PREVIEW: ZABITIE JASSEHO JAMESA... |
PREVIEW: ZABITIE JASSEHO JAMESA... |
V druhej polovici 19. storočia terorizoval americké štáty Iowu, Západnú Virgíniu a Texas lúpežnícky gang Jamesovcov. O jeho hlave – Jesse Jamesovi sa ešte počas jeho života začali písať doslova romány, ktoré vo väčšine prípadov idealizovali skutočnosť okolo lúpeží a vrážd spojených s týmto zločincom. Rodák z Missouri v mnohých vzbudzoval obdiv a rešpekt ako akýsi novodobý Robin Hood zameriavajúci sa na vlastníkov železníc a bánk vykorisťujúcich chudobných farmárov. Pre usadlíkov zamotaných do každodenného stereotypu predstavoval renegáta, posledného priekopníka slobody a amerického ducha, charizmatického rebela, čo nectí zákon a žije podľa vlastných pravidiel. Jesse James sa stal legendou.
Jedným z najväčších Jesseho obdivovateľov bol, bezpochyby, Robert Ford. Mladík zasvätil život nádeji, že jedného dňa stane po boku svojho idolu. Nikdy by ho nenapadlo, že sa do histórie zapíše ako „špinavý zbabelec“, ktorý odzadu zastrelil veľkého Jesseho Jamesa. Odhliadnuc od povestí a novinových článkov skresľujúcich skutočnosti vo svoj vlastný prospech, pravda ostane vždy zahalená rúškom tajomstva.
Poslednými mesiacmi života Jesseho Jamesa sa zaoberá rovnomenná novela (1983) Rona Hansena. Zaujímavé dielko si všimli hľadači predlôh z Warner Brosu a po získaní práv na jeho sfilmovanie najali pomerne neznámeho novozélandského filmára Andrewa Dominika (Drsný Chopper -2000), aby pripravil scenár a ujal sa režisérskej stoličky. Kandidát na úlohu jedného z najznámejších banditov USA bol jasný d prvého momentu – Brad Pitt sa k filmovému štábu pripojil v januári 2005. Pri obsadzovaní postavy Forda sa štúdio rozhodovalo medzi dvoma začínajúcimi hviezdami – mladším bratom Bena Afflecka, Caseym (Dannyho trilógia) a Shia Labeoufom (Transformers, Disturbia). Shia bol neskôr vylúčený z dôvodu prílišnej mladosti. Prvá klapka padla 29. augusta 2005 v Calgary a filmový ansámbel sa neskôr presunul do Alberty, kde vznikli kulisy historických miest Creede a Colorada. Natáčanie bolo ukončené pred Vianocami 2005 a premiéra sa mala uskutočniť na jeseň budúceho roka. Avšak šéfom štúdia sa Dominikov temný a premýšľavý zostrih akosi nepozdával a trvali na znovu zaradení akčných scén. Preto sa premiéra posunula o celý jeden rok.
Ron Hansen pripravoval podklady pre svoju knihu niekoľko rokov. Jeho posadnutosť odhaliť viac o vzťahu týchto dvoch ikon americkej histórie vyniesla na svetlo sveta nové skutočnosti. Producentka Dede Gardner vysvetľuje: „Príbeh je autentický do tej miery, pokiaľ sa zaoberá skúmaním správania sa, adoráciou, egom a nenávisťou. Samotné udalosti sú predmetom toľkých interpretácií, že je nemysliteľné nájsť medzi nimi pravdu. Ronovi sa však vo svojej knihe podarilo vykresliť vzťah Forda a Jamesa tým najrealistickejším spôsobom. Film je o dôsledkoch splnených prianí. Hovorí, že obdiv neexistuje v čistej podobe a pôsobenie vonkajších faktorov ovplyvní náš úsudok ohľadom zbožňovanej osoby ešte predtým, ako ju vôbec stretneme.“
„Keď som prvýkrát uvidel Brada Pitta po namaskovaní, nepovedal som si – hej, tam je Brad, ale napadlo ma – aha, Jesse James“, spomína na prvé dni nakrúcania Ron Hansen a Dominik mu dáva za pravdu: „Myslím, že diváci veľmi rýchlo zabudnú, že na plátne sledujú Brada. Obetoval tejto postave kus svojho ja a ovládol aj tie najdrobnejšie nuansy Jesseho profilu.“
Podobne sa do svojho charakteru vžil aj Casey Affleck: „K Robertovi Fordovi mám veľmi pozitívny vzťah. Absolútne ho nevnímam ako zbabelca. Nenapadá ma žiadna iná postava, ktorá by čelila toľkým nepríjemným aspektom života. Bob prešiel od detského obdivu svojho hrdinu cez ich skutočné stretnutie, spoluprácu (prepadnutie vlaku) a vzájomné priateľstvo až k skomplikovaniu situácie ústiacej k jeho vražde. Je to komplexná postava. Bol som unesený, keď sa mi ozval Andrew - hral by som kohokoľvek v tomto filme. A moje nadšenie prepuklo v hystériu, keď mi oznámil, že si zahrám „zbabelca“ Boba.“
Mnohý zahraničný kritici sa zhodujú, že ide viac o psychologickú drámu než western, ktorej dominujú strhujúce herecké výkony oboch hlavných protagonistov. Vo vedľajších úlohách sa objavia napríklad Sam Shepard (Frank James) či Sam Rockwell (Charley Ford). Medzi producentmi figuruje samotný Brad Pitt a tiež Ridley Scott. Obaja patria k veľkým fanúšikom Dominikovho Drsného Choppera.
Andrew Dominik natočil 4,5 hodinový film, ktorý má po druhej editácii 160 minút a sám priznáva, že jeho zámerom nebolo točiť western, ale zachytiť podstatu Hansenovej novely: „Veľa ľudí tvrdí, že film je príliš dlhý. Verte mi, že bol omnoho dlhší a pomalší, pretože je, jednoducho, nemožné napratať všetky úžasné postrehy z knižnej predlohy do dvoch hodín filmovej adaptácie.“ Pozitívne ohlasy divákov i kritikov našepkávajú, že sa to entuziastickému protinožcovi zrejme podarilo a my si to môžeme overiť už 6. decembra.