KÓD NAVAJO |
KÓD NAVAJO |
8. decembra 1941, vyhlásili Spojené štáty americké Japonsku vojnu. Niekoľko ďalších rokov potom, boli americké vojenské sily naplno angažované v bitke pozdĺž Pacifiku. Obsadzovali ostrovy jeden po druhom, pomaly a postupne až k japonskej pevnine. V priebehu tohto vojenského ťaženia, Japonci stále lúštili kódované vojenské správy, čím neuveriteľne spomaľovali americký postup.
V roku 1942, bolo k námorníctvu odvelených niekoľko Američanov, kde absolvovali výcvik k používaniu svojho jazyka ako kódu. Vo filme Johna Wooa „Kód Navajo", scenáristov Johna Rice a Joe Batteera, je námorník Joe Enderes (Nicolas Cage) poverený tím, aby chránil Bena Yahzea (Adam Beach), ovládajúceho novú tajnú zbraň námorníkov - kódový jazyk Navajo. Enderes má za úlohu tohoto človeka chrániť za každú cenu. Keby Yahzee náhodou padol do nepriateľských rúk, musí "kód uchrániť aj za cenu života". V strašnej bitke o Saipan náhle hrozí zajatie. Enders sa musí rozhodnúť: keď neuchráni svojho kolegu námorníka, ako ďaleko až pôjde pri ochrane kódu! Navajo kód bol totiž jediný, ktorý Japonci nikdy nerozlúštili a veľmi tak pomohol k vojenskému víťazstvu.
Divácky a emocionálne veľmi silný film „Kód Navajo", sa sústreďuje na komplikovaný vzťah medzi odborníkmi tohoto kódu a ich kolegami - príslušníkmi námornej pechoty. Nakoľko bratstvo a viera námorníkov je veľkou výzvou, aj vojnová vízia režiséra Johna Woo je vylíčená veľkým srdcom, ľudskosťou a priateľstvom.
Film bude uvedený do amerických kín 14. júna 2002, v Deň štátnej vlajky.
Vo filme ďalej hrajú: nositeľ Oscara Nicolas Cage, Adam Beach, Peter Sotormare, Noah Emmerich, Mark Ruffalo, Brian Van Holt, Roger Willie, Frances O´ Connor, a Christian Slater. Scénar napísal John Rice a Joe Batteer a film bol nakrútený v produkcii Johna Wooa, Terence Changa, Tracie Grahamové a Alison Rosenzweigové. Výkonným producentom bol C. O. Erickson a koproducentami boli Caroline Macaulayová a Arthur Anderson.
O PRODUKCII:
"Tí ľudia dokázali neuveriteľné veci," hovorí Nicolas Cage. "Som poctený, že som sa mohol zúčastniť natáčania tohto skvelého filmu a pomôcť tak priblížiť ich úspechy aj verejnosti."
Režisér John Woo dodáva, že príbeh znalcov kódovej reči "je príbehom o mimoriadnej odvahe a statočnosti. Je pre mňa veľkou cťou, že ho môžem režírovať."
„Kód Navajo" sa od ostatných amerických filmov režiséra Wooa líši. Vedľa pôsobivých akčných scén a zvláštnych efektov, je film charakteristický svojim napínavým a emocionálnym dejom, ktorý pripomína rok 1944 - Bitku o Saipan. V bleskových súbojoch skúma režisér rodiace sa priateľstvo medzi užívateľom Navajo kódu Benom Yahzeom (Adam Beech) a jeho ochrancom Joom Endersom (Nicholas Cage).
Téma priateľstva a možnosti jeho filmového spracovania, zviedlo dokopy režiséra a jeho dlhodobého produkčného partnera Terenca Changa. "Zamiloval som sa do tohto príbehu v okamžiku, keď som ho prvý krát počul," hovorí Chang. "Je to emocionálna oslava ľudského ducha."
Producentky Tracie Grahamová a Alison Rosenzweigová súhlasili. "Woo vytvoril dôležitý a hlboko dojímavý príbeh, o komplikovanom, intenzívnom vzťahu, medzi príslušníkmi námornej pechoty a kódovými odborníkmi," hovorí Graham.
