VIDEOKRACIA |
VIDEOKRACIA |
Čo je videokracia? Vychádzajúc z filmu je to absolútna (mediálna) moc človeka alebo úzkej skupiny ľudí, ktorí ovplyvňujú širokú masu iných ľudí prostredníctvom obrazov, fotografií a najmä televízie (v Taliansku je televízia zdrojom každodenných informácií pre 80% Talianov).
V tomto duchu sa začína odvíjať aj dej dokumentárne a čiastočne investigatívne ladeného 80-minútového filmu, ktorý prichádza do slovenských kín. Divák je svedkom dramatického úvodu do prostredia „videokracie“ a jej počiatkov v Taliansku. V priebehu filmu sa dozvedáme vznik a príčiny úspechu mediálneho magnáta „Il Presidenteho“ Silvia Berlusconiho, ako ho nazývajú v Taliansku. Rozprávač rozvíja príbeh očami mladého Taliana Riccarda, ktorého snom je byť v televízii so svojou šou imitovaním spevu Rickyho Martina a tanca v štýle karate. Cez jeho prizmu sa postupne otvára dejová línia a cez jeho frustráciu dokument odkrýva tienisté stránky šoubiznisu. Šoubiznisu, v ktorom dominuje kult ženy. Ženy, ktorú stvoril a na obrazovky priniesol Silvio Berlusconi. Film je popretkávaný poukazovaním na základné spoločenské otázky a problémy (skrytý fašizmus, pretraktovaný kult ženy, vyfabrikovaná dokonalosť sveta v televízii atď.) a zakorenené dogmy (kult osobnosti).
Čo sa týka Fabrizia Coronu, ten ako zarytý odporca celebrít sám seba stavia do pozície „novodobého Robina Hooda“ (bohatým berie a dáva sebe!!!). Po krátkom čase vo väzení sa však vlastným pričinením z neho stáva mediálna hviezda, celebrita, osoba, ktoré predtým nenávidel. Zrazu bol jedným z nich a život na krátko chutil sladšie ako nikdy predtým. Náznak dejového zvratu však končí rozpačito a presne podľa očakávaného scenára zlomenia charakteru „hrdinu“ vďaka bezduchosti doby, v ktorej žijeme.
V Taliansku zjavne stále platí stigma z čias Rímskej ríše – dajte ľuďom chlieb a hry a oni Vás za to budú milovať. Na tomto princípe postavili svoju moc diktátori a celé generácie cisárov Rímskej ríše na zachovanie moci a pestovania svojho kultu osobnosti. Pozostatky tohto fenoménu nachádzame v Taliansku dodnes. Aj v osobe Silvia Berlusconiho. Tu mi na rozum prichádza myšlienka, že v osobe „Il Presidenteho“ sa potvrdzuje známe pravidlo z románu 1984 Jamesa Orwella, že médiá (v tomto prípade najmä televízia) sú moc. Kto ovláda médiá, kontroluje verejnú mienku. Kto kontroluje verejnú mienku, efektívne drží v rukách moc. A Berlusconi ju drží a kontroluje, tak ako práve potrebuje.
Film vhodne nastoľuje otázky, poukazuje na zvrátenosti a moderný okultizmus dnešnej doby, podsúva dobre mierené myšlienky a núti diváka k zamysleniu. Ale robí tak relatívne vágnym spôsobom a bez väčšej emócie a sily smerujúcej k divákovi. Bez silnejšieho dôrazu rozprávača na city diváka je ťažké poukazovať na obludný systém kontroly moci a médií, keď pri pohľade na vily Sardínie každému ostane zrak na zázrakoch prírody. Investigatívny, agresívny, kritický a šokujúci štýl, na aký sme (boli) zvyknutí u Michaela Moora tu nenájdete. A to je asi jediný a najväčší nedostatok tohto filmu. V duchu hesla filmu „Bez televízie ste nič“ film za pozretie určite stojí. Nahliadnete tak do pozadia 15-tich minút slávy bežného Taliana ovplyvneného verejnou mienkou so snom byť v televízii.
Zaujímavý fakt na záver, Taliansko je v roku 2010 na 49. mieste vo svetovom indexe slobody tlače. Slovensko je na 35. mieste. (Zdroj TU).
Videocracy (Švédsko / Dánsko / Fínsko / V. Británia, 2009, 85 min.)
Réžia: Erik Gandini. Scenár: Erik Gandini. Kamera: Manuel Alberto Claro, Lukas Eisenhauer. Strih: Johan Söderberg. Hudba: Krister Linder, David Österberg, Johan Söderberg