ZOČI-VOČI KING KONGOVI |
ZOČI-VOČI KING KONGOVI |
MICHAL MICHALOVIČ
Hneď v úvode sa priznám, že Jacksonov »splnený sen« neakceptujem. Nepredstavuje totiž pre mňa solídnu zábavu, akú som od filmu čakal. Namiesto toho som dostal porciu nudy, pretože som už asi odrástol z čias, kedy ma bavilo pozerať sa na ľudí utekajúcich v rôzne dlhých akčných sekvenciách pred všakovakou háveďou. King Kong síce nie je iba o tom, ALE... Na mňa osobne nefungovala ani ostatná časť filmu, teda neakčná. Emóciu sa zo mňa Jacksonovi tentoraz nepodarilo vydolovať ani jednu, ani príjemný pocit z kvalitne zvládnutej »pocte filmárčine«. Bohužiaľ, King Kong pre mňa ostal formálnym vákuom, v ktorom sa však nenachádzal žiaden (pre mňa) zaujímavý obsah. Tento remake považujem navyše za maximálne zbytočný. Realizácia sna pána režiséra je síce pekná vec vo svojej podstate, ale s konkrétnym prevedením som mal problém už pri prvom zhliadnutí.
Hodnotenie: 4/10
PETER KONEČNÝ
Dlho som rozmýšľal nad tým, aké slovo plne charakterizuje najnovší počin až doposiaľ neomylného Petra Jacksona. Myslím, že ním je práve označenie „BIG“. Nielen symbolicky kvôli hlavnému „chlpatému“ a trošku prerastenému hrdinovi príbehu, ale aj z niekoľkých ďalších dôvodov. Mám totiž pocit, že za posledné roky som dosť znenávidel Hollywood. Z továrne na sny totiž vychádzajú skoro výhradne umelé prázdne prefabrikáty a to v takých množstvách, že mi to začína byť úplne jedno. Stále rozmýšľam nad tým, či je to len môj pocit, alebo to vníma aj bežný slovenský divák (pod pojmom bežný slovenský divák rozumej tvora, ktorý príde v priemere aspoň raz za rok do jedného z dvoch bratislavských multiplexov) presýtený americkým brakom chrliacim sa z obrazoviek televízii a plátien kín. Vyzerá to však tak, že aj bežný divák začína byť unavený a hlavne, uvedomuje si jediné a najhlavnejšie zameranie Hollywoodu – zarábať peniaze. Presne o BIG peniazoch je BIG film o BIG opici s BIG rozpočtom a s BIG veľkými očami Petra Jacksona. Výsledkom sú však SMALL emócie, SMALL príbeh, SMALL réžia a vlastne úplne SMALL a v dejinách filmu bezvýznamný film... Najhoršie je, že ani neviem, či je to škoda.
Hodnotenie: 5/10
MAREK SLOVÁK
Protože se jistě většina kolegů bude zaobírat triky v nejdražším filmu všech dob a také tím, jak funguje chemie mezi opicí, která je spíše plyšákem a nikoli tragickým monstrem, totoho hodnocení přeskočím a vrhnu se rovnou na to, co mi nejvíce na filmu vadilo: zdlouhavé expozice, při níž to Jackson přehnal s odkazy na dobu 30. let (a při níž načrtává tolik vedlejších línií, které poté odsunuje na vedlejší kolej...), které z toho filmu trčí. Jedná se sice stále o pohádkovou vyprávěnku, ale pomocí vyřčených jmen skutečných tvůrců té doby Jackson King Konga zasazuje do jasného historického kontextu, v němž je nepřeberné množství detailů (Naomi Wattsová jako Ann má třeba v restauraci úplně stejný klobouk jako Fay Wrayová), ale na druhou stranu zase obří prohřešky vůči době. Pokud originální King Kong z třicátých let byl kritika megalomanství a představitel Denhmana byl velice podobný režisérovi Cooperovi, Jack Black v nové verzi ve svém umírněném herectví podává postavu Denhmana jako mladého Orsona Wellese (bohužel po scéně „na mostě“ nastává u jeho postavy přerod postrádající pochopitelnou motivaci a uspěchaný závěr ve městě je svým vyřešením linie „posedlosti filmem“ velkým zklamáním). To přirovnání k Wellesovi jsem použil proto, protože i on byl člověk zanícený proto, co dělal, a na jeho tvorbě to bylo znát, nemluvě o jeho věčném souboji s producenty. Ale taktéž mi postava Dehmana připadla nevěrohodná, protože Jackson se soustředil na to, aby film napěchoval spoustou narážek na tu dobu, jenže ty postavy tam prostě nespadají, nemluvě o tom, co pronáší. Denhman na palubě prohlásí, že nechce natáčet další béčkový film s příšerou, což je poněkud komické a poukazuje to na to, že když si Jackson vyhrál s nejmenšími detaily, zapomněl jaksi na největší prohřešky proti době, protože tohle by žádný režisér, zvlášť pracující pro Universal, neprohlásil. V té době byly filmy, v nichž se vyskytovala monstra a hráli v nich známí herci, áčkové, protože třeba studio Universal se právě na takových filmech (Dracula, Frankenstein) proslavilo v 30. letech. Béčkové filmy byly většinou snímky s malým ropzpočtem a nikým známým v hlavní roli (v kinech v té době byl navíc hodně často dvoj-program, kdy se promítal áčkový film, hned poté béčkový, z čehož měla radost hlavně rodina, která měla vystaráno na celý večer). TOHLE mě hodně rušilo a ty postavy pro mě nebyly uvěřitelné, o jejich nulové proměně - vyjma Driscolla - snad ani nemluvě. Co na tom, že Naomi je krásná jako vždycky a zamiluje si ji každý divák, Andy Serkis si střihl komickou roličku šéfkuchaře (jeho Kong je sice digitálně dobře zpracovaný a snad předčí i Gluma z Pána prstenů, ale emoce jsou znát pouze na očích) a Jamie Bell je opravdu nepřehlédnutelný a jeden z největších talentů své generace, když nejzajímavější postava Adriana Brodyho je odsunuta na druhou kolej.
