SHANG CHI: LEGENDA O DESIATICH PRSTEŇOCH |
SHANG CHI: LEGENDA O DESIATICH PRSTEŇOCH |
Marvel objavuje kung-fu a drakov. Shang-Chi má výhodu, že nie je zatiaľ totálne previazaný s Marvel univerzom a väčšinu času sledujete klasicky strihnutý “origin” film o zrode hrdinu z bežného človiečika, ktorý s kamoškou parkuje autá v hoteli v San Franciscu. Ale jeho cesta k objavovaniu a využívaniu schopnosti čoskoro začne.
Samozrejme, vďaka umne rozprávanému prológu (v mandarínčine?) vytušíte jeho skutočne magický pôvod. Rodičia sa stretli za špecifických okolnosti a idylka famílie im vydržala sotva pól generácie. Efektné intro načrtne dynamické súboje, legendu o prsteňoch i skvelú výpravu. A máte pocit, že nebyť značky Marvel na začiatku, pozeráte vlastne iný film a možno rovno z čínskej produkcie.
Ale osvedčený štýl či prvky MCU sa začnú postupne drať navonok. Shang-Chi by v letargii vydržal asi aj ďalšiu dekádu, no keď ho vo Friscu prepadne banda hrdlorezov, pochopí, že minulosť sa poňho vracia. Netrvá dlho, kým sa presunieme do Ázie (efektný stret v Macau a súboj na lešení patrí k vrcholom prvej polovice) a začneme naplno odhaľovať pôvod či spojitosti hrdinu. Rysuje aj línia o zle či záporákovi, ktorého síce prečítame už na začiatku, ale stále nedokážeme uveriť, že tretí akt filmu neprinesie predsa len čosi viac. A veru, budete prekvapení ako sa film do finále zmení, otázne je, ako budete tento prerod akceptovať – niekto so zadržaným dychom si vychutná akciu, iný mávne rukou.
Shang-Chi má známe výhody i neduhy prvého filmu s novým hrdinom. Na začiatku nás ohúri vlastný svet, efektné prostredia a bombastický štart – aby sme potom klesli do bežného veľkomesta a prehrýzli sa cez nútené civilné scény k objavovaniu schopností a využitiu možností. Našťastie, Shang-Chi nemá dlhé tréningové pasáže – nahrádza ich skôr početnými flashbackmi do minulosti, kde sa dozvieme čosi o jeho rodičoch, minulosti, odlúčeniu od členov rodiny a pod. Zbehnutí do detstva či mladosti je veľmi veľa, nehovoriac aj o opakovanom flashbacku – najprv sa dozvieme prvú časť pravdy z jeho časti, ale neskôr nám tvorcovia dopovedia plnú verziu.
A prvé dve tretiny filmu ubiehajú parádne. Akoby tvorcovia našli ideálny pomer akčných a ostatných scén. Samotné kung-fu sekvencie sú rýchle, dravé, občas so spomaľovačkou a dobrým výberom miest na mlátenie. Najmä pohyblivé pasáže sú výborné, či ide o autobus v San Franciscu alebo spomínané lešenie, kde sa bojovníci ani nezastavia. Tie neakčné momenty prinesú takú klasiku: Awkwafina si ide svoje vtipné dialógy na prvú (ale našťastie ich nie je veľa), občas sa spomenú rodinné pletky. Celý čas sa však neubránite plazivému pocitu, že musí prísť niečo grandiózne, dáke odhalenie či posun ďalej.
To má doručiť tretí akt filmu, ktorý však pôsobí ako päsť na oko oproti minulému dianiu. Odohráva sa v inej lokalite, ktorá nie je sama o sebe natoľko zaujímavá a to, čo sa tam začne predvádzať, pôsobí do veľkej miery v kontraste s doterajším dianím. Áno, je to veľké vyvrcholenie a na plátne sa dejú veľké akčné scény, gigantické mastenice s použitím všemožných trikov a kung-fu, ale...
Politicky nekorektne možno povedať, že presne toto mnohí fanúšikovia vyčítajú DC komiksom – že finále sa zvrtne na top trikovú explóziu, ktorá neladí so zvyškom filmu. A je to jeden z mála prípadov, keď mám pocit, že sa na plátne deje toho tak veľa, že niektorí diváci v záplave trikov prídu o veľa detailov – ešteže si občas film vypomôže spomaľovačkou, kedy hrdina „nabíja“ zbraň alebo objaví niečo nové.
Áno, tretí akt doručí skutočne niečo, čo nečakáte na začiatku a mnohým MCU fanúšikom sa to bude páčiť. Divákom odchovaným na ázijskej kinematografii či anime (vrátane mňa) to úplne neladí. Tento film vás neustále napína, smeruje k veľkému bodu – a nakoniec zistíte, že neprinesie nič prevratné.
Finále je najmä veľké, trikové, hlučné, dobre načasované a relatívne dramatické. Gradácia tu nechýba, ani potitulkové scény, ale diváci presýtení Áziou nemajú za čo dávať extra body. Ostatní si k výsledku môžu bodík pripočítať a zdieľať nadšenie.
Aby recenzia neznela príliš kriticky – Shang-Chi je fajn blockbuster, má svižné tempo a na to, že trvá 132 minút, nemá ani hluché miesta. Ale vo finálnom zhodnotení cítite isté formulaické prvky a finále nie je úplne zosúladené so zvyškom filmu. Mnohým však môže imponovať nový hrdina viac ako ďalší diel iných Marvel sérií.
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings (USA / Austrália, 2021, 132 min.)
Réžia: Destin Daniel Cretton. Scenár: David Callaham, Destin Daniel Cretton, Andrew Lanham. Hrajú: Simu Liu, Tony Leung, Awkwafina, Michelle Yeoh, Fala Chen, Meng’er Zhang, Florian Munteanu, Ronny Chieng ...