Príbeh užívateľov kódu bol základom, na ktorom sa postavil celý príbeh. "Nielen skutočnosť, že existovali neuveriteľne statoční príslušníci námornej pechoty," hovorí Rosenzweigová, "ale užívatelia kódov boli tiež skvelí ľudia. Vytvorili kódy vychádzajúce z ich jazyka, naučili sa ich naspamäť a nikdy sa nepomýlili".
Roger Willie hrá vo filme jedného z kódových odborníkov. Willie, známy umelec kmeňa Navajo a v prvom rade herec, hovorí: " Znalci Navajo kódu sú ako vzácne klenoty, a podľa toho by sa s nimi malo jednať." Ich príbeh je pre Willieho posvätný a bola pre neho česť, zahrať si úlohu známeho hrdinu z jeho kmeňa. "Pre mňa to znamená veľa, pretože je to veľmi emocionálne. Vždy som považoval užívateľov kódov za zvláštnych ľudí. Nikoho takého som nepoznal, ale videl som ich z diaľky na prehliadkach. Sú to naši vlastní hrdinovia."
Znalci kódov boli uctievaní len v spoločnosti príslušníkov kmeňa Navajo, inak boli celkom neznámi. "Film tak predstavuje možnosť nato, aby sa znalci kódov a príslušníci kmeňa Navajo predstavili celému svetu."
Nicolas Cage dodáva, "Myslím, že pre všetkých Američanov a rovnako aj pre celý svet je mimoriadne dôležité, aby vedeli, že sa rodení Američania aktívne podieľali na obrane našej vlasti."
John Woo dal dohromady mimoriadny tým talentovaných ľudí , aby preniesol tento strhujúci príbeh na veľké plátno. Tak ako v predchádzajúcich filmoch, aj tu sa Woo spoliehal na tvorivé schopnosti kameramana Jeffreyho Kimballa, A.S.C., a strihačov Toma Rolfa, Jeffa Gulla a Stevena Kempera. John J. Smith a Richard Stenta zastávali funkciu produkčných. Produkčný výtvarník Holger Gross, kostýmový supervisor Nick Scarano, a tvorca zvláštnych make-upových efektov Kevin Yagher, tiež veľkou mierou prispeli k mimoriadne štylizovanej podobe filmu, tak ako si ju režisér predstavoval. „Dôveryhodnosť filmových vojenských prvkov tak prispela ku konečnému dobrému výsledku", tlmočil vojenský technický poradca námornej jednotky James Dever. Hudbu zložil svetoznámy skladateľ James Horner.
Dvadsať týždňov sa filmovalo na Havaji a v Južnej Kalifornii. Hlavné natáčanie začalo v pondelok, 28. augusta 2000, najvýbušnejšími a najrozsiahlejšími vojnovými scénami, natáčanými na súkromnom ranči na ostrove Oahu, neďaleko Honolulu.
Logistika bola vo vojnových scénach neuveriteľne zložitá. Naraz tam bolo až 700 komparzistov - asi 450 príslušníkov námornej pechoty a 250 japonských vojakov.
UŽÍVATELIA KÓDU NAVAJO:
Nápad, použiť jazyk Navajov k vytvoreniu bezpečnej metódy vojnovej komunikácie, je pripisovaní Philipovi Johnstonovi. Ku kódovaným správam bol behom I. svetovej vojny používaný anglický jazyk, ale Johnston vedel, ako veľmi je dôležité nájsť vojenský kód, ktorý by nikto nerozlúštil. Bol presvedčený, že jazyk príslušníkov kmeňa Navajo, je dokonalým kandidátom pre vojenské kódovanie.
Johnston, syn misionára, vyrastal v rezervácii Navajo a bol jedným z mála ľudí, ktorí neboli príslušníkmi kmeňa Navajo a cez to všetko hovorili týmto neuveriteľne komplikovaným a nepísaným jazykom. V roku 1942 presvedčil námorníctvo o užitočnosti tohoto jazyka, na základe čoho 29 príslušníkov kmeňa Navajo absolvovalo výcvik na námornej vojenskej základni v San Diegu, v Kalifornii. Potom boli odvelení do tábora Camp Elliot, aby tam vytvorili kód.
Nakoniec prešlo výcvikom používania kódu zhruba 400 príslušníkov kmeňa, ktorí posielali šifrované správy v pacifických vojnových bitkách.
