TÁTO KRAJINA NIE JE PRE STARÝCH |
TÁTO KRAJINA NIE JE PRE STARÝCH |
Drsný kovboj, dobrácky šerif, chladnokrvný vrah s čudesným účesom a dva milióny dolárov obklopené hromadou mŕtvych tiel. Nový film z dielne bratov Coenovcov sa na prvý pohľad tvári ako akčná odrhovačka, ktorá nemá čím prekvapiť. Avšak kto pozná predchádzajúcu tvorbu „velikánov“ americkej nezávislej kinematografie, správne tuší, že nepôjde o klasickú strieľačku s čitateľnými hrdinami a rovnomerne rozloženými váhami dobra a zla. Ostatne svedčia o tom i početné ocenenia z medzinárodných filmových festivalov obohatené o štyri čerstvo premenené nominácie na Oscara a to aj v hlavnej kategórii - Najlepší film roka 2007!
I keď Coenovci prehlasujú, že Táto krajina nie je pre starých (ďalej len Krajina) sa zásadne odlišuje od čohokoľvek, čo doteraz nakrútili, kritici aj fanúšikovia film s radosťou prirovnávajú k ich debutovej Neznesiteľnej krutosti (1984) či Fargu (1996). Všetky projekty totiž spája násilie, brutalita, krv, „coenovský“ čierny humor a hlavne jedinečná štylizácia zameraná na civilnosť jednotlivých hrdinov. Tieto značkové atribúty bolo treba zasadiť do už existujúceho príbehu, nakoľko ide o adaptáciu rovnomennej novely držiteľa Pulitzerovej ceny Cormaca McCarthyho. Obe spracovania pojednávajú o nevydarenom drogovom obchode v juhozápadnom Texase, neďaleko mexickej hranice, ktorého výsledkom je niekoľko mŕtvol. Okrem bezvládnych tiel sa na horúcom slnku praží aj taška so slušným balíkom a jej novým majiteľom sa stáva tunajší lovec Llewelyn Moss (Josh Brolin). Keď sa zdá, že kovboj má o dôchodok postarané, zjaví sa na scéne sociopatický zabijak Chigurh (Javier Bardem) najatý na vystopovanie špinavých peňazí. Dvojicu dopĺňa starnúci šerif Bell (Tommy Lee Jones) neskrývajúci svoju nevôľu nad ostanými udalosťami v jeho inak pokojnom rajóne. Je zrejmé, že stretnutie troch kľúčových postáv bude mať fatálne následky...
Krajina nie je prvou filmovou adaptáciou bohatého McCartyho diela, predchádzala jej zaujímavo spracovaná „lovestory“ Krása divokých koní (2000), kde sa zoči-voči krutému osudu postavil milenecký pár Matt Damon a Penélope Cruz pod režijnou taktovkou Billyho Boba Thorntona. Ethan a Joel Coenovci sa Krajiny ujali v auguste 2005 a okamžite začali pracovať na scenári. „Charakteristickým znakom knihy je jej krutosť zasadená do dychberúceho prostredia, odkrývajúca krásu bez akejkoľvek sentimentality,“ vysvetľuje Ethan. Bratia ostali verní knižnej predlohe a s minimálnymi úpravami (odrezali tínedžerský útek z domova a vedľajší príbeh spojený so šerifom Bellom) pripravili skript k žánrovo neidentifikovateľnej snímke.
„Páčilo sa nám, že McCarty sa nedrží zabehnutých pravidiel, mení náladu dejovej línie zo stránky na stránku a nikdy nenaplní očakávania čitateľa, ale prekvapí, ba doslova šokuje niečím nezvyčajným.“ Nakrúcanie sa z veľkej časti uskutočnilo v Mexiku, Novom Mexiku, západnom Texase, ale i v Las Vegas, ktorého diaľničný nadjazd nahradil premostenie americko-mexickej hranice. Otvorená púštna krajina sa stala pôsobiskom aj pre „coenovského“ dvorného kameramana Rogera Deakinsa. „Film má pochmúrny ráz, ale ja som sa rozhodol pre menšiu štylizáciu prostredia. I pri nízkej farebnosti a drsnom spracovaní možno vytvoriť krásne ba až poetické zábery,“ spomína Deakins na svoju v poradí ôsmu spoluprácu s talentovanými bratmi.
Obsadenie Krajiny je viac ako pestré. Dalo by sa rozdeliť na tri hlavné póly, na ktoré sa potom nabaľujú vedľajšie postavy s rovnakými predispozíciami. Tommy Lee predstavuje správneho chlapíka, dobráka snažiaceho sa udržať okolité prostredie v čistote a poriadku, Javier Bardem rozsieva smrť a strach všade kam sa pohne a Brolin je stelesnením stredného prúdu, aký len môže vzniknúť medzi mužom zákona a nájomným vrahom. I keď Coenovci to nevidia takto priamo: „Zaujímavé je, že jednotlivé postavy síce majú určené svoje poslanie hneď na začiatku, avšak postupom času získavajú na komplexnosti a stávajú sa paradoxne menej rozlúštiteľnými.“
Javier Bardem rozhodne zasluhuje najväčšiu pozornosť, pretože nech už je obklopený výbornými hereckými kolegami, jeho vrah s nezabudnuteľne otrasným účesom a naozaj originálnou vražednou zbraňou (tlaková pištoľ) pôsobí už z trailerov ako dynamo, ktoré nonšalantne posúva Krajinu do zoznamu filmov s označením „To musím vidieť!“. „Chigurh je stelesnením osudu. Nemôžete očakávať, že nájdete dva milióny dolárov a nik sa o ne neprihlási?! Každá akcia vyvoláva reakciu, no a niekoľko ľudí bude mať smolu, že v tomto prípade som odozvou práve ja,“ usmieva sa Bardem.
Ethan Coen sa o filme vyjadril ako o svojom najbližšom priblížení k akčnému žánru, Joel ho zas vidí takmer ako hororový príbeh vzhľadom na násilie a drsnosť, ktoré Krajine vládnu. Nuž, nech je to akokoľvek, zdá sa, že bratia sa po niekoľkých netypických projektoch (Päť lupičov a stará dáma, Neznesiteľná krutosť), vrátili k žánrovému mišmašu. A ten im svedčí najlepšie.