AQUAMAN

AQUAMAN

8.0

Filmová recenzia



James Wan môže režírovať, čo chce a máte veľkú šancu, že urobí pozerateľný hit. Spomeňte si na prvú Pílku (Saw). Prvý Insidious. Jeho dva horory V zajatí démonov patria medzi najlepšie žánrové kusy za dekádu. A ak by niekto zapochyboval o tom, či zvládne akčný film, stačí si spomenúť na kamerové excesy z Rýchlo a zbesilo 7. Preto asi dlho u Warner Bros. neváhali, či mu nechajú Aquamana s plnou víziou.

Zabudnite na všetky predchádzajúce filmy z DC univerza, na videnie Aquamana nepotrebujete vedieť takmer nič. Film štartuje vlastným prológom, kde sa dozvieme o tom, ako kráľovná Atlanna prišla na z hĺbky mora na pevninu, stretla strážcu majáka Toma Curryho a mali spolu syna Arthura. O pár rokov neskôr Atlanna musela ísť späť do podmorskej ríše, zatiaľ čo z Arthura vyrástol silný junák, ktorý tu pomôže niekomu v dedinke, tam zastaví útok pirátov a pod. Všetko sa mení, keď sa objaví červenovlasá Mera, ktorá mu hovorí o jeho cnostnom pôvodne a že prichádza čas, kedy môže nastať vojna medzi postupne sa spájajúcimi morskými ríšami a ľuďmi na pevnine. Dôvodov je viac – znečisťovanie, vlastné ambície i snaha použiť najväčšie armády na Zemi.

James Wan natočil komiksovú rozprávku vo veľkom štýle, o čom svedčí rozpočet 160 miliónov dolárov a 143-minútový zostrih. Je len ťažké uveriť, že robil nejaké kompromisy, narval sem toľko mytológie, architektúry, efektov, postáv i kreatúr, že sa nestačíte diviť. Relatívne civilný prológ je iba odrazovým mostíkom pre veľké veci, ktoré postupne servíruje v ďalších aktoch. Tento prístup vám môže trošku vadiť na štarte, ktorý je mierny a rozbieha sa cez pár dialógov, spoznávanie rodičov, no v momente nabehnutia prvej akčnej scény vám Wan dá niekoľko dôvodov prečo nepochybovať o tempe, ktoré nasadí neskôr. Úvodný súboj mu umožní naštartovať kameru a lietať v malej miestnosti, v dravom štýle viesť súboj, páliť zo zbraní i ničiť. Aby ste náhodou nemohli zadriemať, servíruje dunivé akčné sekvencie každých 10-15 minút.

Ako správny origin nám Aquaman ponúkne spoznávanie pôvodu, tréning (štýlový, avšak ponúkaný vo forme flashbackov a mentorom je Willem Dafoe), objavovanie druhého sveta (na pevnine je Arthur silný, no ako pod vodou?), vlastných druhov i nepriateľov. Neustále sa miešajú pevninové i podmorské lokality, akoby sa snažili tvorcovia nahovoriť, že koexistujú a Zem nie je limitovaná iba na jednu či druhú. Platí to dokonca pre celkovú mytológiu Atlantídy a dočkáme sa aj vysvetlenia, kedy bol ešte kontinent nad vodou, prečo sa potopil a ako sa v ňom žije teraz. Do celého ekosystému sa ponárame cez optiku Arthura, ktorý veľa netuší, iba to, že mu kedysi musela mama odísť a on dusí v sebe nádej, že by ju raz mohol objaviť. Že ho tam dole čaká veľké množstvo neprebádaných miest, pravidiel alebo nutnosť podstúpiť súboj s nevlastným bratom, to je iná vec.

Aquaman Aquaman

Už prvá tretina dá vytušiť, že z dejového hľadiska sa nekoná nič svetoborné a podľa videohernej schémy sa presúvame z jednej lokality na druhú, kde treba niečo nájsť, získať, prebojovať sa atď. Hľadať väčšiu hĺbku sa neoplatí, rieši sa tu pôvod postáv, rodinné vzťahy, mocenské, chuť spájať i rozdeľovať či vyvolať vojnu. Občas vycítite, že niekto môže byť falošný alebo prehodí motiváciu, inokedy sa ide jasne za cieľom. Pre Aquamana sú vytvorení suchozemskí i morskí nepriatelia a Wan medzi nimi umne kľučkuje podľa zvolených miest. Nie je problém dostať Arthura do akčného víru – a presne tam ho Wan potrebuje mať.

Niežeby Jason Momoa bol slabý herec alebo mal menej podarený ansámbl naokolo. Práve naopak, všetci hrajú výborne to, čo majú. Momoa trúsi suché hlášky, je dobrodruh, nechce ísť do každého konfliktu a má horúcu hlavu. Všetko mu náramne pasuje, je v ostrom kontraste s Merou (Amber Heard hrá peknú zrzku v kostýme, čo bude asi hit budúceho Halloweenu), vynikajúcim Patrickom Wilsonom (Wanov borec z Démonov si užíva Orma znamenite) a azda najväčším prekvapením: Dolphom Lundgrenom ako kráľom Nereusom s rozvážnymi momentmi. Pripočítajte si Nicole Kidman a spomenutého Dafoe, ktorí hrajú solídne, nie iba len tak za nájom...