Behom jednej z nich mali za úlohu uľahčiť komunikáciu na vojnovom poli, prostredníctvom informácií cez telefón a vysielačky, medzi námornými jednotkami a veliteľskými centrami. Boli to rôzne kódované správy o pohybe jednotiek, rozkazoch, taktike a iných mimoriadne dôležitých informáciách. Za 48 hodín dokázali poslať až 800 bezchybných správ. Japonci tento kód nikdy nerozlúštili, za základe čoho sa stal neoddeliteľnou pomôckou pre vojenskú komunikáciu behom II. svetovej vojny.
Vďaka dosiahnutému úspechu a možnosti uplatnenia v ďalších bojoch (bol kód v podstatne obmedzenej miere používaný aj v kórejskej vojne), museli kódovaní odborníci prisahať na jeho maximálnom utajení. To sa aj podarilo, nakoľko kód nebol rozlúštený do roku 1968.
KÓD
Kód vychádzal zo slovného jazyku Navajo, kotrý obsahuje 211 spoločných vojenských a vojnových slov a viet. Napríklad: navajo termín pre "veľrybu" znamenal "vojnovú loď," "železná ryba" znamenala "ponorku," "kurací žeriav" znamenal "strmhlavý bombardér," "veľké žne" znamenali "august" a "strieborný prívesok" znamenal "poručík." Ostatné slová jazyka Navajo, boli používané namiesto písmen v abecede. Napríklad slovo Navajo pre "apple" (jablko) alebo "ant" (mravenec) znamenalo "A", "barrel" pre "B", "cow" miesto "c" a tak ďalej. Niekoľko slov navajo bolo použitých pre každé písmeno tak, aby kód nebol jednoznačný a aby bolo ťažšie jeho rozlúštenie.
Bolo možné písmeno po písmene hláskovať slová a vety, pre ktoré ani neexistovali kódy.
Kódy neboli nikdy rozlúštené. Ľahko odlišná výslovnosť alebo ohybnosť slova Navajo, môže zmeniť jeho význam. A nakoľko Navajo nie je nikde v písanej forme, neexistovali pramene, ktoré by mohli Japoncom napovedať. Odhaduje sa, že existuje len 28 ľudí, ktorí nie sú príslušníkmi kmeňa a poznali tento jazyk.
ĎAĽŠIE PRÍKLADY KÓDU NAVAJO:
Navajo slová pre: Nahradené:
Black Sheep (čierna ovca) Squad (čata)
War Chief (vojnový náčelník) Commanding General (veliaci generál)
Silver Eagle (strieborný orol) Colonel (plukovník)
Our Mother (naša matka) America (Amerika)
Hummingbird (kolibrík) Fighter Plane (stíhačka)
Shark (žralok) Destroyer (ničiteľ)
Beaver (bobor) Mine Sweeper (protilietadlová mína)
Crow (vrana) Patrol Plane (hliadkové lietadlo)
Wire Rope (drátené lano) Cable (kábel)
Potatoes (zemiak) Grenades (granáty)
KONGRESOVÁ ZLATÁ MEDAILA:
Kongresová zlatá medaila je najvyššia občianska pocta Kongresu, ktorá môže byť udelená jedincovi, organizácii, alebo ktorou môže byť ohodnotená nejaká udalosť. Vytvorená bola behom americkej revolúcie, je výrazom národného uznania za mimoriadne úsilie a mimoriadnu pomoc. Udelenie takejto medaile schvaľuje 67 senátorov a najmenej dve tretiny členov snemovny.
"Vyznamenanie užívateľom kódu Navajo" bolo v Kongrese schválené dňa 15. decembra 2000, po návrhu U.S. senátora Jeffa Bingamana. V minulosti boli touto medailov odmenení: prezident George Washington, Orville a Wilbur Wright, Thomas A. Edison,
prví úspešný prelet cez Atlantik, Byrdova Antarktická expedícia, Irving Berlin, Robert Frost, Bob Hope, Winston Churchill, Robert F. Kennedy, John Wayne, Louis L´Amour, Frank Sinatra, General Colin Powell a Matka Tereza.
Každá medaila je navrhnutá zvlášť pre vyznamenaného (alebo skupinu vyznamenaných), a návrh je schvaľovaný ministrom financií. Medaily sú razené v mincovni vo Philadelphii.