King Kong je ve výsledku jedno z největších zklamání nejen tohoto roku, kterému znatelně chybí výrazná ruka dramaturga, v kterém se z tvůrce draze vypadajících, ale levných filmů s vypilovanými žánry stal malý a nadšený klučina plnící si sen, jenž bohužel i přes mou zálibu v monster-filmech a vyprávěních z dob „ztraceného světu“ nemohu spolu s Jacksonem sdílet, když mu ve filmu fungují jenom dvě scény (tou druhou, poněkud brzy utlou je Jack v divadle), z nichž jedna - souboj s obřím hmyzem v jeskyni - nebyla kvůli obavám producentů zařazena do původního King Konga kvůli své údajné děsivosti (která v Jacksonově podání je a mj. ukazuje, že na ostrově jsou i větší monstra než Kong). Kouzlo přelomového originálu je ale pryč, a megalomanství a herci na vedlejší koleji by nevadilo, kdyby měl film rychlé tempo a Peter by pochopil, v čem spočívá „opojnost“ ve filmech s monstery, tak, jako tomu poslední době bylo v Godzilla: Final Wars. King Kong, film o osmimetrové gorile, kterému chybí paradoxně koule...
Hodnotenie: 6/10
VLADIMÍR KUREK
Príbeh môjho vzťahu k veľkej opici bol mimoriadne rozporuplný. Nepatrím k vyznávačom tohto fenoménu, nikdy som žiadneho King Konga nevidel celého a ani mi to veľmi nechýbalo. Dokonca som v rámci teórie, že niektoré filmy (témy) už netreba nikdy remakovať, ochotný ukázať prstom práve na Konga.
Vzhľadom na to, že príbeh o kráske a zvierati režíroval PJ, ktorý má u mňa veľké (nezmazateľné) plus za mieru nadšenia a ochoty preniesť všetku svoju lásku k námetu na filmové plátno, očakával som veľkolepé kino. A keď som si obracal všetky možné vstupy, dokonca som predpokladal obrovský marketingový úspech.
Až v kinosále som pochopil, že všetko je inak. Jackson využil (a zneužil) svoju pozíciu Dia na Olympe a za peniaze Universalu nakrútil film pre seba. Mám pocit, že už počas nakrúcania tušil, že nie všetko bude fungovať, ako by si ľudia zo štúdia (a iní) priali, ale bolo mu to jedno. Možno definitívne obetoval svoje meno, ale urobil Konga akého chcel urobiť. Ktovie, či by to dopadlo výrazne inak ak by bol po LOTR-ovi viac oddýchnutý a ak by WETA mala viac času. Myslím, si že ani nie. Ja osobne som mal pocit, že Jackson bojuje so svojimi veternými mlynmi (neschopnosť skrátiť akčné scény) a občas požmurkáva na diváka (... „choď do záberu, inak neuveria, že tie dinosaury sú pravé“) a občas cituje nielen seba (vykročenie Naomi na palubu ako Samovo vykročenie z Kraja, pád Konga ako pád Gluma) ale i napríklad Titanic (delfíny).
Celkové zhodnotenie? Film na jedno pozretie. Film na ktorý zabudnem, ale neľutujem, že som ho videl.
Hodnotenie: 7/10
MATEJ ORAVEC
Z môjho pohľadu by som King Konga prirovnal k Titanicu. A určite sa medzi týmito dvoma filmami nachádza veľa spoločného a podobného. Ale mne skôr ako o veci okolo týchto filmov ide o pocit, ktorý som mal po zhliadnutí filmu v kine. Videl som niečo veľmi pekného, kvalitne spracovaného, malo to pár výborných scén, pár by sa ich zišlo skrátiť, perfektné efekty... ale to mi akurát stačilo a nemusím to vidieť dlhšiu dobu druhýkrát. Presne ako jedna z možností pri anketovom hlasovaní: Kvalitný Hollywood.
Mám z toho taký pocit, že Jackson sa až príliš sústredil na čo najreálnejšie stvárnenie Konga a aj keď aj bez Konga by to bol veľmi pekný film, čakal som ešte viac. Čakal som, že budem ohúrený, že mi spadne čeľusť a až pri záverečných titulkoch ju začnem hľadať. Sánka mi síce spadla pri súboji dinosaurov a Konga a potom ešte raz pri všetkých tých najrozličnejších stvoreniach, ktoré sa vynárali z rokliny, ale potom už neprišlo nič, čo by ma prikovalo do stoličky.
Jackson u mňa obhájil pozíciu výnimočného režiséra a jeho ďalší projekt vo mne vzbudzuje veľké nádeje a očakávania.
Hodnotenie: 8/10