SIMPSONOVCI V KINEME |
SIMPSONOVCI V KINEME |
Michal Michalovič
Roztiahnutá epizóda, či samostatný film? Čo tam po tom, dôležitý je výsledok. Veľa vtipov funguje, veľa z nich by mohlo byť ostrejších. Situačný humor (extempore ľadového medveďa) je na úrovni verbálneho, vhodne sa dopĺňajú a podporujú. Ale... Ale je to príliš okato navlečené na jednoduchú dejovú líniu. To nevadí pri prvom pozeraní, keď ste zaplavení množstvom vtipov a odpúšťate ľahšie. Pri druhom už vtipy toľko nezachraňujú. Tak či onak, ak ste Simpsonovcov ešte nevideli, neváhajte napraviť túto chybu. Je to inteligentnejšie pozeranie než množstvo hranej produkcie. A celkovo, je to rozhodne príjemne strávených osemdesiatpäť minút.
Hodnotenie: 8/10
Tomáš Daneček
Najznámejšia americká rodina po naozaj dlhom čase opustila hranice blikajúcej krabice, narástla do rozmerov vypĺňajúcich veľké plátno a dostala k dispozícii čas na prezentovanie najväčšej krízy v histórii Springfieldu. Známym faktom je, že žltej hlave rodiny (prípadne jeho nástupcovi) úplne postačuje seriálova stopáž dvadsiatich minút na vytvorenie a zároveň vyriešenie prúseru rozmerov jeho hodných. David Silverman bol k Homerovi veľkorysý a tak počas takmer hodiny a pol stihne naozaj všetko, čo v seriálovej podobe vyžaduje niekoľko častí. Dej filmu slúži pritom ako línia (sama o sebe vtipná), na ktorej je prezentované množstvo vtipov, citácii a odkazov. O tom Simpsonovci vždy boli a vďaka Silvermanovi sú sami sebou aj v kino verzii. Priznám sa, že celkom nechápem výčitky, ktoré sú vznášané zo skoro každej strany. Film totiž ponúka maximálny fanúšikovský pôžitok. Fanúšik sa totiž už dávno nezabáva iba na príbehu. Ide mu o odbočky, drobné do deja implementované subpríbehy. Práve ony obsahujú množstvo vtipných momentov. Nie je tomu inak ani vo filme, s tým rozdielom, že tu sme priam bombardovaní množstvom situácii a odkazov, vyžadujúcich od diváka viac, ako len prvú signálnu. Alebo lepšie povedané: žiadajú poučeného fanúšika, ktorý si tieto ukryté nuanse všimne a je schopný ich pochopiť.
Simpsonovci ma príjemne prekvapili, aj napriek niekoľkým slabším miestam som sa dokonale bavil. Nielen na množstve gagov. Vo fime si tvorcovia mohli dovoliť v niektorých veciach pritvrdiť a tak vidno aj to, čo by v televízii bolo nemysliteľné. Drobné manko pre mňa bola napríklad animácia ohňa – tu naozaj kričal digitálny planeň, alebo niektoré nájazdy kamery hodné samotného majstra Baya. Rozhodne si pozriem ešte originálnu verziu. Distribútor sa totiž rozhodol neprekladať fóry obsiahnuté v obraze, (ktoré vyšli nazmar a vytvorili zbytočné hluché miesta) a tak predpokladám, že s inak vynikajúcim dabingom sa mohlo stratiť aj pár slovných hračiek.
Hodnotenie: 8/10
Vlado Kurek
Z môjho pohľadu je 8/10 úplne presné. Po pol týždni si stále uvedomujem - a v duchu sa smejem ako blázon - na niektorých gagoch. Príbeh už teraz upadol do nepodstatna, na druhú stranu ani ma veľmi netrápi nedotiahnutie bočných línii a ani nedostatok priestoru pre iné postavy ako pre rodinku.
Hodnotenie: 8/10
Michal Korec
Prikláňam sa viac k označeniu predĺženej epizódy s pár filmovými prvkami vzhľadnom na väčšiu dĺžku i zakomponovanie Zimmerovej hudby, ako k extatickému zvolaniu niečoho úplne svetoborného. Druhá vec je, že je to neskutočnými gagmi ako z guľometu napchatý film, pri ktorom sa človek výborne baví a platí, že keď ide 6 až 8 gagov za minútu a stihnete sa pobaviť len na 3-4, aj tak to stojí za jeden z najlepších filmov sezóny. Zatiaľ vychádzam z českej verzie, ktorá bola fajn a hodnotím asi rovnako spravodlivo ako mraky ostatných spokojných.
Hodnotenie: 8/10
Matej Oravec
Nebudem sa tajiť tým, že už pri šokujúcom odhalení Kinemy som sa priznal, že sú to práve Simpsonovci vo filme, na ktorých som sa spomedzi pestrej ponuky prázdninových filmov najviac tešil. Rovnako nebudem zatajovať, že som určite nevidel ani polovicu dielov z osemnásťročnej sezóny. U Simpsonovcov milujem ich poetiku a humor, ktorý je mi veľmi blízky a pokiaľ ide seriál v neskorých nočných hodinách, rád si naň počkám. Preto som si myslel, že si na filmovej lahôdke zgustnem. Mal som však priveľké očakávania. Začiatok bol monumentálny môj úsmev bol rovnaký ako plátno, ktoré sa roztiahlo do širokouhlého formátu. S pribúdajúcimi minútami však moja nálada a celkové nadšenie klesalo. Chýbal mi nejaký super bomba gag à la Barbara Streisand vo filmovom South Parku. V jednej zahraničnej recenzii to pekne pomenoval istý kritik. "Mám dve správy, dobrú a zlú. Dobrá: je to ako seriál. Zlá: je to ako seriál". A ja už sa teším na Transformers... : )
Hodnotenie: 7/10
Ján Hušták
Simpsonovci vo filmovej podobe boli pre mňa pomerne veľkým sklamaním. To, čo som od filmu očakával, je ťažké pomenovať, ale najskôr by to bola “filmovosť” - súvislá myšlienka podaná cez silný, príťažlivý príbeh – podľa možnosti o niečo zložitejší než bežne vídame v 20-minútovom okne v televízii. Namiesto toho som videl celkom bežný seriálový diel natiahnutý na niekoľkonásobok obvyklej dĺžky. Na tom by samo o sebe nebolo nič zlé, no vznikli dva nepríjemné javy. Po prvé: Homer vždy kolísal medzi tupým sebectvom a inštinktívnou dobrotou. Na väčšom priestore sa však kyvadlo jeho rozmarov vychýlilo do polôh kde nemá čo robiť a z najobľúbenejšieho plešatého Američana sa stal chrapúň, ktorého je ťažké vôbec rozoznať. Lepšie povedané, jeho chrapúnska fáza netrvá na rozdiel od seriálu pár sekúnd, ale celé minúty, a z pohľadu diváka to jednoducho škrípe. Po druhé: v seriáli dostávajú čas od času “hlavné úlohy” aj pomerne vedľajšie postavy (Oto, Vočko, Levák Bob). Film je síce dlhší než jeden diel seriálu, zároveň však oveľa kratší než seriál ako taký, a tak vznikol dojem, že všetci okrem Simpsonovcov samotných hrajú “šteky” a na plátne sa objavujú oveľa menej, než by si zaslúžili. Celkovo vzaté, výsledok je rozpačitý. Na otázku položenú pri záverečných titulkoch – “bude dvojka?” - teda odpovedám: ak áno, pôjdem na ňu s obavami...
Hodnotenie: 5/10