TOM CLANCY: BEZ VÝČITIEK |
TOM CLANCY: BEZ VÝČITIEK |
Esenciálna info na začiatok: Toma Clancyho mám úplne zmáknutého a v mojej knižnici sú všetky jeho knihy. Takže na novinku som sa dosť tešil a keď som videl Stefana Sollimu na režisérskej stoličke po solídne odvedenej dvojke Sicaria, srdce mi celkom poskočilo.
ALE... vopred vám musím povedať, že kniha sa odohráva v 70. rokoch minulého storočia, John Kelly maká na operáciách uprostred skutočnej studenej vojny a román má skvelé momenty. Film však skočil do súčasnosti, ignoruje väčšinu deja a vyberá si iba pár fragmentov (štart a finiš), takže od predlohy je na míle ďaleko. Toma Clancyho by asi trafil šľak, keby videl, aké torzo ostalo z jeho 650-stranovej knižky. Pritom by výsledok dopadol oveľa lepšie, ak by scenáristi lepšie adaptovali, viac si požičali, ale takto je všetko len málo uveriteľné.
Na jednej strane vytvoríte prvotný konflikt – zahmlená operácia v Aleppe vás prekvapí, že Navy Seals tím tu páli ostošesť proti nepriateľom, ktorých pôvod je trošku nejasný a zrejme sa tu prikmotrila aj iná strana (Rusi). No John Kelly si nemôže byť istý ničím, ani či vlastnej jednotke alebo CIA ide o ten istý cieľ. O tri mesiace neskôr však prichádza nečakaná odveta – a kamoši z jednotky začínajú padať za obeť neznámym vrahom. John si život zachráni, jeho tehotná žena sa stáva obeťou, a tak prechádza do berserk módu a chce sa pomstiť každému, kto mu príde pod ruku.
Tento úvod ešte relatívne funguje, či ide o sýrsku operáciu alebo napínavé chvíle a bitky vo vlastnom dome. Ale keď sa má dej rozbehnúť, drhne to. Novú studenú vojnu totiž nenastolíte iba z pár misií a konflikt medzi USA a Ruskom síce môžete pripomínať, ale z gruntu sa vytvoriť nedá a 70. roky už nemáme. Je to strašne cítiť, že autori chceli ísť po stopách Clancyho, ale nestačí šermovať s ruskými menami, ísť na tajné miesto (a zoskočiť na padáku skoro ako Bond či Hunt) a dať si ešte jednu akciu.
Tom Clancy v románoch perfektne nadväzuje na minulé udalosti (aj knihy má občas na pokračovanie), rešpektuje svoje postavy i reálie a zároveň vytvára polohrozivú fikciu. Do veľkej miery mu veríte, že to sa vo svete môže stať. Ale filmový triler Bez výčitiek občas nevie, čo má servírovať.
Chce byť realistický? Áno, surová brutalita sa občas ukáže. Alebo ukázať špiónske záťahy aké tu neboli? Aj to. Ale jedno je isté: nie je konzistentný, občas sa dejú veci na počkanie, niektoré postavy sa posúvajú ako sa im zachce (ale ostatné majú s tým problém) a ani globálny aspekt tu nie je uveriteľný. Nehovoriac o výslednej pointe, ktorá je príliš suchá, lacná a videli sme ju azda dvadsať ráz. Toto má byť Clancy?!
Akčné scény či prestrelky nie sú márne natočené a Sollima sa snaží. Ale často im dôjde dych skôr ako sa skončia. Niektoré sú dlhé. Iné sú neprehľadné. Neuveriteľné, že po Sicario 2 príde od rovnakého režiséra taký nevyrovnaný celok. Hociktoré moderné Call of Duty má už lepšie naskriptované misie ako vybrané sekvencie.
Generické prestrelky sú aspoň dostatočne hlasné a občas majú dobrý nápad, ale občas by sa patrilo seknúť dole minútku-dve. Lenže keď si predstavíte, že neakčné scény nemajú o toľko lepší náboj, radšej ste, keď do seba pália dva tímy borcov.
Michael B. Jordan je výborný herec, a toto je asi prvá rola, ktorá mu úplne nesedí. Tvári sa prirodzene naštvaný, kde treba. Snaží sa byť uveriteľný v dialógoch i akcii, no je to skôr z núdze cnosť. Jeho John Kelly dostáva dobrú podobu až v záverečných minútach, čo by teoreticky mohlo dať šancu ďalšiemu filmu. Ale ak chcú producenti adaptovať Clancyho znova, je potrebné urobiť kopu vecí skrátka inak.
Tom Clancy's Without Remorse (USA, 2021, 109 min.)
Réžia: Stefano Sollima. Scenár: Taylor Sheridan, Will Staples, Tom Clancy (knižná predloha). Hrajú: Michael B. Jordan, Jodie Turner-Smith, Jamie Bell, Guy Pearce, Lauren London, Jacob Scipio, Todd Lasance, Jack Kesy, Lucy Russell, Cam Gigandet, Luke Mitchell, Artjom Gilz ...