ROCKNROLLA PREKRAČUJE HRANICE |
ROCKNROLLA PREKRAČUJE HRANICE |
Od režiséra úspešných filmov “Lock, Stock and Two Smoking Barrels” a “Snatch” Guya Ritchieho prichádza nový film “RocknRolla”, príbeh o sexe, gangstroch a rokenrole.
Táto akčná komédia nás zavedie do súčasného Londýna k zločinom najvyššej úrovne a k pouličnému životu. Najväčší trh s drogami nahrádzajú nehnuteľnosti a z kriminálnikov sa stávajú tí najnadšenejší podnikatelia. Zúčastniť by sa chceli všetci od druhotriedneho zlodejíčka One Two (Gerard Butler) až po záhadného ruského miliardára Uri Obomavicha (Karel Roden). Cestu však pozná len jeden: Lenny Cole (Tom Wilkinson).
Lenny ako bandita starej školy presne vie, čo treba kedy urobiť a má vplyv na každého byrokrata, makléra či gangstra, ktorý niečo znamená. Stačí mu jeden telefonát, aby nechal zmiznúť dôležité úradné dokumenty. Jedného dňa mu však jeho pravá ruka Archy (Mark Strong) povie, že časy sa menia a Londýn je pre prvotriednych zločincov z východu, lačných kriminálnikov z ulice a všetkých medzi tým hlavným miestom pôsobenia, pričom sa každý z nich snaží zmeniť pravidlá obchodu a zločinu...
PASCA
Scenárista a režisér Guy Ritchie bol fascinovaný prílevom množstva zahraničného kapitálu, najmä z krajín východného bloku, ktoré do Londýna prichádzajú rôznymi pokútnymi obchodmi. „Chcel som sa pozrieť na následky tlačenia sa novej školy do zaužívanej starej školy humorným spôsobom,“ hovorí Ritchie, ktorý je zároveň aj producentom filmu „RocknRolla.“ „Tento film je o snahe dostať sa do biznisu s realitami, o čo sa pokúšajú zvlášť za posledné roky mnohí ľudia, pretože sa na tom dá veľa získať. Každý chce byť zaangažovaný a je prirodzené, že niektorým to nevyjde.“
Každodenne pribúdajú nové budovy, mesto sa stáva nekonečnou stavbou a londýnske obrysy sa menia na nepoznanie. „Keď idete na vrch akejkoľvek budovy, vidíte len žeriavy,“ opisuje Ritchie. „Zdá sa, akoby sa rozmnožovali. Ceny nehnuteľností sú stále vyššie. Nehovorí sa o tom, pretože je v tom zaangažovaných príliš veľa ľudí a majú z toho výhody.“
Do tejto skupiny chce patriť každý - od kľúčových osôb zločinu, ktorých dni sú spočítané cez ambicióznych východných Európanov, ktorých kriminálne aktivity sú kryté za pozlátku slušnosti, až po účtovníkov a úradníkov počítajúcich peniaze a nakoniec malých podvodníkov, ktorí hľadajú spôsob, ako sa čo najrýchlejšie vyšvihnúť. „Vo filme mi išlo o to, aby som spojil všetky tieto nezlučiteľné cesty a osobnosti, ktoré sa spájajú v jednom veľkom celku,“ vysvetľuje Ritchie. „Určite sú tam spojenia, no vedú kľukatými chodníkmi a rôznymi vrstvami z hora dole a naopak. Chceli sme reprezentovať rôzne stránky našej spoločnosti, ktoré sú zapletené v tomto obrovskom podvode.“
LONDÝN AKO HO NEPOZNÁTE
Pre Guya Ritchieho je akcia a intrigy filmu „RocknRolla“ odrazom zmien, ktoré sa v jeho rodisku, kde sklo, železo a betón prekrývajú historické ulice a stavby udiali. Mesto dostáva nový lesk a jeho história sa celkom stráca. „RocknRolla“ je skutočne o dôsledkoch toho, že sa Londýn stáva medzinárodným fenoménom,“ hovorí. „Londýn je v určitom zmysle v strede sveta. Je to miesto, kam často chodíte, keď idete do Ameriky, a prvé miesto, kam prídete pred vkročením do Európy.“
