WHITNEY |
WHITNEY |
Žiadna veľká hviezda ešte neunikla pozornosti filmárov. Navyše ak jej život sprevádzali škandály a náhla tragická smrť, dopyt po sfilmovaní jej života bol vždy obrovský. Osud Whitney Houston už tri roky po jej odchode spracovala režírujúca herečka Angela Bassett, no dôstojný portrét slávnej speváčky prichádza až teraz prostredníctvom dokumentu s názvom Whitney.
Ťažkej úlohy vypátrať neznáme fakty zo života speváčky a vyplniť prázdne miesta jej životného príbehu sa podujal Kevin Macdonald (Posledný škótsky kráľ, Na odstrel). Na jeho ramenách ležalo bremeno pravdivo a zároveň citlivo vniesť svetlo do informačnej tmy. Predpoklad, že sa mu to podarí, bol veľký. Na konte má totiž úspešný film Marley o kultovom hudobníkovi Bobovi Marleym a Oscarom ocenený dokument One Day in September o atentáte na izraelských športovcov spáchaný palestínskymi teroristami počas olympiády v Mníchove.
Opäť raz prináša celostný portrét, tentoraz o živote čiernej princeznej, ktorú USA vnímalo oveľa intenzívnejšie ako našinec. Najmä pre afroamerickú komunitu mal jej život a úspech veľký význam. Bola symbolom amerického sna pre farebných. Napokon ju však milovali milióny ľudí bez ohľadu na farbu pleti. Upútajú výpovede o zmysle známej snímky Osobný strážca. Bol vnímaný ako prvý, v ktorom sa afroamerická herečka ocitla v úlohe slávnej celebrity v ľúbostnom vzťahu s bielym mužom. Okrem toho tvorca veľmi efektívne vkladá do mozaiky o jej živote veľké udalosti, ktorých bola súčasťou. Jednou z najemotívnejších je stretnutie s Nelsonom Mandelom a koncert v Juhoafrickej republike po zániku apartheidu.
Macdonald podáva obraz hviezdy, ktorá nebola len povrchným produktom šoubiznisu, ale bytosťou s veľkým celospoločenským dosahom. Skúma ju však oveľa hlbšie, pátra po príčinách jej osobných problémov a tráum, až sa mu podarí odhaliť šokujúce tajomstvá prameniace v detstve. Na pomoc povolal až 70 respondentov, do filmu sa nakoniec dostalo 40 z nich. Jej rodina, príbuzní, priatelia a ľudia zo šoubiznisu nepredkladajú jednostranný glorifikujúci obraz zosnulej umelkyne, ale máme možnosť počuť viacero názorov. Niektoré sa dokonca celkom rozchádzajú. Snímke to však vôbec neškodí, práve naopak, robí ju ešte vernejšou.
Pred divákom sa tak rozvinie hutný materiál výpovedí, faktov, ale i dojmov a pocitov. Snaží sa plnohodnotne a nezaujato vykresľovať jej vzťahy v rodine, k matke, otcovi, k bratom, nevyhýba sa ani deštruktívnemu manželstvu s Bobbym Brownom, drogovému šialenstvu a bolestivému pohľadu na zanedbanú výchovu ich jedinej dcéry Bobbi Kristiny a jej rovnako trpkému koncu. Sofistikovane a najmä filmársky vďačne a efektívne skladá mozaiku Whitneyinho života a vynikajúco graduje emócie.
Zábery z nablýskaného sveta, šou, koncertov, zo zákulisia, ale i rodinné udalosti spracoval pútavo, no bez pátosu či falošného sentimentu. Podobne ako pri iných portrétoch o osudoch, ktoré zomlela sláva, prechádza celým vývojom jej osobnosti cez prirodzený vzostup talentovanej speváčky až po pád hviezdy. Ponúka kladný obraz jej osobnosti, ale nezakrýva ani temné stránky jej povahy.
Hoci tvorca prináša prekvapujúce informácie a senzácie z jej života, neprekračuje hranicu vkusu a neznižuje sa k bulvarizácii. Dokument Whitney je v prvom rade výborne vyrozprávaný a zostrihaný film určený nielen pre fanúšikov Whitney Houston, ale pre každého, kto chce nahliadnuť do duše zlomeného človeka zdecimovaného vedľajšími účinkami slávy.
Whitney (UK/USA, 2018, 120 min.)
Réžia: Kevin Macdonald. Hrajú: Whitney Houstion, Johnny Carson, Serge Gaunsbourg, Mike Tyson, Oprah Winfrey