme prvým skutočným príbehom o fiktívnom filme. Počas iránskej revolúcie v roku 1979 bola dobytá americká ambasáda v Teheráne a viac, než 70 diplomatov a úradníkov bolo väznených nastupujúcou diktatúrou. Šiestim pracovníkom ambasády sa však podarilo uniknúť a nájsť azyl v byte kanadského veľvyslanca Taylora. CIA sa snažila nájsť spôsoby, ako ich prepraviť domov mimo nebezpečenstva obesenia či mučenia – poverila agenta Tonyho Mendeza. Pod zámienkou natáčania béčkového sci-fi filmu (s názvom Argo) a s falošnou identitou producenta prichádza do Iránu, aby misiu splnil.
![]() |
![]() |
(nasledujúce odseky môžu obsahovať spoilery!) Po presune príbehu do Iránu sa Affleckovi úspešne darí budovať napätie plynúce zo všadeprítomnej hrozby odhalenia. Prechod z komédie na triler v druhej polovici zvládol bez toho, aby bola zmena viditeľná. Zásluhu na tom má nepochybne aj relatívne neznámy scenárista Chris Terrio, ktorý vložil postavám do úst perly: „Ak pracujem na falošnom filme, tak to bude falošný hit!“
Dokumentaristicky a surovo spracovaný príbeh graduje do úzkostne temnej poslednej tretiny. Dialógy postáv a ich charaktery sú relatívne uveriteľné – keď si odmyslím hollywoodsku „coolovosť“ niektorých scén, záchrany na poslednú chvíľu a predramatizované príbehové konštrukcie. Najväčšou chybou Arga je však – rovnako ako väčšine filmov inšpirovaných skutočnými udalosťami – historická nepresnosť. Scenár minimalizoval úlohu Kanady na vyslobodení, alebo pridal fiktívne prvky – odmietnutie vybaviť letenky, či drsnú postavu filmového producenta v podaní Alana Arkina. Affleck, ktorý sám seba „skromne“ obsadil do hlavnej úlohy uisťuje diváka, že mu to viac svedčí za kamerou ako pred ňou.
![]() |
![]() |
Áno, Argo je miestami iba ďalším hlúpym komerčným filmom s absurdnými náhodami, nad priemer ho však povyšuje ambicióznosť témy a humor. Prekvapí tiež netradične civilný záver – americký hrdina je ocenený iba slovne a bez veľkých ovácií sa vracia domov k rodine. (Aj keď treba poznamenať, že Mendezove odlúčenie od manželky a syna je tiež filmárskym výmyslom znásilňujúcim realitu) Ben Affleck síce nepochybne je režisérsky talent, ale je to tiež rutinér – ktorý vie, že pri filme sa musí plakať a zatínať prsty do sedadla. Ktorý v zaujímavej téme vidí komerčný potenciál – v Argu opäť vidno jeho slabé stránky. Dobrý režisér totiž dokáže hýbať filmom, napätie vie vyčarovať z dialógu, nepotrebuje si prispôsobovať realitu...
„ Čo znamená názov filmu?“
„ Argo je vesmírna loď, ktorá ide všade... vo vesmíre.“
„ Ale čo znamená to slovo?“
„ To znamená Argo, p**** sa!“
Argo (USA, 2012, 120 min.)
Réžia: Ben Affleck. Námet: Joshuah Bearman – článok Veľký útek (2007). Scenár: Chris Terrio. Kamera: Rodrigo Prieto. Strih: William Goldenberg. Hudba: Alexandre Desplat. Hrajú: Ben Affleck, Bryan Cranston, John Goodman, Alan Arkin, Victor Garber, Tate Donovan , Clea DuVall