Aquaman Aquaman

V niektorých momentoch máte pocit, že by Wan mohol nasadiť trošku ekologickej agitky, neporiadne ľudstvo znečisťujúce oceány, ktoré by sa mohli vzbúriť. Ale zdanie klame, Wan nám chce ukázať skôr všetkých sedem kráľovstiev, perfektnú trikovú výpravu (ktorá možno zoberie inšpiráciu Avatarovi pod vodou) a vygradovať svoje úsilie do pompéznych akčných sekvencií v druhej polovici. Tá ponorková na začiatku je dobrý štart, no už súboj v Kruhu ohňa (pod vodou, stále vám to dáva logiku?) začne naberať vyššie obrátky a potom...

...si nemôžete nevšimnúť jednu fantastickú akciu na Sicílii. Zaslúži si samostatnú pozornosť, lebo ide o jeden z dvoch míľnikov filmu. Wan točí akciu súbežne na viacerých miestach, kamerou lieta ponad domy, kde skáču hrdinovia, mení miesta a všetko vyzerá ako natočené na jednu šupu. Dopraje si efekty, načasované zásahy či krásny súlad červenovlasej hrdinky v jednom špecifickom priestore...

Aquaman Aquaman

Že Wan nemá dosť, to sa presvedčíte aj neskôr. Kráľovstvo trenchov, zemské jadro, vlastná variácia Krakena, je tu toľko nápadov, že ich nestačíte vstrebávať. Finálna tretina je vyšperkovaná masívnou bitkou, kde sa ani nedá konštatovať, že je to „dosť preefektované“, je to čistá demonštrácia aktuálnych efektov a možností akcie, ktorú si veľké štúdio môže dovoliť. Kvantum jednotiek, opäť kopa nápadov a do toho... Áno, Wan to robí zas! Točí kameru o 90, 180, aj 270 stupňov, aby docielil neuveriteľný efekt. A jedna vec sa mu rozhodne darí: aby vás jeho Aquaman naplno pohltil a zabudli ste na existenciálne problémy tam vonku a užili si trikovú akciu. Že k tomu prispeje aj dunivá hudba Rupert Gregson-Williamsa natrénovaného z Wonder Woman, to je veľké plus. Našiel si svoj motív, je drasticky akčný, nedá vám vydýchnuť. Pôjdete ohučaní veľkolepým sprievodom.

Áno, Aquaman by dostal ešte vyššie skóre, ak by mal prepracovanejší dej. Alebo ak by v ňom išlo o čosi viac. No je verný predlohe, núka nám fantastickú odyseu do iného sveta, ktorý je radosť objavovať a nechať sa tam uniesť cez šikovne zvoleného hrdinu, krásnu ženu po jeho boku. Sú tu epické akčné scény a niektorí pôjdu naň znova, lebo na jedno videnie všetko nevstrebajú. Nemusí imponovať všetkým, tento digitálny festival by však bola škoda zmeškať – najmä v IMAX vydaní, kde dve tretiny dĺžky sú formátované špeciálne na plné plátno!


Aquaman (Austrália/USA, 2018, 143 min.)
Réžia: James Wan. Scenár: David Leslie, Johnson-McGoldrick, Will Beall, Geoff Johns, James Wan. Hrajú: Jason Momoa, Amber Heard, Willem Dafoe, Patrick Wilson, Nicole Kidman, Dolph Lundgren, Yahya Abdul-Mateen II, Temuera Morrison, Ludi Lin, Michael Beach...


autor Michal Korec 14.12.2018
Kinema
8.0
Metascore
5.3
Diváci
5.7
Ohodnotiť

Žner: Akcia/Dobrodružný
Minutáž˝: 143 min
Krajina: Austrália USA
Rok výroby: 2018

Premiéra: 26.11. 2018
Premiéra SK: 13.12. 2018
Meno:
ODOSLAŤ
:)
Metascore
5.3
Diváci
5.7
Ohodnotiť

Žáner: Akcia/Dobrodružný
Minutáż˝: 143 min
Krajina: Austrália USA
Rok výroby: 2018

Premiéra: 26.11. 2018
Premiéra SK: 13.12. 2018
0 z 10
0 z 10
5 z 10
NAJČÍTANEŠIE
|LÓVE 2
4
hodnotenie 4/10
|PREZIDENTKA
1
hodnotenie 8/10
|GLADIÁTOR II
2
hodnotenie 6/10
|ANORA
2
hodnotenie 9/10
|TATAMI
0
hodnotenie 9/10
|KONKLÁVE
0
hodnotenie 8/10
|ÚSMEV 2
1
hodnotenie 6/10
|RED ONE
0
hodnotenie 6/10
|VENOM: POSLEDNÝ TANEC
1
hodnotenie 6/10
|TEÓRIA VŠETKÉHO
0
hodnotenie 7/10
FILMOVÉ NOVINKY
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 16783
02 |
návšt. 7785
03 |
návšt. 5694
04 |
návšt. 5212
05 |
návšt. 4363
06 |
návšt. 3408
07 |
návšt. 3719
08 |
návšt. 3520
09 |
návšt. 1868
10 |
návšt. 1680
REBRÍČEK US
01 |
$26,0 mil.
02 |
$7,6 mil.
03 |
$6,8 mil.
04 |
$5,3 mil.
05 |
$5,0 mil.
06 |
$3,5 mil.
07 |
$3,2 mil.
08 |
$2,2 mil.
09 |
$2,2 mil.
10 |
$2,1 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
Kinema.sk - filmy, seriály

sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2024 SECTOR Online Entertainment / Kinema s.r.o.