DIVÁCKY ÚSPEŠNÉ VYVRCHOLENIE TRILÓGIE |
DIVÁCKY ÚSPEŠNÉ VYVRCHOLENIE TRILÓGIE |
Vyvrcholenie trilógie
Shane Black, kultový autor legiend ako Smrtonosná zbraň (1987) či Posledný skaut (1991), ktoré patria ku klenotom akčného žánru, prichádza s Iron Manom 3, najnovším prírastkom do filmového vesmíru štúdia Marvel. To má na svedomí najúspešnejší film minulého roka – Avengers: Pomstitelia 3D s tržbami cez 1,5 miliardy dolárov. Projekt, v ktorom sa po bok Iron Mana postavili Thor, Hulk či Captain America, je tretím najúspešnejším filmom všetkých čias po Titanicu (1997) a Avatarovi (2009).
Black na filme spolupracoval s Drew Pearceom (Ohnivý kruh, Godzilla), jedným z najvyhľadávanejších hollywoodskych scenáristov súčasnosti, ktorý má cit pre veľkolepé príbehy s dych vyrážajúcou akciou. Skvele sa tak dopĺňa s Blackovým talentom pre vykreslenie postáv, napätia a nezabúda na trefné hlášky.
Veľké očakávania
Po tom, ako sa prvé dve časti série filmov o Iron Manovi s tržbami presahujúcimi 1,2 miliardy dolárov zaradili k najúspešnejším snímkam všetkých čias, si Robert Downey Jr. zopakoval svoju rolu v divákmi i kritikmi kladne prijatom projekte Avengers: Pomstitelia 3D. Ten minulý rok v lete zaznamenal rekordné víkendové tržby, keď zaň diváci v severoamerických kinách zaplatili 207,4 milióna dolárov. Celosvetovo sa potom predali vstupenky za viac než 1,5 miliardy, čo z neho s prehľadom urobilo najúspešnejšiu premiéru roka. Pre materskú spoločnosť Disney to tiež bol historicky najúspešnejší film na domácom americkom i globálnom trhu a piaty film, ktorý zarobil na hrubých tržbách viac než miliardu.
Aj chystaný Iron Man 3 má potenciál zamiešať s historickými tabuľkami a môže byť prvou tohtoročnou snímkou, ktorá celosvetovo prekoná miliardovú hranicu. Bude to tak už v poradí druhý celovečerný marvelovský film distribuovaný pod značkou Disney od roku 2009, kedy spoločnosť kúpila Marvel.
Nezaškodí preto pozrieť sa do zákulisia. Filmová séria má korene v dodnes populárnom rovnomennom komikse Iron Man, ktorého hlavná postava sa po prvýkrát objavila v roku 1963 v 39 čísle magazínu Tales of Suspense. Samostatne hrdina v kovovom obleku debutoval v roku 1968, kedy sa na pulty amerických obchodov dostal zošit The Invincible Iron Man 1. Od tej doby patrí k najväčším esám vydavateľstva Marvel, v rámci ktorého súperí o priazeň čitateľov nielen v samostatných zošitoch, ale aj ako člen skupiny hrdinov Avengers.
Na slovenskom trhu sa Iron Man mihol na začiatku 90. rokov v desiatom čísle Záhadného Spider-Mana (1991).V českom preklade si strihol vedľajšie úlohy v sérii Ultimates (2008-2011), knihách Tajné války superhrdinů Marvelu (2010), Avengers: Do boje! (2011) a Avengers: Rozpad (2013), no čitatelia sa dočkali už aj jeho samostatného príbehu Extremis (2010, 2013), ktorý sa stal jedným z inšpiračných zdrojov i pre aktuálny tretí diel filmovej série.
Excentrický, arogantný ale geniálny priemyselník Tony Stark/Iron Man je v novom príbehu postavený proti nepriateľovi, ktorého dosah nepozná hraníc.
Keď je jeho rukou pripravený o svoje súkromné útočisko, musí sa Stark vydať pátrať, kto je za útok zodpovedný. Zahnaný do kúta, je nútený prežiť len s pomocou vlastných vynálezov a pri ochrane tých, na ktorých mu záleží, sa musí spoľahnúť na vlastnú vynaliezavosť a inštinkty.
Ako sa naplňuje jeho odveta, Stark zároveň objavuje odpoveď na otázku, ktorá ho v kútiku duše prenasledovala: je on súčasťou svojho obleku, alebo sa oblek stal súčasťou jeho osobnosti?
Príbeh železného muža
„Vzrušujúce na Iron Manovi 3 nie je len to, že predstavuje vyvrcholenie prvých dvoch filmov, ale je tiež pokračovaním Avengers: Pomstiteľov 3D,“ hovorí producent Kevin Feige. „Je to jedna z prvých unikátnych príležitostí, keď máte film, ktorý je pokračovaním dvoch odlišných projektov a svojim spôsobom to oslobodzuje. Môže byť unikátnejším, než čokoľvek, čo doteraz vzniklo a z toho sme nadšení.“
Vo filmovom vesmíre Marvelu majú udalosti zo všetkých príbehov vplyv a dôsledky v budúcich projektoch a sériách. V tomto prípade je všetko, čomu Tony Stark čelil v Avengers: Pomstiteľoch 3D, za ním, ale stále pracuje na tom, aby zvládol výzvy osobného života.
Pri námete sa filmári rozhodli „zahodiť“ to, čo Tony Stark v posledných rokoch získal a zistiť, čo bude robiť, keď ho pripravia o všetky peniaze a technické hračky. Musí si nájsť cestu späť, aby sa stal pravým hrdinom.
