LIYANA |
LIYANA |
Asociácia slovenských filmových klubov prináša po animovanom filme Veľký zlý lišiak a iné príhody opäť niečo zaujímavé pre mladých divákov. Ale divácky záber môže byť oveľa širší, než sa zdá. Dokonca by som povedala, že by to bola škoda pre dospelých divákov vynechať tento klubový kúsok.
Tvorcovia veľmi zručne a s ľahkosťou prepojili dokumentárny film a animovaný príbeh, čím oba žánre len získali a výsledok je citovo veľmi pôsobivý, prekvapivo úprimný, šokujúco realistický.
Film nám predkladá dva príbehy, ktoré sú ale v konečnom dôsledku veľmi silno prepojené. Zo začiatku sa zdá, že ide o fantáziu detí žijúcich v sirotinci v Svazijsku. Postupne sa dozvedáme, že sú to bolestivé spomienky, nočné mory, ale aj tajné sny a túžby týchto detí zosobnené do príbehu mladého svazijského dievčaťa Liyany.
Sledujeme každodenné činnosti piatich detí v chudobnej juhoafrickej krajine, ako spolu fungujú, starajú sa o dobytok, pestujú plodiny, chystajú si jedlo, ako sa spolu hrajú, ako sa vzdelávajú, absolvujú pravidelné lekárske prehliadky s tým rozdielom, že do zdravotného centra to majú dlhšiu cestu a preventívna prehliadka spočíva hlavne v kontrole váhy (či nie sú podvýživené) a krvných testoch na vylúčenie HIV. Pri pohľade na tieto deti pochopíme, ako málo im stačí, aby boli šťastné a veselé.
Deti pod dohľadom lektorky (skúsenej spisovateľky) spolupracujú, aby vytvorili postavu a následne porozprávali jej príbeh. Ide o kreatívnu terapiu umením. Nečakajte príbeh o láske, princovi či zlej kráľovnej. Svet, ktorý deti tvoria, reflektuje ich skutočný život. A práve preto ho treba vidieť aj nám dospelým.
Vyzdvihnúť treba aj hudobnú zložku filmu, ktorá dodáva nádych exotickosti a spolu so scenériou dáva neobyčajný zážitok. Vôbec sa netreba obávať originálneho znenia s titulkami. Počuť hlasy tých detí, ako húževnato a vytrvalo bojujú s angličtinou a len sem tam si vypomôžu svazijčinou, môže byť inšpiráciou pre naše deti.
Oba súbežne sa odohrávajúce príbehy – dokumentárny aj animovaný – otvárajú závažné otázky, nastolujú sociálne a spoločenské problémy, nespravodlivosť, ohrozenie života, zúfalstvo, fyzickú bolesť a smútok. Na druhej strane oslavujú priateľstvo, vytrvalosť a nádej, ktorú si od detstva pestujeme.
V prítmí kinosály som rozmýšľala, komu by som odporučila tento príbeh pozrieť, koho by to oslovilo, zaujalo. Každého? Dopriala by som mu veľa divákov, hlavne kvôli výchovno-vzdelávaciemu aspektu, ktorý sa celým filmom nesie. Zúžitkovať by to mohli jednak rodičia, ale môže poslúžiť aj ako inšpirácia na hodiny výtvarnej výchovy, etickej výchovy, literatúry, angličtiny aj geografie.
Liyana (USA, Katar, Svazijsko, 2017, 77 min.)
Réžia: Aaron Kopp, Amanda Kopp