SPOLOČNÍK |
SPOLOČNÍK |
Filmová kino novinka Spoločník je doslova magnetom na spoilery. Celovečerný debut režiséra Drewa Hancocka najlepšie funguje, ak potenciálny divák, pred tým ako zasadne pred strieborné plátno, bude ignorovať akékoľvek, aj povrchové, informácie o snímke. Plagát, trailer, ale pokojne aj žánrové zakotvenie v anotácii totiž vykričí zápletku a dejový zvrat, na ktorom čerstvý kino triler stojí a padá.
Film tak trpí neduhom, za ktorý ani tak nemôže, no 80 percent pridanej hodnoty tvorí práve nápad, ktorý drží jednotlivé filmové políčka a záujem diváka pokope. Obrniť sa voči akýmkoľvek spoilerom o filme mi tak pripomínalo kuriózny predvianočný „challenge“ s názvom Whamageddon, v ktorom sa sviatoční nihilisti snažia počas decembra vyhýbať ikonickému evergreenu Last Christmas, ktorým je tradičné bombardovaný vianočný éter.
Keďže písať recenziu o podobnom filme, je ako abstinovať so špajzou plnou pálenky, rozhodol som sa prekorčuľovať pomedzi spoilerovú kanonádu pomocou zámerne (plus-mínus) stručnej…
… TOP 5, čo by potenciálny divák mal vedieť o zábavnej jednohubke Spoločník
1.) Spoločník je zábavná jednohubka
Hancockov debut sa tvári ako hlboká satirická a viac vrstevnatá analógia dnešnej predigitalizovanej doby, no v DNA snímky nejde o nič iné, ako o veľmi zábavný podpriemerne výživný filmový junk food.
2.) Od tvorcov Barbara
Producent Spoločníka Zach Cregger stojí režisérsky za jedným z najzaujímavejších hororov posledných rokov Barbar.
3.) Nápad
Snímka radikálne stojí na jednom konkrétnom nápade a dejovom zvrate, ktorý vie práve vďaka trailerom či kuloárnym šepotom ľahko presiaknuť do uší divákov a výrazne tak ovplyvniť dojem z filmu. Kľúčovým nie je len samotný zaujímavý koncept, ale aj potenciál zásobníku cliffhangerov a príbehových obratov, ktorý ponúka. Zároveň dej stojí aj na konkrétnom detaile, ktorý je motorom filmových udalostí. Ak ho divák príjme a stotožní sa s ním, snímka prekvapí, naopak ak nie, snímka bude dramaturgicky škrípať.
4.) Koncept milostného mnohouholníku
Režisér stavil na motív netradičnej vzťahovky a partičku (ne)priateľov nahnal do opustených lesov zapadákova a medzi štyri steny honosnej mega vily. Vypožičal si prostredie a charakterovo rôznorodé hlavné a vedľajšie postavy z tradičnej krížovkárskej detektívky a odkaz Agathy Christie hodil do mixéra. Hancock tak vytvoril čierno-humornú drsnú gotesku, v ktorej vrství bizár za bizárom a rozohráva hon na mačky a myš. Žongluje z nálepkami predátora a koristi a záškodnícky diváka systematicky ťahá za nos.
5.) Ten film by mohol mať Filipa
Spoločník je zaujímavým projektom, ktorý sa ale tvári, že je múdrejší ako v skutočnosti naozaj je. Vzal si síce pod palec zaujímavú a aj dôležitú tému, ktorá rezonuje a pulzuje dnešnou spoločnosťou, no samotne vrstvenie motívov tak snímku komplikuje a zbytočne zauzluje. Práve vetvenie zápletky a sekanie jedného zvratu za druhým, tak film postupne obsypáva viac či menej vypuklými dejovými a nelogickými dierami.
Spoločník sa tak tematicky naťahuje po výrazných motívoch s presahom, no zároveň si podkopáva nohy neúmerným vrstvením zápletky. Kino novinka tak zabaví a niekedy príjemne šokuje, no vo finále ide o prekombinovaný guláš nápadov, ambícií a určitého scenáristického zmätku, ktorý sa prelial aj na plátna kín.
Companion (USA, 2025, 97 min.)
Réžia: Drew Hancock. Scenár: Drew Hancock. Hrajú: Sophie Thatcher, Jack Quaid, Lukas Gage, Megan Suri, Harvey Guillén, Matt McCarthy, Marc Menchaca, Rupert Friend, Jaboukie Young-White, Woody Fu, Ashley Lambert ...