GRIMSBY |
GRIMSBY |
Sacha Baron Cohen paroduje špionážne filmy, anglických hooligans a všemožné sexuálne vtipy, aj zo zvieracej ríše. Pestrý bizarný mix má silný casting, no trestuhodne málo využitý pri veľkých menách. Jeho snaženie je ťažšie pri vlaňajšom páre špionážnych paródií...
Nobby žije v mestečku Grimsby s 11 deťmi, aktuálne si kúpil matrac a opäť strčil raketu do zadku v pube. Idylku naruší kamoš, ktorý mu splaší lístky do Londýna, kde Nobby po 28 rokoch nájde brata – ako špičkového špióna. Zhodou okolností reunion nedopadne dobre, Sebastian je prezradený a bratia musia spojiť sily i prejsť pol Zeme, aby našli vládcu organizácie Maelstrom, ktorá začína kšeftovať a niekde vo svete chce vypustiť vírus.
Na papieri vyzerá idea výborne: šikovný brat a anglický povaľač, nádherná dvojica do poriadnej akcie. Mark Strong neomylne reprezentuje tvrdého pedanta v teréne – S.B. Cohen nešikovného chmuľa. Hoci je do diania namixovaných veľa ingrediencií (anglickí patrioti dostanú na frak i poctu), na poriadny celok to úplne nestačí. Keď je potrebné poslať duo do akcie, namiesto top mixu sa snažíte pochopiť, prečo nemá film lepší dej, stále si vypomáha vedľajšími vtipmi a prečo má toľko gay či zvieracích sexuálnych narážok?
Možno tvorcovia pochopili, že urobiť iba ďalšiu špionážnu paródiu po Kingsmanovi nestačí alebo dali Cohenovi absolútnu voľnosť a ten opäť ustrelil mieru drsných vtipov. Lenže tento raz sa sofistikované kúsky delia s prízemnými a možno až odpudivými momentmi, ktoré u mňa vyslovene ťahajú cenné body preč. Možno je to aj otázka akceptovaných hraníc humoru, ale obrie falusy a bukkake slonov sú príliš a navyše sú scény zbytočne v línii špionážnej paródie. V tomto smere sa neopakuje dôvtipnosť Borata, sme už ďaleko za Brunom či Diktátorom.
Ak film správne posúdiť, treba ísť po jednotlivých častiach. Rola anglického hooligana Cohenovi sadne, má tu istý priestor na paródiu sociálnych vzťahov, aj línia s Rebel Wilson sa ujme, ale po čase od nej ujdeme. Britská časť je fajn, subkultúra Grimsby pasuje. Vo svete platí, že všetko týkajúce sa dodatočných vtipov typu fajka s vypľúvaním jedu, zámena chyžnej a milenky, spomínané slony alebo finále sú typické cohenovské etudy, kde sa môžete váľať od smiechu i odvrátiť zrak. Problém je, že ku koncu ich nie je málo – a naťahujú už náročných 82 minút (paradox).
Napokon ostáva akčná komédia, postupne sa bratia oťukajú a vznikne dobrý tím – a vtedy Grimsby zaberá najlepšie. Akčné scény sú točené rýchlo (niekedy až moc), pomáhajú si videoherným first-party pohľadom (t.j. všetko z vlastných očí, či je to kopačka do hlavy, streľba alebo naháňačka), sú dobre namixované. Funguje situačný humor, povinná výmena (keď je agent indisponovaný, nastúpi chrabrý brat). Miestami sa proti bratom spikne špionážny i agentský svet, ale aspoň je viac napätia. Keď si preštudujete celú špionážnu líniu, zistíte, že je málo pripravená. Identita šéfa-zloducha príde rýchlo a až na konci, na poriadne sledovanie, vyšetrovanie či stopy zabudnite. Ostala skôr instantná zábava, proti Kingsmanovi či Špiónovi nemajú bratia z Grimsby šancu.
Pritom majú silný casting: zatiaľ čo S.B. Cohen a Mark Strong vedú, ostatní sú skôr do počtu. Škoda pri Penelope Cruz i Rebel Wilson – Ako byť single Rebel využilo, tu je len v pár scénach.
Fanúšikovia S.B. Cohena však môžu byť radi, prichádza poriadne vulgárna komédia s agentmi. Ale my, priaznivci elegantného žánru a paródií, to máme ťažšie, lebo drsný humor tu snaženie neraz ničí. A na 82 minút tu nie je ani extrarýchle tempo. Preto iba výsledná päťka – a milovníci Cohena môžu bod-dva prirátať.
The Brothers Grimsby (UK/Austrália, 2016, 83 min.)
Réžia: Louis Leterrier. Scenár: Sacha Baron Cohen, Phil Johnston, Peter Baynham. Hrajú: Sacha Baron Cohen, Mark Strong, Isla Fisher...