AVENGERS 2: VEK ULTRONA |
AVENGERS 2: VEK ULTRONA |
Na začiatku filmu ide partia Avengers po krku baróna Steckera, ktorý predvádza s Lokiho zbraňou pokusy a v laboratóriu sú pripravené do akcie dvojičky s nadprirodzenými schopnosťami. Netrvá dlho, kým je barón polapený, Lokiho zbraň prebraná do sídla Avengers a Tony Stark na nej začína podnikať vlastné experimenty, ktoré majú viesť k vytvoreniu poriadnej umelej inteligencie – no v skutočnosti sa tu črtajú zárodky Ultrona. Ten sa postaví proti Avengerom a má jediný cieľ: zaistiť ich vyhynutie.
Dvojka Avengers nemá ľahkú úlohu. Kriticky, komerčne i divácky úspešný predchodca vyšperkoval toľkoročné úsilie priniesť všetkých superhrdinov na plátno v jednom momente, až sa stal filmovou udalosťou na roky vopred. Pokračovanie prišlo o toto kúzlo, lebo hrdinov sme si užili vo väčšej miere a prekvapiť môže inými elementmi: pridať nového záporáka, dostať sa postavám pod kožu alebo byť typicky väčším pokračovaním. Dvojka Avengers prinášajú z každého nápadu niečo.
Relatívne dobre zaberú neakčné scény. Pobaví plná verzia párty, kde sa snažia borci dvihnúť Thorovo kladivo a uprostred filmu sa nečakane dianie zastaví do civilnej verzie Hawkeyovho života. Je tu snaha o nadväzovanie nových vzťahov a solídne pokusy dať marveláckym hrdinom plnšiu tvár aj v kontexte spoločného vystupovania, nie iba v akčnej vrave, či náhľady do zmýšľania či chvíľ strachu.
Pokiaľ ide o akciu, úvodna toľko neohúri, ale každá ďalšia núka čoraz viac, či ide o návštevu Afriky, Kórey alebo veľké finále. Špeciálne kórejská akcia vynára spomienky na druhý Matrix, ale v dobrom smere: kinetická akcia, kedy si hrdinovia nemajú čas vydýchnuť a používajú prepravné prostriedky, je dynamická, dramatická, nápaditá, azda najlepší moment filmu. Isteže je tu veľké finále, ktoré si opäť raz odhrýzne obrovské sústo – a sám uznávam, že má dobrý nápad, ale vtedy si najväčšmi uvedomíte, ako fungujú filmy Marvelu a že v poslednom období idú takmer na autopilot.
Veľa dokážete očakávať, ale už nestačí iba spojená akcia a že prišla znova. Potešia nové postavy a ich angažmá na oboch koncoch barikády. Scenáristi by strašne chceli spájať mytológie a mixovať ich do celku, ale nebude to jednoduché: bájky o kameňoch múdrosti, strašných zloduchoch a mieri sú síce účinné, no nezapadajú všetky do celku. Je fajn vidieť opäť operovať Avengerov sólo, no niekedy som mal pocit, že ich výlety preč od ostatných slúžia iba na vytiahnutie starých známych vo veľkom filme.
Joss Whedon je šikovný režisér a celok si drží pohromade, myslí aj na malé detaily. Tu dá dobrý nápad do akcie, tam použije šikovný oblet kamery a má svoj štýl. Hudbu mu skladajú rovno dvaja borci (Brian Tyler a Danny Elfman), ale na pamätný motív nečakajte. Neraz zastaví akciu či spomalí rýchlosť, čo je dobre – ale to všetko tu už aspoň raz bolo.
Nemôžem si pomôcť, ale marvelovky budú potrebovať čosi viac. Iba noví záporací, ďalšie prísľuby, to už stačiť nebude. Tentokrát ešte možno uštedriť veľa bodov, ale druhí Avengers nie sú takí svieži ako vlaňajší Strážcovia galaxie, ani takí adrenalínoví ako Rýchlo a zbesilo 7. Ako solídna dvojka fungujú.
Takže kam s bodmi pre Ultrona? Osobne ho vidím na necelú osmičku medzi filmami Marvel univerza, ale keďže kolega Marek pri jednotke uštedril 7/10, dávam aj ja rovnako. Až taký výrazný rozdiel medzi dvojicou filmov nie je.
Avengers: Age of Ultron (USA, 2015, 141 min.)
Réžia: Joss Whedon. Scenár: Joss Whedon, Stan Lee, Jack Kirby. Hrajú: Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Samuel L. Jackson