„V prvých fázach vývoja sme veľa hovorili o návrate Tonyho Starka k základom, pretože sme ho chceli vidieť používať mozog,“ vysvetľuje výkonný producent Louis D´Esposito. „Chcete vidieť, čo dokáže urobiť, keď sú okolnosti proti nemu a budete sa pýtať ‛Ako sa z toho dostane?’“
Výkonný producent Stephen Broussard vysvetľuje rozhodnutie tvorcov spojiť dve odlišné dejové línie do jedného filmu. „Sú dva klasické príbehy, ktoré sa objavili v Iron Manových komiksoch – jeden je starší a druhý modernejší,“ hovorí Broussard. „V staršom vystupuje postava Mandarín, ktorý je jedným z najznámejších záporákov série. Jeho pôvod sa datuje do šesťdesiatych rokov a chceli sme, aby ho Shane s Drewom preniesli do dnešnej doby, pre súčasného diváka.“
Broussard dodáva: „Chceli sme to skombinovať s ďalším komiksovým príbehom Extremis, ktorý vyšiel krátko pred prvým filmom o Iron Manovi. Zaoberá sa biologickým vylepšením a Tony musí čeliť ľuďom so superschopnosťami. Preto nás napadlo, či nebolo by zaujímavé, keby by sme skúsili kombinovať tieto dva príbehy pre tretieho Iron Mana.“
Robert Downey Jr. k tomu poznamenáva: „spomínam si, že keď sme chystali nakrúcanie prvého Iron Mana, začal som o ňom čítať komiksy a jeden z nich bol práve Extremis. Bolo to vážne zaujímavé a cool.“
„V príbehu Extremis je niečo, čo ma na komiksoch vždy zaujímalo, máte pocit, že Tony Stark si dáva kovové brnenie, aby sa v ňom svojim spôsobom schoval,“ hovorí režisér Shane Black. „On by to tak nenazval, ale je to presne ono. A s ľuďmi od Extremis máte vždy pocit, ako keby horeli zvnútra. Takže jeden z nich môže Tonymu povedať: ‛ty auto šoféruješ, ale ja auto som’.“
Z Avengers: Pomstiteľov 3D si Tony odniesol množstvo úzkosti, ktorá tiež poháňa jeho príbeh. Pred Avengers si Stark myslel, že je jediný superhrdina na svete, pričom v treťom Iron Manovi sa musí vyrovnať s odhalením, že nie je osamotený. A dejú sa okolo neho skutočne veľké veci. Ako vysvetľuje Kevin Feige: „v Avengers: Pomstiteľoch 3D čelil globálnemu problému, ktorý mu nielen ukázal schopnosti ostatných superhrdinov, ale mu tiež otvoril portál do iného sveta nad hlavou.“
Pre Downeyho je púť Tonyho Starka v sérii Iron Man veľmi zviazaná s publikom. „Skvelé na tretej časti je, že sa vraciame k pokračovaniu niektorých vecí, ktoré sériu naštartovali,“ hovorí. „Vďaka úžasnému úspechu Avengers: Pomstiteľov 3D si môžeme dovoliť luxus nemusieť pripraviť ‛len’ ďalší film, ale môžeme objavovať postavu Tonyho Starka spôsobmi, ktoré sú veľmi organické, prepojené a hrajú na silné struny série.“
Režisér na palube
Zatiaľ čo Downey Jr. a Marvel spolupracujú na samostatnom filme o kovovom hrdinovi po tretíkrát, jednou z najväčších otázok bolo, kto prevezme opraty po Jonovi Favreauovi, ktorý odštartoval sériu prvými dvomi snímkami a pevne ju usadil vo svete blockbusterov.
„Všetky naše projekty sú definované filmármi, s ktorými spolupracujeme na tom, aby sme tieto príbehy previedli na veľké plátno,“ hovorí producent Feige. „Čo dokázal Jon Favreau na prvých dvoch častiach, bolo prelomové a neuveriteľné. Takže keď sme zistili, že potrebujeme nového režiséra, bola to skľučujúca výzva. Potrebovali sme niekoho, kto má skúsenosti, chuť a schopnosť urobiť veľký akčný projekt, no zároveň je aj nohami na zemi.“
Producenti sa obrátili na Shanea Blacka, ktorý režíroval Roberta Downeyho v snímke Kiss Kiss Bang Bang (2005). Práve jeho výkon v tomto filme prispel k jeho výberu do úlohy Tonyho Starka. Ukázalo sa, že bývalý skvelý, no problémový talent je späť a na dobrej ceste dostať sa opäť na vrchol. A nesklamal.
Pre Downeyho bolo obsadenie Blacka ako spoluscenáristu a režiséra uzatvorením kruhu, malá splátka karme za režisérovu výpomoc v zákulisí produkcie prvých dvoch častí. „Počas príprav Iron Mana, sme s Jonom volávali Shaneovi a radili sa s ním o niektorých scénach. Dával nám nápady a niekedy priamo komentoval našu prácu. Vždy to boli skvelé rady a nikdy si za ne nič nevypýtal – hoci raz po nás chcel kúsok prepečeného lososa a nejaké čučoriedky,“ smeje sa Downey Jr. „Shane do tej miery pomohol formovaniu žánru buddy komédií a akčných filmov, že som bol rád, keď Marvel vytiahol jeho meno a zverili mu nakrúcanie tretieho dielu.“
„Chceli sme, aby nový Iron Man pôsobil sviežo a Shane Black má veľmi osobitý štýl písania,“ dopĺňa producent Louis D´Esposito. „Dokáže veľmi dobre pracovať s akciou, ale taktiež s bláznivou čiernou komédiou a k tomu všetkému i so srdcom a emóciami. Úžasné na ňom je, že to namieša do jednej jedinej scény. Vždy to bolo jeho poznávacie znamenie, jeho scenáre sú trochu výstredné a nekonvenčné, ale s veľkými emóciami a kusom srdca.“