NEUVERITEĽNÝ HULK - PREVIEW |
NEUVERITEĽNÝ HULK - PREVIEW |
Doktor Bruce Banner ukrýva seba i svoje zelené alter ego v továrni na malinovky v Riu. Ničivá sila nadobudnutá gama žiarením je pre mierumilovného vedca chorobou a liek, ktorý by ju eliminoval prvotným cieľom jeho utiahnutého života. Generál Ross, otec jeho lásky Elizabeth, má na Bannerove schopnosti odlišný názor a pátra po doktorovi ako potenciálnej vojenskej zbrani. V generálovom tíme sa objaví člen britských špeciálnych jednotiek Emil Blonsky (áno, má ruský pôvod), bažiaci po Bruceových schopnostiach a Ross mu ich ochotne poskytne. Blonsky sa zmení na nezastaviteľné monštrum, a tak Bannerovi nezostáva iné, ako pustiť neželanú silu na povrch, postaviť sa Blonskemu alias Abomination a zachrániť deň.
U Marvela sa rozhodli pre celkom odlišné poňatie Hulkoveho príbehu, ako nám ho pred piatimi rokmi ponúkol Ang Lee. Nový Hulk sa vracia späť ku komixovým a televíznym koreňom. Filozofovanie o správnosti jeho stvorenia a konania ochotne ustupuje akčnej línii a vracia zelenému obrovi schopnosť bojovať nielen so sebou samým. Nuž a kto by mohol predstaviť legendu v dynamickejšom rúchu ako mladý režisér, ktorý ma na svojom konte výsostne akčné projekty ako napr. Odtrhnutý z reťaze či Kuriér 2. Louis Leterrier najskôr ponúkol svoje služby Marvelu pri prípravách Iron Mana, avšak ten skončil v rukách Jona Favreaua. Štúdio mu teda posunulo Hulka.
Účasť Edwarda Nortona bola mierne zarážajúca, ale určite nie náhodná. Bol to on, koho v Leeovom Hulkovi nahradil Eric Bana. Norton odmietol úlohu s odvolaním sa na zlý scenár, a keď ho Marvel oslovil znova, podmienil svoj spoluprácu možnosťou upravovať skript. Norton sa stal horúcim želiezkom a film, ktorého prípravy nikoho špeciálne nevzrušovali, sa zmenil na ostro sledovaný materiál. Po Nortonovi sa na produkčnej listine zaskveli i ďalšie mená Tim Roth ako Blonsky, William Hurt ako generál Ross a Liv Tyler ako sladká Betty.
Nakrúcanie začalo v júli minulého roku v kanadskom Ontariu a za 88 filmovacích dní navštívil štáb viacero lokalít v Kanade (Toronto, Trenton), USA (New York) a Brazílii (Rio). Hulk a rovnako i jeho opozitum Abomination sa na plátne pohybovali vďaka technike digitálneho snímania pohybu (motion capture), takže Norton a Roth si svoje party odohrali v oboch podobách. 37 digitálnych kamier prenášalo i ten najmenší pohyb na spracovanie výkonnému softwaru. Ale oživenie oboch monštier nebolo zďaleka to najhoršie: napr. príprava scény, v ktorej Bruceova krv padá cez tri fabrické poschodia a končí v jednej z fľašiek, trvala inžinierom z Image Enginu viac ako rok. Post produkcia finálneho súboja medzi Hulkom a Abominationom v uliciach New Yorku, ktorý mimochodom trvá celých 26 minút, zabrala špecialistom na trikové efekty mesiace.
Film bol pri záverečnom strihaní ochudobnený o niekoľko scén súvisiacich prevažne s vývojom Bruca Bannera – napr. scéna, v ktorej sa vedec pokúsi o samovraždu, bola vyňatá kvôli obavám z neblahého vplyvu na detské publikum. Leterrier a Norton sa prestrihali k finálnej stopáži 135 minút. To sa však nepáčilo štúdiu, ktoré si i za predpokladu možnej Nortonovej marketingovej sabotáže (nespolupráce) vydupalo výsledných 114 minút.
Hulkovi sa od premiéry 13. júna darí pomerne dobre. Kritiky dosahujú hodnotenia okolo 70%, čo pri komixovom hrdinovi nie je najhoršie. To je dobrá správa nielen pre fanúšikov zeleného zúrivca, ale komixových nadšencov vôbec. Od návštevnosti posledných marvelovských počinov totiž závisí realizácia tímovky The Avengers, ktorej začiatok načrtne svojim cameom na konci filmu Robert Downey Jr. ako Tony Stark. Spojenie viacerých super hrdinov v jednom filme je predbežne naplánované na rok 2011 a horúcim kandidátom na post režiséra je Jon Favreau.
Predtým než (ak) sa tak stane si ešte pozrieme niekoľko hrdinských príbehov. Tým najbližším je Neuveriteľný Hulk, ktorý štartuje 17.júla.