TRANZ |
TRANZ |
Dobrý deň.
Ak nemáte radi spoilery, tak vás musím vopred upozorniť, že táto terapia vám nie je určená.
Sedíte? Čo hovoríte? Nie, ešte sme sa nestretli.
Oprite sa do sedadla a uvoľnite sa.
Vnímajte iba tento text.
Sústreďte sa na pozitívne, zábavné aspekty tohto filmu.
Všetky negatívne myšlienky nech sú vám v tomto momente ľahostajné.
Predstavte si, že pracujete v aukčnom dome. Najnovšie bezpečnostné opatrenia a technologický pokrok sťažili prácu zlodejov umenia. Ste stratená existencia a tak sa rozhodnete zapojiť do krádeže Goyovho obrazu. Niečo sa však pokazí a vy sa prebúdzate v nemocnici po silnom údere do hlavy. Obraz sa však stratil – niekde ste ho skryli a neviete si spomenúť kde.
Ste uvoľnení? Vnímate príjemný zábavný aspekt Tranzu?
Dlhoročný režisérov spolupracovník, scenárista Jon Hodge prepísal televízny film z roku 2001 do postmodernejšej verzie ovplyvnenej Počiatkom alebo Večným svitom nepoškvrnenej mysle. Z jedného si požičal tému obsesívnej lásky, z druhého motív zabúdania a z oboch surrealistické pátranie vovnútri ľudskej mysle. Na rozdiel od nich však Boyle prekvapivo veľa času trávi v realite – kde v podstate iba rozohráva (viac-menej) bežný milostný trojuholník. Tempo filmu je tradične pohlcujúce – režisér niekedy videoklipovito upravuje strih obrazu do rytmu hudby, ako v prípade pesničky od britskej dvojice Unkle (Hold my hand) počas scény lúpeže. Výrazná je aj práca s komponovanou hudbou, ktorú pre film vytvoril člen skupiny Underwold Rick Smith.
Pomaly sa zobúdzate - znova vnímate zvuky okolia.
Tranz rozhodne nepatrí ku klenotom Boyleovej filmografie bohatej na zaujímavých hrdinov (Pláž, 127 hodín), výnimočné knižné adaptácie (Pláž, Trainspotting) a kultové žánrové filmy (Sunshine, O 28 dní). Znamená skôr menšiu tvorivú krízu a (dúfajme) oddych po kritických projektoch. Ak by bol Tranz realizovaný v roku 2001, keď bol režisér s projektom prvý raz oslovený, mohol znamenať väčší prelom. V kontexte úspechu ctižiadostivejšieho Nolanovho veľkofilmu sa však Tranz nepochybne vnorí do zabudnutia.
O kvalite výsledku si nerobili ilúzie ani samotní tvorcovia, keďže ho celosvetovo neuviedli počas zimných mesiacov – teda v sezóne ocenení, ale v marci – období jarných suchôt. Na druhej strane Boyle asi nevie pokaziť film. Tranz je v porovnaní s inými „dielami“ svižný a napínavý triler s relatívne logickým a nečakaným dejovým zvratom vo finále. Vizuálne kúzlenie so silnou hudobnou zložkou a solídnymi hereckými výkonmi trojice hlavných hereckých hviezd zaručene poteší aspoň istú časť publika – ktorá veľa neočakávala.
Trance (Veľká Británia, 2013, 115 min.)
Réžia: Danny Boyle. Hrajú: James McAvoy, Vincent Cassel, Rosario Dawson, Tuppence Middleton