PRÍPAD MŔTVEHO NEBOŽTÍKA |
PRÍPAD MŔTVEHO NEBOŽTÍKA |
25 rokov po komédiách typu Byl jednou jeden polda či tri dekády po Bláznivej strele sa českí tvorcovia pokúšajú natočiť novú paródiu na policajné filmy. Prológ nám ukáže zdanlivo nesúvisiace scény súboja o pozíciu stoličky najvyššieho šéfa polície. Iba jeden z veľkých borcov môže vyhrať, čo druhý ťažko nesie a pokúsi sa soka zabiť.
O niekoľko rokov neskôr šľape polícia v novej zostave: Major Prubner s kolegami Rorýsom a Dymákom riešili veľký prípad s vydieračom a nastupuje séria vrážd, na ktorú dokonca dostanú posilu v podobe agentky Skálovej. Táto štvorica rozpletá mozaiku rozmanitých obetí (milenka, psychologička, bývalí členovia polície), ktorá na prvý pohľad má spoločný iba nápis nad obeťou, no ten nevedia rozlúštiť. A tak behajú po meste, vypočúvajú svedkov či známych a snažia sa dopátrať k pôvodu zločinu.
Nápad českých tvorcov nebol márny a na papieri určite vyzeral dobre: na relatívne jednoduchú líniu napasujú maximálne absurdne situácie. Ak čakáte pútavú detektívku, budete sklamaní, lebo scenáristi využívajú hlúposť postáv v extrémnom móde: už v prvej scéne dešifrujete nápis a viete k čomu má smerovať. Ale hrdinovia sú takí tupí, že im to bude trvať ďalšiu hodinu. Môžete namietať, že aj v tom drieme absurdita humoru. Ale prehnaná tuposť neprospieva dejovej línii či šokujúcemu odhaleniu, ktoré niekto vytušil po 10 minútach, iný po hodine desať. Je však škoda, že zamotaný prípad sa rýchlo vyrieši, len postavy sa motajú po scénach a čakajú na ďalšie indície.
Film nedrží pohromade a skúšate sa baviť na jednotlivých scénach. A tie sú dohnané do takého extrému, že aj Kameňák by občas mohol závidieť. Medzi drobné frky patrí úvodná scéna s agentkou Skálovou, v ktorej neustále pije (asi päť poldecákov s každým naokolo). Alebo príde skupina na miesto činu, ale najprv musí vyžierať časť cateringu - a minútu sledujete ako chrúmu jedlo alebo si namáčajú ovocie do čokoládovej fontány. "Running gag" filmu je aj stará rachotina Prubnera, ktorej škrtí spojku a nikto s ním nechce jazdiť. Dymák a Rorýs idu radšej na bicykli a agentka Skálová ozbíja jedného občana o auto, do konca filmu sa na ňom bez problémov preváža. A mená postáv ako Starablažková...
Na sledovaní filmu nie je zábavný ani tak jeho humor ako prehnané pokusy parodovať niečo a potom o tom rozprávať neveriacim známym. Lebo ak tvorcovia chceli parodovať krimi seriály, ktoré samé o sebe nelákajú má extra kvalitu, táto paródia latku ešte viac znížila.
Dopozerať sa to dá a pár vtipov je rovnomerne rozložených do celej stopáže, ale najviac som sa smial až na konci. Suché vtipy môžu zaberať na nenáročné publikum (partia nad 65 rokov v rade nado mnou sa výborne bavila a na konci aj zatlieskala), ale ostatní budú zrejme stále sledovať čas na hodinkách a skôr sa zabavia na malinkých epizódach ako hlavných hrdinoch. Napríklad keď Anna Polívková nabehne ako upratovačka na poradu vyšetrovateľov a preloží nejaký list z hebrejčiny a potom odíde...
Herecké výkony sa posudzujú dosť ťažko, ak berieme do úvahy vopred očakávané suché scény. Preto sa dá chváliť, že David Novotný hra skôr nezaujato a najviac sa snaží asi Hana Vagnerová, ktorá agentke venuje štipku šarmu, pátosu, trápnosti a veľa úsilia. Žiaľ, nie vždy to zaberá u ostatných postáv - a vykreslená nie je samozrejme žiadna.
Návšteva tohto filmu je skôr taký pokus, koľko znesiete absurdného humoru a či vám pár scén nahradí kvalitný celok. Dobré paródie by sa do kín určite zišli – ale táto má od nich dosť ďaleko.
Případ mrtvého nebožtíka (ČR, 2020, 95 min.)
Réžia: Miloslav Šmídmajer. Scenár: Lumír Holčák, David Ziegelbauer. Hrajú: David Novotný, Hana Vagnerová, Martin Pechlát, Lukáš Příkazký, Miroslav Táborský, Milan Šteindler, Pavel Rímský, Tereza Srbová, Eva Holubová...