BLÍŽI SA TROPICKÁ BÚRKA |
BLÍŽI SA TROPICKÁ BÚRKA |
Vietnam sa hneď po 2. svetovej vojne stal jednou z najatraktívnejších bojových tematík Hollywoodu. Snímky, od oscarovej Apokalypsy či Čaty až po treťotriedne filmy s Chuckom Norrisom a jemu podobnými, boli dominantou 70. a 80. rokov minulého storočia. Dnes sa Vietnam vracia, avšak iba ako pozadie akčnej komédie uťahujúcej si z hollywoodskej mašinérie, počnúc producentmi a hercami končiac. O to zarážajúcejšie je, že v Tropickej búrke neuvidíme žiadnych nováčikov odchytených v celonárodných reklamách, ale chronicky známe tváre. Ben Stiller režíruje sám seba, Jacka Blacka, Roberta Downeyho Jr., Nicka Nolteho a pozor!!!...Toma Cruisa v jednej z najočakávanejších komédií roka.
Stiller nosil hlavnú zápletku v hlave už viac ako dve desaťročia: „Bolo to v polovici 80. rokov, kedy vznikala prevažná väčšina filmov o vojne vo Vietname. Herci pred nakrúcaním odchádzali do výcvikových táborov pre nováčikov a po návrate viedli siahodlhé monológy o tom, ako im to zmenilo život a podobne. Nechcem podceňovať ani inak znevažovať ich prácu, ale pamätám si, ako som sa so smutným úsmevom pýtal sám seba – a čo tí, čo vojnu zažili naozaj?!“
V júli 2007, po šesťročnej pauze od posledného režírovania (Zoolander, 2001) sa teda opäť pustil do koučovania filmového štábu. Na režisérskej stoličke sa však dlho neohrial. Okrem výkonného producenta zastával i jednu z hlavných postáv. Jeho Tugg Speedman je hviezdou vojnovej drámy debutujúceho režiséra. Hrdina akčných filmov netúži po ničom menej ako Oscarovi, a preto uvíta spoluprácu s cenami ovenčeným Kirkom Lazarusom (Downey Jr.) a prvoplánovým komikom Jeffom Portnoyom (Black), ktorý už má dosť fekálneho humoru a chce urobiť prvý krok medzi charakterových hercov. Tri celebrity na pľaci spôsobia nemalé výkyvy v časovom i finančnom rozvrhu nakrúcania, a tak sa vystresovaný režisér, ktorý je pod neustálym dozorom výkonného riaditeľa štúdia (Cruise), rozhodne pre radikálne urýchlenie produkcie. Hercov vysadia z vrtuľníka uprostred džungle a zvyšok ponechajú na skryté kamery a komparzistov. Nuž, to by bolo v poriadku, keby sa hollywoodskym velikánom nepriplietli do cesty skutoční obchodníci s drogami s ozajstnými zbraňami a ostrými nábojmi.
Stiller bezpochyby balansoval na tenkom ľade. Pri profilovaní jednotlivých charakterov a dialógov sa nevyhol rasovým otázkam (Downey Jr. hrá umelca, natoľko oddaného svojej práci, že pre dobrú úlohu, neváha podstúpiť náročnú operáciu zmeny farby kože – áno, Downey je čierny), ba neobišiel ani skupinu mentálne zaostalých (rozprava o príčine Speedmanovej úlohy retardovaného v predchádzajúcom filme). Americkú premiéru sprevádzali protesty a výzvy k bojkotovaniu Tropickej búrky. Dreamworks vydalo jednoznačné prehlásenie, že film je komédiou uťahujúcou si z hercov a filmového biznisu a nie z postihnutých. Situáciu čiastočne zachránili práve hollywoodske celebrity, ktoré sa s úsmevom prišli pozrieť na film zosmiešňujúci ich životný štýl, zamestnanie i presvedčenie.
A čo na to Stiller? „Vedel som, že budú aj negatívne ohlasy. Ale naozaj som nemal v úmysle urážať menšiny alebo znevýhodnených ľudí. Verím, že keby si film pozreli, zistia, že účelovo až zákerne poukazuje na často prehnané vyzdvihovanie dôležitosti filmového umenia, umelý a neúprimný svet tohto biznisu. Áno, iste – idem sám proti sebe, ale všetci dobre vieme, že herci hrajú a hovoria veci, nad ktorými o pár minút neveriacky krútia hlavou. Len som to chcel použiť, ako zápletku pre oddychovú komédiu.“
Zdá sa, že Stiller a jeho tím priniesli viac než len oddychový epilóg leta. Kritici vynášajú scenár do nebies a diváci si užívajú akciu a bezškrupuľné hláškovanie ústrednej trojice. Príjemná zmena po všetkých trápnych paródiách a romantických komédiách, ktoré nás ohrozovali toto leto. Film, ktorý si strieľa z filmárov nie je síce žiadnou raritou, ale treba uznať, že hviezdne zoskupenie, vtipný scenár a akcia konkurujúca mnohým známym vojnovým filmom určite stoja za návštevu kina.