OPERATION VARSITY BLUES: THE COLLEGE ADMISSIONS SCANDAL |
OPERATION VARSITY BLUES: THE COLLEGE ADMISSIONS SCANDAL |
Podvody pri prijímačkách na vysoké školy sú verejné tajomstvo, ktoré sa traduje v nejednej krajine. U nás by ste mohli brať stávky na to, koľko treba vložiť do obálky a akú by mal kandidát šancu na trošku lepšiu fakultu. A budete azda prekvapení, že tento problém nekvári iba malé európske krajiny, ale do parádnych rozmerov sa dostal aj v USA pri top univerzitách.
V minulej dekáde sa tam rozbehla obrovská schéma, kde sa akýsi chlapík menom Rick Singer podujal vytvoriť systém, ktorý by dokázal pretlačiť deti bohatých ľudí na školy v Ivy League (združenie top univerzít, kde figuruje Harvard, Princeton, Yale či Brown), Stanford či UCLA. Tento dokument už mapuje nielen jeho podnikanie a osobnosť, ale aj prevalenie podvodu, vyšetrovanie a tresty, ktoré si možno vybavíte z magazínov. Napríklad som konečne pochopil za čo bola Felicity Huffman 11 dní vo väzení – toto je ono.
Netflix dokument Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal využíva podobne ako vlani The Social Dilemma miešanie dobových záberov, dokumentárne minúty mapujúce vybrané miesta a reálne predlohy s hranými pasážami. Dokonca si znova pomáha aj striedaním formátov, takže divák môže ľahšie určiť, čo je realita (pomer strán 1,85) a čo sú účelne natočené zábery vytvárajúce filmový pocit s nasadenými hercami (širokouhlá 2,35).
Úlohu Ricka Singera stvárnil Matthew Modine: workoholického podvodníka hrá veľmi presvedčivo a vtisne mu zaujímavý profil. Je to chlapík neustále lietajúci v oblakoch, presúva sa na iné miesta, džob sprostredkovateľa žije 24 hodín denne. Málo spí, veľa behá a vystupuje skôr ako vysokoškolský tréner v teplákoch namiesto športového či lepšieho obleku.
Podplatené prijímačky sa snažia najprv dobre vykresliť samotnú postavu Ricka – prečo začal robiť to, do čoho sa namočil. Jeho povaha je všelijaká a zábery, kedy sa snaží cibriť deti na prijímačky ešte tým klasickým spôsobom, možno pripomenú nejeden kurz či doučovanie, ktorým si prešiel nejeden z nás v osemnástke, keď sa chcel dostať na právo, medicínu či žurnalistiku. Lenže neskôr sa objavila šanca ísť ešte ďalej a nenechať všetko iba na lotérii či skúsenosti a či decká urobia test na dosť bodov.
Systém, ktorý Rick vytvoril, označuje za „bočné dvierka“. (Existujú totiž ešte aj zadné dvierka, ale na tie potrebujete peniaze, ktoré nevygeneruje ani stredná slovenská firma za rok). Tomu sa venuje celý film a je pútavé sledovať, akých prostredníkov si vyberá a aké slabiny v systéme našiel. Vrátane ľudí, ktorí boli ochotní namočiť sa do takého komplotu. Niektorí opäť šikovní alebo nadaní na istý okruh činností – a za dobré peniaze či v núdzi sa neváhali zapojiť. Iní sú paradoxne takmer nevinní, lebo ich systém tlačil do podvodu aj z druhej strany...
Najzaujímavejšie sú momenty s tínendžermi, ktorí ani netušili, že môžu byť súčasťou podvodu. Lebo ich rodičia verili garancii, že všetko je v poriadku, testy a výsledky pôjdu správnym smerom, aj druhá strana má všetko dobre podchytené. A zároveň nechceli vložiť deti do schémy, iba im zvýšiť šance či priamo zaručiť garanciu, že sa na školu dostanú. Na druhej strane, scény s emóciami tínendžerov sú občas dosť prehrávané a lacné – pasáže s prijímaním výsledkov, pozitívnych i negatívnych.
Dokument ide do konca, keď pochopíme postavu Ricka, schému, nasleduje vyšetrovanie i prevalenie. Finálna tretina obsahuje napínavé scény, aj dobrú katarziu v podobe trestov pre zapojené osoby, i keď sa vám môžu zdať, že sú nízke, keď ide o väzenie v rozmedzí 2 týždňov či pár mesiacov.
Hrozivejšie však pôsobí vyústenie, že Ivy League univerzity si žijú ďalej, naberajú ďalej na prestíži a popularite. Škandálik bokom, stále ide o špičku v rôznych príručkách, i keď nejeden školský poradca povie, že USA má tri tisícky univerzít a kvalitné vzdelanie získate aj inde. Ale už to nie je Ivy League, Stanford či iná silná značka. Univerzity sú vykreslené ako zlaté bane s obrovskými príjmami...
Podplatené prijímačky majú na jednej strane výborný námet, skvelú tému a väčšinou aj rýchle tempo a solídne spracovanie. Body nadol putujú najmä za výber niektorých respondentov pre prestrihávané scény (sú príliš naivní či samoúčelní), občasné opakované scény (zbytočne) a možno aj fakt, že časť divákov sa bude nudiť a nepotrebuje toľko detailov. A iná časť divákov nemusí prijať hybridnú formu tohto dokumentu, ktorá je sčasti lacná produkcia Netflixu so sugestívnymi vložkami. I keď tvorcovia tvrdia, že gro dialógov prebrali zo skutočnosti, občas sa nechce veriť, že si scenáristi čosi nepripísali.
Ale celkovo silný dokument a na ploche hodinky a pol pekne zmapuje nedávny škandál, takže ak máte chuť o ňom čosi študovať, tento film vám dá dobrý základ.
Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal (USA, 2021, 99 min.)
Réžia: Chris Smith. Scenár: Jon Karmen. Účinkujú: Matthew Modine, Roger Rignack, Jillian Peterson, Courtney Rackley, Wallace Langham, Josh Stamberg, Jeff Rector