CAPTAIN AMERICA: PREKRÁSNY NOVÝ SVET |
CAPTAIN AMERICA: PREKRÁSNY NOVÝ SVET |
Po vlaňajšom oddychovom roku, kedy sa k nám priplazil z Marvel Studios iba jediný kúsok (ale Deadpool a Wolverine bola pecka) prichádza ďalšia fáza i sériová výroba. A ako prvý sa rozhodol pokúšať šťastie Captain America, ktorý dostal nového herca, zápletku a chce sa vrátiť späť k akčnému politickému trileru. Takže žiadne multiverzum, štyria Kapitáni, ale pekne jasná story.
Akurát vopred treba uznať, že scenáristi išli skôr na istotu a príliš sa s líniou nenamáhali. Na Zemi sa objaví tzv. Nebeský ostrov, do úradu prezidenta USA sa dostáva starý známy Thaddeus Ross a Sam Wilson alias Captain America vyráža s poskokom na novú misiu. Lenže netuší, že na obzore je medzinárodný konflikt, do ktorého sa zápajajú aj iné národy (najmä Japonci sú neoblomní), tenzia medzi Captainom a prezidentom rastie a každý krok vyzerá skôr ako chybný. No kto je skutočný záporák? Kto tu ťahá za nitky a chce poštvať jedného proti ďalším?
Ak si napozeráte trailery, vytušíte pár vecí: novodobý Captain America je Sam Wilson (Anthony Mackie), takže to vás hneď čaká výzva, či budete akceptovať iného chlapíka v známom kostýme so štítom. Až na pár suchých hlášok je to dobrá voľba, ale ak budete stále tápať vo vlne nostalgie Stevea Rogersa, novú charizmu skrátka nezoberiete. Pritom jeho bojový štýl je dobrý, fyzický a hneď prvá akcia ukáže, že by to mohol ako-tak fungovať. Zároveň však úvodná akcia ukáže, že nič pamätné sa nekoná: bojuje sa s poltuctom vojakov, ale nejaké geniálne nápady či ťahy neprídu. Nový je aj Falcon v podaní Dannyho Ramireza, ktorý si rolu náramne užíva a je na hranici otravnosti i dobrého poskoka.
Áno, Prekrásny nový svet je akoby reštart Marvel série, resp. snaží sa ním byť. Noví hrdinovia, nové roly, staronové motivácie. Nebeský ostrov skrývajúci adamantium (ajajajaj, povedomý to prvok, aj do univerza X-Menov), o ktorý sa zvedie takmer tretia svetová vojna. Všetci sľubovali, že tento Captain America bude robiť česť novej fáze a vráti sa k poctivým akčným trilerom ako kedysi Winter Soldier či Civil War, lenže...
Darmo tu máte politické pletky, keď je to všetko fádne natočené a na ďalšie prehmaty sa niekedy ani netešíte – neprinášajú nič zásadné. Prezident letí do Tokia, rieši krízu, moc nepochodí, tak skúsime niečo iné. Snaha o manipulácia osôb a zmenu správania je spočiatku zaujímavá, no jej vyústenie je lacný trik ako z 30 rokov starého filmu. Na to, čo tu scenáristi chceli rozohrať... je tu nájomný zabijak, istý vedátor a poďme to celé zložiť dokopy. To nie sú zásadné spoilery. Ten najväčší promotéri prezrádzajú sami: vo filme má vystupovať Red Hulk, ktorý je najprv načrtnutý, ale na scénu prichádza pomerne neskoro.
Všetci sa budú tešiť na veľkú trikovú melu, kedy sa do akcie zapojí Captain America, Red Hulk, zdemolujú ikonické miesta v jednej metropole. A to je fajn trikové predstavenie, aké od Marvelu čakáte, no okrem neho si musíte vystačiť s pár misiami Captaina, jedny stíhačky v akcii, aj zapojenie dronov a celá akcia je dobrý štandard, ale ani jedna vás nevytrhne zo sedadla.
Ak niekto čakal, že Prekrásny nový svet ukáže nové smerovanie a svet Marvelu, dočká sa ďalšej variácie na iné časti sérií. Na druhej strane treba uznať, že po prvotných chýroch, že film bol asi trikrát extra dopĺňaný či pretočený, pôsobí konzistentne a príbeh je jasný od začiatku do konca. Neohúri, ale je funkčný, občas zabaví, inokedy je napínavý. Má epizódne roličky typu riadny hajzel v podaní Giancarla Esposita či drobnú, ale mrštnú agentku v podaní Shiry Haas (seriál Neortodoxní) – a tí niekedy bavia viac ako väčšie postavy.
Fakt je, že naše nároky sa po viac ako 30 filmoch Marvelu zvyšujú. No nepomáha ani vrávoranie či voľba priemerneho režiséra (Julius Onah si strihol veľkorozpočtový debut). Ak nás opäť čaká starý vzorec, že pár filmov so sólo hrdinami (kde musíme postupne všetkých predstavíť) a potom ďalší Avengers, to začíname na nižšej úrovni ako pri prvom Iron Manovi či inom kúsku. Nie je tu ani výrazná hudba či cool moment.
Stopáž je dobrá (pod dve hodiny) a film sa zbytočne netrmáca v slepých cestách. Ale o hrdinov sa nebudete báť, emócie sú instantné (ak vôbec) a aj od špionážnych trilerov by ste čakali viac. To už Tom Clancy pred 30 rokmi písal lepšie eposy pre postavu Jacka Ryana (ktorú zhodou okolností zväčša hral Harrison Ford). Ale päť scenáristov nedá dokopy ani spolovice také machinácie ako bývalý skvelý autor.
Mnohí so mnou nesúhlasia, ale za posledné roky aj pokusy typu Eternals sú v mojich očiach nápaditejšie a lepšie ako takéto stávky na istotu. Takže ľahký nadpriemer sa servíruje, ale časť fanúšikov je už unavená.
PS – Film sa premieta v IMAX, kde je cca 30 minút scén na plnom rozsahu plátna. Za 4DX predstavenie dávam tiež pol boda navyše, lebo má parádnu paletu efektov, ktorá vás aspoň vytrhá z dejovej letargie. Už prvá scéna vás riadne zmastí: buchnáty, šťuchance, ofuky okolo uší, aj záblesky na plátne. K nim sa pár ráz pridá aj efekt dymu. Pri leteckých scénach sa s vami hýbe aj celé sedadlo a do toho pár kvapiek vody. No sú to najmä fyzické zásahy po celom tele, ktoré si zapamätáte – čo je fajn séria efektov. Vodné sprchy tento raz nebudú, ale tie akčné scény potvrdia, že už dva-tri mesiace sme takú nálož 4DX trikov nezažili.
Captain America: Brave New World (USA, 2025, 118 min.)
Réžia: Julius Onah. Scenár: Malcolm Spellman, Dalan Musson. Hrajú: Anthony Mackie, Danny Ramirez, Shira Haas, Xosha Roquemore, Carl Lumbly, Giancarlo Esposito, Liv Tyler, Tim Blake Nelson, Harrison Ford ...