Prílev bohatých podnikateľov z Ruska a Východnej Európy na miestny trh s realitami mal na ráz mesta dramatický dopad. „Celkom zmenili pravidlá biznisu,“ poznamenáva Ritchie. „Ak niečo chcú, nedohadujú cenu, oni ju zdvojnásobia. To konkurenciu celkom vyradilo, pretože si s tým nevie poradiť. Pravidlá účasti sa zmenili. Londýn sa neustále vyvíja, stále pribúdajú nové budovy. Teraz je to prosperujúca metropola.“
Pre kameramana Davida Higgsa bolo snímanie dnešnej podoby mesta kľúčovým aspektom Ritchieho vízie filmu. „Odkedy Guy nakrútil ‘Lock, Stock…’ sa Východný Londýn celkom zmenil,“ hovorí. „Teraz je trendy. Už nie je pochmúrny ako predtým. Je viac honosný a nóbl.“
Ritchie chcel mesto ukázať inak ako sa prezentuje v iných filmoch a to bola pre jeho štáb obrovská výzva. „Bolo treba nájsť časti mesta, ktoré sú celkom nové a ktoré sa ešte stavajú a zamerať sa na ne,“ hovorí architekt Richard Bridgland. „Guy chcel veľké priestory. Preto sme hľadali lokácie, ktoré sú majestátne a okolo seba majú veľký priestor.“
„V porovnaní s nakrúcaním vo väčšine amerických miest, je Londýn veľmi zložitý,“ dodáva producent Steve Clark-Hall. „V Amerike sú všetky cesty paralelné a organizované. Tu idú skutočne všetkými smermi a doprava je komplikovaná. Bolo to náročné na logistiku, no veľké plus je samotné mesto: budovy, obrázky a zaujímavé architektonické tvary inde ako v Londýne nenájdete.“
STRIEĽAJ RÝCHLO A ODÍĎ ČISTÝ
Jedným z výnimočných prvkov filmov Guya Ritchieho je štýl, akým sú nakrúcané. Z časti pre veľkosť hereckého zboru a z časti preto, aby bola výroba čo najefektívnejšia, mala „RocknRolla“ rýchly 6-týždňový plán nakrúcania. Použitie HD kamery celé nakrúcanie uľahčilo a zefektívnilo.
„Guy pracuje rýchlo,“ hovorí Steve Clark-Hall. "Rád vytára na pľaci energiu a stará sa o to, aby nezmizla. Dokáže to bez toho, aby vznikal tlak a to z neho robí skutočne skvelého režiséra.“
Mark Strong, ktorý predtým s Ritchiem spolupracoval aj na filme „Revolver,“ jeho metódy veľmi dobre poznal. „Vytvorí prostredie, ktoré je zábavné a nápadité, a zrazu to jednoducho chcete urobiť dobre,“ hovorí. „Jednu scénu sme nakrúcali uprostred Cambridge Circus, rušnej križovatke v Soho. Kameraman bol ukrytý v malom stane na druhej strane ulice. V scéne išlo len o zachytenie prechádzajúcich sa ľudí. Bol to chaos. No tento spôsob nakrúcania je veľmi zábavný, pretože ste stále v strehu. Prídete, nakrútite scénu a zbalíte sa. Nemáte príliš veľa času, aby ste nad tým rozmýšľali, čo je často ten najlepší spôsob.“
Silver to všetko zhŕňa, „Guy urobil film, ktorý prekračuje hranice klasickej akčnej komédie, či kriminálky. Je to zábavné a je tam aj príbeh. Jedna z postáv porovnáva svoj život na tomto svete so škatuľkou cigariet, ktorá na jednej strane vyzerá sofistikovane, no na druhej hovorí, že ťa fajčenie zabije. Postavy hľadajú skratku k dobrému životu a žijú na ostrí noža, ktoré je rozhraním medzi životom a smrťou. To je ´RocknRolla´.“