KOLESO ZÁZRAKOV |
KOLESO ZÁZRAKOV |
Woody Allen patrí medzi režisérov, ktorý každým filmom prinesie na obrazovky niečo iné. Tento už napohľad svojský človek do sveta kinematografie prispel „kultovkami“ 70. rokov (Annie Hall či Manhattan), temnejšími snímkami inšpirovanými Bergmanom (Interiéry), či priemernými komédiami (Do Ríma s láskou). Novšie Allenovky však majú niekoľko spoločných znakov. Klavírna hudba, excelentné dialógy (režisér je majstrom štipľavej výmeny názorov) či ironicko-úsmevný záver patria medzi kľúčové prísady posledných rokov.
No 21. storočie spôsobilo režisérovi dilemu, s ktorou si, ako sa zdá, nevie poradiť dodnes. Typická allenovská atmosféra vo svete internetu zrazu prestala byť zaujímavá. Vzniklo tak niekoľko „prepadákov“, ktorých počet sa každým rokom zvyšoval. Kvalitné tituly sa postupne stali raritami. Do jedinečného priečinka radíme napríklad Jasmínine slzy. Zmienku o tomto diele považujem pre uvedenie najnovšieho počinu za kľúčovú.
Film Jasmínine slzy predstavil nervovo labilnú Jasmine (Cate Blanchett), ktorá v živote pod vplyvom naivity stratila svoj spoločenský status. Nasledovalo nervové zrútenie a voľnočasové užívanie Xanaxu s alkoholom. Nuž, zdá sa, že Jasmine sa Woodymu zapáčila (alebo len nemal dostatok nápadov). Vyskytuje sa totiž aj v najnovšom snímku Koleso zázrakov, tentokrát pod menom Ginny, ktorú zručne zahrala Kate Winslet. Nechápte ma zle. Chcem len povedať, že postavy Jasmine a Ginny sú si extrémne podobné, i keď žijú v iných svetoch.
50. roky, Coney Island. Ginny, chudobná servírka, je nespokojná so svojím životom, manželstvom i domom. Jej syn vkuse čosi podpaľuje, manžel, Humptey sa opíja a na živobytie zarába kolotočovaním. Utopencov na priľahlej pláži z mora vyťahuje rozprávač, Mickey, ktorý hrá i jednu z postáv príbehu. Strojček času ako-tak funguje. No ako to už býva, minulosť zaklope na dvere v najnevhodnejšom čase. Doslova. A tak za Humpteym prichádza dcéra Carolina prosiac o odpustenie svojich chýb.
Problém snímky Koleso zázrakov sa nachádza už v zápletke. Je totiž slabá a nudná. A preto akokoľvek excelentne pôsobia Allenove dialógy, film zostáva nezáživný. Akoby ste pozerali dielo bez zvuku a čas od času sa spytovali, čo je daným chýbajúcim prvkom. S nedostatočnou zápletkou však padá celá pointa. Snímka sa končí, no vy nepokojne sedíte a premýšľate... Problém je, že na nič neprídete. Teda vlastne áno. Finálne posolstvo Kolesu zázrakov chýba.
No titul má i niekoľko pozitív. Nechýba mu typický čierny humor, ktorý má v istých momentoch svoje čaro. Najlepšími scénami snímky sú domáce hádky. Ginny je zúfalá, naštvaná, permanentne nespokojná. Humptey príliš náročný a neveľmi príťažlivý. Do vypätej atmosféry prichádzajú synove ohníky a dcérine problémy. Rodinný magnetofón sa ocitá rozbitý na zemi, fľaše tvrdého sa otvárajú rad za radom. Nastáva chaos, ktorého je Allen majstrom.
Silnou stránkou Kolesa zázrakov sú tiež herecké výkony. Kate Winslet exceluje, rola Ginny jej svedčí. A to ju spočiatku odmietala prijať! Ktovie, možno si pred filmom skočila na kávu s Blanchettovou s cieľom pochopiť premýšľanie emocionálne nestabilných žien. Alebo si len nespočetne veľakrát pozrela spomínané Jasmínine slzy. Každopádne si Britka za stvárnenie iracionálne uvažujúcej ženy zaslúži poklonu.
Za spomenutie stojí i zaujímavá práca zo svetlom. Scény sú vytvorené tak, aby tvár postavy vynikala oproti jej okoliu, čo filmu dodáva originálny punc doby. Napriek týmto pozitívam a obrovskému potenciálu Koleso zázrakov ako film neobstojí. Možno keby režisér nenakrútil jeden film do roka, ale skúsil si najmä v pokročilom reku dopriať viac času... Alebo je len pod vplyvom slávy omámený ziskom? Ktovie. Preceňovanie škodí každému. Zdá sa, že na Allenovi sa tento fakt výrazne podpísal.
Wonder wheel (USA, 2017, 101 min.)
Réžia: Woody Allen. Scenár: Woody Allen. Hrajú: Kate Winslet, Jim Belushi, Juno Temple, Justin Timberlake, Jack Gore, Max Casella