BUDE TO UDALOSŤ - THE HAPPENING? |
BUDE TO UDALOSŤ - THE HAPPENING? |
Z väčších miest po celých Spojených štátoch sa šíria správy o zvláštnych úmrtiach. Obeťami sú osoby rôzneho veku i pohlavia a počet nevysvetliteľných samovrážd stúpa z minúty na minútu. Nikto netuší, čo môže byť príčinou nepochopiteľnej chyby v ľudskom správaní – teroristický útok, nevydarený experiment, chemická zbraň či nekontrolovateľný vírus, alebo ide o niečo oveľa väčšie a definitívne? Odpovede bude v najnovšom filme M. Night Shyamalana hľadať Mark Wahlberg.
Philadelphský profesor vedy Elliot Moore (Wahlberg) uteká pred hroznými udalosťami spolu so svojou manželkou Almou (Zooey Deschanel), kolegom z univerzity (John Leguizamo) a jeho 8-ročnou dcérou do zdanlivého bezpečia pennsylvánskeho vidieku. Čoskoro však zistia, že nikto a nikde nie je v bezpečí a zdá sa, že vyhladenie ľudstva je neodvrátiteľné...
Manoj Nelliyattu Shyamalan je bezpochyby jedným z najvýraznejších filmárov dnešného Hollywoodu. S prácou sa nijak neponáhľa – vyprodukuje priemerne jeden film v časovom rozhraní dvoch rokov, pričom približne polovicu príprav mu zaberá písanie scenára. Keď v roku 1999 šokoval duchárčinou Šiesty zmysel, stal sa každý jeho ďalší film očakávaným prekvapením, vedúcim napätie a silné charaktery k dych vyrážajúcemu finále.
Philadelphský režisér indickej národnosti predstavoval pre hollywoodske štúdia záruku vysokých ziskov a dvere mal všade otvorené, a to až do premiéry svojho posledného projektu – Dáma vo vode. Rozprávkový príbeh o vodnej víle, ktorá zablúdila do nášho sveta cez bazén ospalého obytného bloku, bol trošku z iného súdku a ohlasy boli vlažné. Preto keď sa v januári 2007 Shyamalan vrátil do L.A. s novým skriptom s pracovným názvom The Green Effect, štúdia pred ním zabuchli dvere. Režisér sa však nenechal odradiť. Na každom z neúspešných mítingov si poctivo robil poznámky, na základe ktorých napokon upravil scenár až do finálnej podoby odobrenej Foxami. Zelenú projektu s nejednoznačnejším názvom The Happening urýchlila producentská spolupráca Shyamalana a Barryho Mendela (Mníchov, Šiesty zmysel). V marci prikývol i Wahlberg. 53 miliónové nakrúcanie začalo vo Philadelphii v Auguste minulého roku s premiérou naplánovanou na 13. jún 2008 (piatok 13.).
Základná myšlienka Happeningu vznikla pri Shyamalanovej jazde krajinou: „Bol som na ceste do New Yorku a videl som prekrásnu zelenú krajinu. Listy sa vlnili vo vetre a konáre mohutných stromov sa skláňali nad cestou. Napadlo ma – čo ak by sa príroda obrátila proti nám? A v tom som mal celý príbeh pred sebou. Priamo tam som videl konkrétne postavy a ich osudy. Je skvelé, keď vás základná štruktúra napadne v jednom momente. Prvý pocit je totižto väčšinou ten najsprávnejší.“
Shyamalan neponechal nič náhode a už vopred vedel, ako bude film vyzerať: „Chceli sme realistickú víziu kolabujúceho sveta,“ vysvetľuje režisér, ktorý sa pri masových záberoch pohrával s kamerou, tak aby nebolo jasné, kto z komparzistov bude ďalší „na rade“. „Vyberali sme starých, mladých, obchodníkov v kravatách či farmárov, aby bolo zrejmé, že táto nezastaviteľná vlna nerobí rozdiely a zasiahne každého.“
Väčšina filmu sa odohráva na otvorených priestranstvách a prírodné sily mali svoje miesto v scenári rovnako ako ostatní herci. „Napríklad vietor bol jedným z hlavných stavebných kameňov filmu. Potrebovali sme ho v troch základných formách – upokojujúcej, predznamenávajúcej a sprevádzajúcej. Je úžasné ako málo stačí na vystrašenie – lúka a vietor.“
20th Century Fox prekvapili: „Navrhli mi, aby som film pripravil ako R-rated (neprístupný mladším ako 17 rokov), čo mi dalo možnosť posunúť hranice ešte ďalej. Celý tento film je akési veľké tabu,“ smeje sa Shyamalan. Udalosť prekvapuje i svojou dĺžkou – 91 minút. Zdá sa, že Shyamalan sa tentoraz naozaj riadil svojou počiatočnou víziou a pokúsil sa o najrýchlejšie vyhladenie ľudstva v dejinách kinematografie. Slovenská premiéra sa chystá na 12. júna a pravdou je, že u Shyamalana si nemôžme byť nikdy jednoznačne istí, čo nám ponúkne.
„Živé tvory ostávajú nažive vďaka vrodenému inštinktu vyhýbať sa nebezpečným veciam, chrániť sa pred ohrozením. Čo by sa stalo, ak by sme o tento pud sebazáchovy prišli? Nuž, ľudia by sa začali chovať inak, nekontrolovateľne, samodeštruktívne a desivo. Chcel som ukázať, ako jednoducho sa veci môžu vymknúť kontrole, a tiež že istota prítomnosti človeka v budúcnosti tejto planéty je relatívna.“
Vedeli ste?
Mark nie je prvým Wahlbergom, ktorý sa objavil v Shyamalanovom filme – jeho starší brat Donnie, ako nevyliečený pacient, postrelil Brucea Willisa v prológu Šiesteho zmyslu.
Shyamalan sa objavil v malej úlohe v každom zo svojich filmov (výnimkou bola Dáma vo vode, kde si zahral jednu z hlavných postáv).
Nakrúcanie trvalo iba 44 dní a začalo 6. augusta, presne o deväť rokov neskôr ako produkcia Šiesteho zmyslu.