NIE JE ČAS ZOMRIEŤ |
NIE JE ČAS ZOMRIEŤ |
Misia Daniela Craiga sa končí. Jeho piate vystúpenie v roli agenta 007 finišuje ságu, kde prišli viaceré obmeny či snaha preniknúť pod kožu Bonda. Už to nie je nezdolateľné eso, ktoré prejde hocijakým prostredím – a na druhej strane prejavuje pocity, vyťahuje spomienky a je zraniteľnejší. Namiesto sólo filmov sa zrazu prepájajú niektoré diely cez postavy či dejové momenty. Nie je čas zomrieť chce uzavrieť túto líniu, pokračuje v tomto duchu a možno ho ešte viac rozvíja.
V súlade so sloganom #notimeforspoilers, nie všetko sa dá popísať. Ale v rámci možností pár dobrých náznakov. Nie je čas zomrieť najprv prekvapí dvojitým introm: časť predstaví nového zloducha, druhá atmosférickú akciu i zradu, po ktorej si Bond dopraje oddych na Jamajke. Zločin vo svete nespí ani po rokoch – keď z Londýna zrazu zmizne šikovný vedec s s tajnou technológiou, starý kamoš Felix Leiter priletí do exotiky prosiť Jamesa o pomoc. No už neďaleká plavba na Kubu otvorí dvere novým postavám: šikovné agentky, zvrat udalostí na veľkej akcii a to sa ešte neukázalo všetko.
Nie je čas zomrieť je film dvoch polovíc. Prvá sa snaží mútiť vodu a núka sčasti zvláštnu motanicu s mnohými osobami. Zatiaľ čo niektoré fungujú znamenito a budete si pýtať viac (Ana de Armas je skvostná, no zaslúžila by si oveľa viac scén), iné sú diskutabilné (nasadenie agentky Nomi sa snaží provokovať fanúšikov možno už príliš). Je azda škoda, že niektoré momenty sú instantné (tu strata, tam ďalšia zrada) a nevyznejú naplno. Iné sú otázne (motivácia vedca poskakuje). Ani v MI6 nie je jasné, čo chcú: má ísť Bond späť do akcie či nie? Časť divákov ho bude vnímať ako hodinové intermezzo, po ktorom konečne začne poriadny Bondov film.
Ten sa v druhej polovici naplno rozbieha a začnete si odškrtávať ikonické súčasti. Zloduch nastupuje na scénu, kuje pikle, berie rukojemníkov či dáva ultimáta. Ale zlovestný Rami Malek má trestuhodne málo priestoru. Podá silný herecký výkon, dlhý napínavý dialóg má sotva jeden. Budovanie hrozby je krátke – a aj jej riešenie. Christoph Waltz je epizódny, ale určite zanechá nemenej dobrý dojem. Ako sa spätne obzerám, výčitka, že zloduch sa začne naplno vyvíjať od polovice filmu je zhodná aj pre Skyfall či Spectre.
James Bond vyráža na nebezpečné miesta, dostáva aj moderné vychytávky. Finále je obrovská misia, kde nechýba príprava, poriadne prestrelky i epický finiš. A presne tam sa naplno rozvinie soundtrack Hansa Zimmera s klasickými motívmi i jeho vkladmi. A mimochodom, z piesne Billie Eilish vysekal výborný orchestrálny motív, ktorý využíva v kľúčových momentoch (nemožno napísať kedy).
Pri Spectre som sčasti šomral, že film mohol byť dlhší. Nie je čas zomrieť má enormnú stopáž 163 minút. Je to veľa, ale celok nemá márne tempo, akurát nie stopercentne vyrovnané: niekde zbrklý, inde rozťahaný film. Dlhé dialógy či monológ zloducha strieda rýchla scéna na vykrytie. Kto príde najmä kvôli akčným scénam, dočká sa dlhých sekvencií na rôznych miestach vo svete. Niektoré úplne neplnia očakávania (toľko ukazovaná naháňačka z Talianska je skôr štandard), iné majú osviežujúci nádych (Kuba má deravý dej, ale parádne tempo). Aj tu platí, že druhá polovica zaradí vyšší akčný stupeň – či ide o naháňačku na džípoch alebo grandiózne finále. Ale aspoň akcia pekne graduje.
A scenáristi rozhodne pokračujú vo vykresľovaní Bonda ako zraniteľnej i citlivej osoby. Už to dávno nie je supernezlomný macho, ktorému skočia do postele za jeden film tri bond-girls a on sa otrasie po každej akcii. Na pílu sa tlačí ešte viac ako v minulosti, jeho povahové črty sa šúpu ako vrstvy cibule a autori dorazili do jadra. Vďaka nim má zloduch nové spôsoby i motivácie vydierania – a môže byť osobnejší.
Ale ak doterajšia séria s Craigom niekomu prekáža, že sa odklonila od „zlatého“ originálu, kde je akcia mierne prepálená, Bond v saku podpláva ponorku či sa mu vyhne každá guľka, bude opäť trochu škrípať zubami. Všetky vklady Bonda poľudštili, ale ubrali z povahy i charakteru originálnej postavy. (Na druhej strane, časť publika bude krútiť hlavou, že vo finále je Bond stále drsný borec v bielej košeli, strieľa jednou rukou a kosí oponentov po tuctoch.)
Na známe vedľajšie postavy sa môžete zväčša spoľahnúť. Ralph Fiennes ako M je fajn, Ben Whishaw ako Q nesklame, z Léa Seydoux je plnohodnotná postava, nie iba bond-girl a chválim jej rozvinutie. Cary Joji Fukunaga drží film pohromade, ale nemá osobitý štýl ako Sam Mendes. Kamera nie je márna, Linus Sandgren má nádherné zábery a vyrovná sa nejednej scéne Spectre. Hans Zimmer ukazuje citlivú hudbu pri vypočúvaní Blofelda i parádne rytmy v akcii. A dokonca sa mi zdá, že pod vodou možno počuť tón z Krvavého prílivu / CrimsonTide?
V konečnom zúčtovaní sa nám vytvoria zrejme dva tábory divákov. Prvý bude najnovšiu bondovku radiť k tým najlepším, druhý ju odsunie ako prepálenú kvôli novým prvkom. Osobne som uprostred – prvá polovica je rozháraná a nie každú novinku akceptujem – na jednu skvelú (Paloma) príde iná nevhodná (Nomi). Záporák je málo rozvinutý, akcie nie sú nezabudnuteľné, ale celé to drží pokope a bod extra si zaslúži za emocionálne finále, ktoré fakt zlepil výborne.
Craigova sága je relatívne jednotná v tom, kam chcela Bonda posunúť. Akurát nie každý divák bude za to tlieskať v závere. Ale jedna vec je jasná – je to veľké kino, na ktoré sme čakali 19 mesiacov navyše a stále veľká udalosť.
PS – Pol boda ešte prirátajte za IMAX, kde máte 40 minút mega vo veľkom formáte či inú technológiu (Dolby Atmos výborne duní, 4DX vás slušne vyhegá).
No Time to Die (UK / USA, 2021, 163 min.)
Réžia: Cary Joji Fukunaga. Scenár: Neal Purvis, Robert Wade, Cary Joji Fukunaga, Phoebe Waller-Bridge. Hrajú: Daniel Craig, Rami Malek, Ana de Armas, Léa Seydoux, Christoph Waltz, Lashana Lynch, Ralph Fiennes, Jeffrey Wright, Ben Whishaw, Billy Magnussen