SANTA JE STÁLE ÚCHYL |
SANTA JE STÁLE ÚCHYL |
Kedy tu bol prvý Santa je úchyl a kto ho videl v kine? Billy Bob Thornton sa v tej roli zaskvel v roku 2003 a bol to malý trvanlivý hit, ktorý sa etabloval na ďalšie obdobie aj v televízii, lebo popri každej veselej komédii s happy-endom núkal drsnejšiu alternatívu a iný pohľad na Vianoce. Santa s fľaškou vodky a hrubozrnným slovníkom, čo by najradšej vylúpil aj detskú ponožku? Sem s ním!
Pokračovanie prichádza po 13 rokoch a je jedným z exemplárov, kde platí novodobé pravidlo „dvojka, ktorú si nikto nepýtal“. Ako ho urobíte lepším filmom a vnuknete divákom túžbu, aby prišli naň do kina? Natočíte väčšie scény ako v akčnom filme? Ťažko, na to treba prachy! Necháte Billy Boba ešte viac nadávať? To síce môžete, ale ani násobné väčšie vybraných slov po S, F či D vám nezaručí väčšiu švandu. Hodíte ho do absurdnejších situácií? Iste, to je riešenie. Pridáte ďalšie bizarné charaktery? To by sa celkom patrilo. Vrátite starých známych. Zmeníte mesto. Posuniete sa v čase. Skúsite to dať.
Mark Waters natočil rôzne kúsky, najlepšie boli milé ženské komédie či tínendžerské jednohubky. Na drsnejší tón akosi nemá – jeho predchodca Terry Zwigoff bol zbehlejší v irónii a pichľavom humore, Waters nedokáže dodať grády. Do veľkej miery môže za to scenár, ktorý nerozohrá veľa zaujímavého: už-už sa chce Willie dopustiť samovraždy, no zrazu prichádza ponuka od starého liliputána Marcusa, aby sa stretol a urobil veľký kšeft. V Chicagu totiž čaká veľký balík z charitatívneho koncertu, čo by sa dal čmajznúť. Willie nemá veľmi na výber, chechtáky by sa mu hodili, takže sa pustí do fušky. Opäť si navlečie kostým Santu, aby išiel na ulicu v kamufláži vyberať peniažky a popritom sa so skupinou zlodejov, kde nechýba ani jeho mama, pripravujú na štedrovečerný záťah.
Vylúpiť charitu pre deti? To je nápad hodný úchylného Santu! Autori dostali dobrý námet, ale na ceste k úspešnej realizácii si na seba naložili príliš veľa a zisťujú viaceré nepríjemné fakty. Napríklad že ich existujúce postavy sa prakticky nedajú ani po 13 rokoch rozvíjať – Marcus sa po čase stane pomerne otravným (a to osobne černošský humor kvitujem), Brett Kelly ako vyrastený dobrodinec v Chicagu síce zaujme, ale je to skôr milý ťuťmák a slabý terč. Kathy Bates ako mama Sunny mala zrejme dodať aj troška rodinnej melanchólie, ale jej postava je zrelá na odpis, málokto jej bude držať palce. Niežeby nepodala Kathy výborný výkon – ten sa k postave uletenej mamy hodí, ale nečaká ju nič zaujímavé.
To je celý problém. Námet je síce dobrý, nové postavy ako-tak zapadnú, ale tempo je mizerné a film sa vlečie. (Na hodinky som mrkol každých 15 minút.) Aj zdanlivo jasné a vtipné situácie vychádzajú slabučko. Je tu málo vtipných situácií a často sa opakujú rovnaké motívy. Už ani Willie ako ožratý Santa nezaberá. Marcus je len malý a hubatý. Sexuálne dračice slúžia ako podnos pre niektoré scény a zvolajú „chceli sme mať pár súloží, tak sme ich dáko vymysleli“. Lúpež a plánovanie nie sú veľmi sofistikované, plán je v jadre jednoduchý. Všetky epizódy slúžia iba jednorazovo – bitka so Santom, vybielenie haciendy, opakovanie hrozby vyhodenia a umelé naťahovanie napätia, či sa plán podarí.
Je zvláštne vidieť, že tvorcovia občas zmäknú a doručia aj citlivejšiu scénu, čím zrejme chcú z hrdinu vytrieskať aj pozitívne emócie, nechcú ho odpísať nadobro. Paradoxne, milé scény neraz zaberú lepšie ako absurdné; autori darmo tlačia a robia z hrdinov hajzlov, keď im fungujú skôr v normálnej rovine. Pretože sme v absurdnej komédií, skúšajú to.
Žiaľ, nefunguje to. Santa je stále úchyl je ukážka pokračovania vyčerpaného konceptu. Dvojka je top dôkaz, že pôvodný námet sa rozvíjať nedá, hoci zmeníte mesto, postavy, zápletku. A je málo vtipná.
Bad Santa 2 (USA, 2016, 92 min.)
Réžia: Mark Waters. Hrajú: Billy Bob Thornton, Kathy Bates, Tony Cox