THE MAURITANIAN |
THE MAURITANIAN |
Právo na spravodlivý proces by mal mať každý, aj ten najväčší kriminálnik. Každý musí poznať, aké sú voči nemu vznesené obvinenia a aké budú následky. Tieto informácie však rodák zo západoafrickej Mauritánie (odkaz na názov filmu ) Mohamedou Ould Slahi netušil.
Od marca 1991 bol Mohamedou riadnym členom Al-Káidy v Afganistane. Pred útokmi na americké dvojičky žil v kanadskom Quebecu. Mohamedoua zatkli v novembri 2001 za podozrenie z náboru samovražedných atentátnikov pri útoku na newyorské Svetové obchodné centrum v septembri 2001. V roku 2002, v tom čase tridsaťdvaročného mladíka uväznili bez riadneho procesu na ostrove v Guantáname. Hoci Slahi nebol nikdy obvinený, na slobodu sa dostal až v októbri 2016. Vo väzení strávil dlhých štrnásť rokov.
Po troch rokoch za mrežami začal spisovať svoje svedectvo do denníka. Jeho zápisky vyšli knižne v roku 2015 pod názvom Guantanamo Diary a okamžite sa stali bestsellerom. Vo svojich spomienkach Slahi detailne popisuje aj to, ako bol mučený. Na svetlo sveta tak vyšli utajované informácie, ktoré popisovali, čoho sa pracovníci amerického žalára na väzňoch dopúšťali. O tomto zámerne utajenom dokumente vznikla v roku 2019 filmová dráma The Report v hlavnej úlohe s Adamom Driverom. Dielu sa dostalo výrazne pozitívnej odozvy v recenziách ako aj od divákov. The Report riešil najmä pokútne dôvody, prečo sa správa z mučenia väzňov tajila.
V marci 2021 prichádza do online priestoru dráma The Mauritanian. Adaptácia podľa Slahiho denníkov predstavuje skutočný príbeh utrpenia a obrovskej nespravodlivosti, ako aj psychického nátlaku a agresivity zo strany dozorcov. Snímka nie je klasickým bojom žalobcu a obhajcu na pozadí vypočúvania jednotlivých svedkov v súdnej sieni. Dôraz sa kladie na prípravné úkony a argumenty, ktoré vedú k pojednávaniu. Prípad sa totiž od začiatku javí ako neobhájiteľný. Zlom nastáva až pri odtajnení správy z ohavného mučenia.
Novinka škótskeho režiséra Kevina Macdonalda za začína v momente, kedy sa uznávaná právnička Nancy Hollanderová (Jodie Fosterová) o prípade dozvedá od kolegu Emmanuela (Denis Menochet). Spoločne s koncipientkou Terri Duncanovou (Shailene Woodley) sú odhodlané vybojovať slobodu pre Mohamadua za každú cenu.
Snímke dominujú výborné herecké výkony, ktoré svojou umiernenosťou kontrastujú brutalitu v celách. Fosterová si už v úvode tohto roka virtuálne za svoj výkon Zlatý glóbus prebrala. Vo svojej úlohe je autentická a neprehráva. V roli koncipientky jej sekunduje Shailene Woodleyová. Mučeného Slahiho si presvedčivo zahral Tahar Rahim, ktorý sa na začiatku tohto kalendárneho roka blysol tiež v hlavnej úlohe sériového vraha v pútavej minisérii The Serpent z produkcie BBC.
Do úlohy hlavného žalobcu, amerického poručíka Stuarta Coucha, sa rozhodli tvorcovia obsadiť britského herca Benedicta Cumberbatcha. V lietadle, ktoré do veží v osudný deň narazilo, sedela taktiež Couchova žena... Postava poručíka nie je zďaleka čiernobiela. Couch prechádza rôznymi fázami a postupne si uvedomuje, kedy a kde je dôležité byť naozaj zásadový. Rodený Londýnčan Cumberbatch predvádza takmer prirodzený americký akcent.
Režisér Kevin Macdonald sa do povedomia svetovej kinematografie zapísal najmä dokumentárnymi projektmi, ako napríklad Pád do ticha (2003) či portrét talentovanej americkej speváčky Whintey Houston (Whitney, 2018). Za One Day in September (1999) získal Oscara v kategórii najlepší dokumentárny film. Vo verejnosti tiež zarezonovala jeho historická dráma Posledný škótsky kráľ (2006). Jeho výrazné dokumentárne cítenie sa presadilo najmä vo formálnej stránke, kde kamera postavy často len pozoruje a necháva im dostatočne veľký priestor na prejavenie. Zábery v Guantáname sú nakrútené tak, aby vizuálne zmenšovali obraz a navodili pocit uzavretia.
Adaptácia denníka prináša primárne informačnú hodnotu. Dve právničky, ktoré sa rozhodli obhajovať nebezpečného atentátnika, sa nevyhli verejnej šikane či slovným útokom. Bežní ľudia nedokázali pochopiť, prečo chcú oslobodiť väzňa, o ktorom prevládal v spoločnosti názor, že je nebezpečný zločinec. Téme terorizmu, konkrétne útokom z 11. septembra 2001, sa venovalo na plátne už viacero príbehov, ako napríklad Greengrassov Let číslo 93 (2006) alebo 30 minút po polnoci (2012) od režisérky Kathryn Bigelow o operácii, pri ktorej bol zatknutý Usam Bin Ladin.
The Mauritanian prináša do mozaiky udalostí okolo útoku na dvojičky ďalší osobný príbeh, hoci svojím formálnym prevedením zásadne nevyčnieva. Na výslednom tvare badať hnev nasmerovaný proti policajnému násiliu, ale aj príklon k ľudskosti a empatii. Okrem pohoršenia právničiek, ktoré naštartovalo boj za spravodlivosť, je fascinujúce sledovať aj odolnosť samotného Slahiho a jeho schopnosť odpustenia.
Aj keď snímka napreduje pomaly a len postupne necháva vyznievať emócie, svoje posolstvo komunikuje efektívne. Slúži ako varovný prst, ktorý upozorňuje na krivdy. Divák cíti napätie, klaustrofóbiu a prehlbuje sa v ňom zdanie, že tu niečo nesedí. Verím, že novinka podnieti divákov siahnuť aj po literárnej predlohe.
The Mauritanian (UK/USA, 2021, 129 min.)
Réžia: Kevin Macdonald. Scenár: Michael Bronner, Rory Haines, Sohrab Noshirvani, Mohamedou Ould Slahi, Larry Siems. Hrajú: Tahar Rahim, Nouhe Hamady Bari, Saadna Hamoud, Mohamed Yeslem Mousse, Mohamed Abderrahmane Arava, Aly Deyde, El Hocine Aba, Baya Belal, Baba Mine, Lemrabott Zeine Sidamar, Yenje Abdellahi, Jodie Foster, Shailene Woodley ...