STAR TREK – LEGENDA POVSTÁVA JEDENÁSTY RAZ |
STAR TREK – LEGENDA POVSTÁVA JEDENÁSTY RAZ |
Talent na napätie, špionáž i zábavu pretavený do sci-fi celovečerného filmu. Ďalší, v poradí už jedenásty filmový kúsok ságy Star Trek pre nás pripravil J. J. Abrams, režisér seriálov Lost, Alias, ako i pomerne úspešnej Mission: Impossible III. Začínal nízkorozpočtovými filmami, vyformovala ho televízia a teraz skúša strieborné plátna. Ako mu vyjde druhý pokus?
„Bola to ozajstná vysnívaná skúsenosť pracovať s Leonardom Nimoyom. Je všetkým, čo od neho chcete. Je vtipný a neuveriteľne pozorný, prekvapujúco otvorený a vnímavý, čo sa týka réžie. Niekedy som len tak stál a pozoroval ho, úplne mi to vpálilo do hlavy. Bolo to tak úžasné pracovať s týmto chlapíkom,“ hovorí režisér Abrams, mimochodom predtým celkom priemerný fanúšik Star Treku. Do príbehu sa podľa jeho vlastných slov zaľúbil až po tom, čo spoznal postavy a vzťahy medzi nimi, pretože letiaca vesmírna loď sama o sebe nič neznamená.
Vôbec prvý filmový odkaz na nový Star Trek sa objavil ešte počas tvorby titulu Cloverfield – bolo pred ním zobrazených pár sekúnd konštrukcie kozmickej lode USS Enterprise. Pôvodný dátum premiéry mal byť v lete 2009, avšak štúdio Paramount sa rozhodlo posunúť ho už na máj. Má sa tak zabrániť veľkej konkurencii letných blockbusterov. Jedenáste filmové pokračovanie tohto fenoménu znamená návrat Leonarda Nimoya do hraného filmu po osemnástich rokoch, od čias Star Treku VI: Neobjavenej zeme. Nápad stretávky mladého kapitána Jamesa T. Kirka a Spocka už na akadémii sa datuje do roku 1968, kde ho predniesol Gene Roddenberry na Svetovom sci-fi stretnutí. Je to vôbec prvý raz, kedy svetoznáme Star-Trekovské postavy nehrajú ich pôvodní herci, samozrejme okrem už spomínaného Leonarda Nimoya. Cieľom Chrisa Pinea bolo nevyzerať, ako lacná imitácia Williama Shatnera a preto sa nechal inšpirovať najmä Harrisonom Fordom znázorňujúcim Han Sola v Star Wars a Indiana Jonesa v Dobyvateľoch stratenej archy.
Abramsova záľuba v postavách nakoniec ovplyvnila aj ich zobrazenie. Má ísť síce o tie isté, už známe charaktery, avšak predstavené v inom svetle. Dianie v snímke má byť zamerané viac blockbusterovo a akčne, keďže väčšina série bola podľa mnohých až príliš „geeky“. Režisér trval na svetlom a nádejnom zobrazení budúcnosti: „Temný rytier je nepopierateľne zábavne a úžasne spravený, ale tak, ako aj mnohé filmy pred ním, je neuveriteľne cynický, temný, nie post-apokalyptický, ale akýsi pred-apokalyptický. V Star Treku cítim úľavu v istom smere – niečo, čo kompletne obsahuje optimizmus. Nepopierateľný a skutočný pôvod optimizmu.“
V ostatnom čase pozorujeme masívne zasahovanie televíznych autorov do filmovej tvorby. Inak tomu nie je ani v tomto prípade, keď okrem už spomínaných mien môžeme toto médium hľadať aj medzi scenáristami. Tými sú Roberto Orci (Xena, Herkules ale aj Transformers) a Alex Kurtzman (Herkules, Alias, Mission: Impossible III).
Premiéra filmu je u nás stanovená na 7. Mája. J. J. Abrams dodáva: „Pohľad divákov je pre mňa pri Star Treku obzvlášť dôležitý. Musíte rozmýšľať – „Dúfam, že som nesklamal.“ Ľudia často hovoria o tom, ako niečo veľmi chcú, ale pritom v skutočnosti nechcú. Povedia, že chcú všetky odpovede, ako na podnose, ale reálne to tak nie je. Jednoducho nemôžete napísať príbeh, alebo prísť s návodom či ich niekam smerovať myslením... Potom by tu nebol žiaden uhol pohľadu."