DUNA |
DUNA |
Všetko na Dune je obrovské. A preto je jediná cesta na jej vychutnanie nájdenie toho najväčšieho plátna, ktoré máte v okolí 100 kilometrov. Ideálne IMAX, ktorý má asi hodinu záberov nakrútených špeciálnymi kamerami a upravený formát na celé plátno. V horšom prípade si vystačíte s Dolby Atmos a veľkou uhlopriečkou. A na pozeranie na smartfóne môžete rovno zabudnúť, tam je to iný film...
Dávajte pozor od prvých minút! Prvá scéna a veta s rachotom Hansa Zimmera príde už pred úvodným logom Warner Bros. Relatívne krátke intro vám porozpráva o pomeroch vo vesmíre. Píše sa rok 10191 a planéta Arrakis je jediné miesto vo vesmíre, kde sa ťaží vzácna látka (korenie), ktorá sa používa na lety vo vesmíre. Preto sa vraví, kto kontroluje korenie, kontroluje vesmír. Po 80 rokoch sa však cisár rozhodol zmeniť lénne právo na planétu: po rode krvilačných Harkonennovcov sa ho má zhostiť rad šľachetných Atreidov. Je to pre nich česť, a tak putuje celý rod na planétu, i keď niektorí so zlými predtuchami. A najmä mladý Paul Atreides má už dlhší čas sny o záhadnej žene, skaze a iné výjavy. To sú Fremeni, ktorí obývajú Arrakis, ale cesta za nimi je pre Paula ešte dlhá...
Tento film adaptuje prvú polovicu knihy a Villeneuve si povedal, že bude starostlivo prezentovať všetky rody, postavy, reálie. Žiadne zbrklé naháňanie stopáže a skákanie do samoúčelných ciest. Preto možno končí oveľa skôr, ako asi čakajú znalci a fanúšikovia. Je cítiť, že stará sci-fi predloha získava modernú podobu. Niektoré veci sa oklamať nedajú – najmä ak Villeneuve chce vykresliť poltucet postáv a nehnať sa len vpred k najbližšej akčnej scéne.
Duna ponúka pestrý celok, ktorý nie je iba akčnou sci-fi – predostiera vlastnú mytológiu, politické pletky, tradície miešané s novodobými vychytávkami. Odohráva sa v 11. tisícročí, bojovníci môžu využívať štíty (azda najlepšia ukážka ako taká fíčurka vie fungovať na človeku), cestuje sa naprieč vesmírom – a predsa sú skupiny ľudí, čo žijú niekde v jaskyniach. Je tu tajomné spoločenstvo Bene Gesserit s vlastnou agendou a príslušníčkami. Azda najlepšie sa budú nováčikom chápať Harkonnenovci – je to chamtivý rod, čo chce najviac korenia a predávať ho za najlepšie ceny.
Akcie nie je veľa – ak má niekde prísť ako pri dramatickej sekvencii zhruba v polovici filmu, dorazí a Villeneuve si ju zrežíruje parádne. Ale film si vyslovene vyhradil pomalé pasáže, kde chce na vás pôsobiť a nechať vás premýšľať. Platí to pre úvod na planéte Caladan (domov rodu Atreides), kde trávime posledné chvíle pred odchodom na Arrakis. Akoby spolu s Paulom nervózne čakáme, kedy sa na Dunu dostaneme a aká bude. Na púštnej destinácii cez optiku Leta vidíme kolobeh či fungovanie planéty vrátane ikonicky očakávanej scény, kde púštny červ zožerie ťažiace vozidlo (harvester).
A hojne si vypomáha víziami Paula, ktoré efektne predostierajú, čo môže a nemusí prísť. Niektoré udalosti sú zatiaľ iba načrtnuté – a možno sa stanú, možno nie. V tomto smere pripomína vízie z Pána prsteňov k možnému osudu hobitov. Apropo, porovnávanie s touto ságou bude časté a vďaka deleniu filmu na dve (resp. možno bude trilógia) sa len posilňuje pocit, že sme na prahu novej série. Už teraz Villeneuve sľubuje, že tu sa iba rozbieha a načrtol postavy i svet, aby sa s nimi naplno hral ďalej.
Duna je intenzívny zážitok, kde Denis Villeneuve využil mamutí rozpočet na zosobnenie majestátnej vízie. Konečne sú veľké peniaze využité na košatú predlohu, ktorú adaptuje svedomito a najmä triky využíva na upútanie diváka tak, že mu chce ukázať atmosféru planét, vesmíru a jednotlivé aspekty. Keď sa má skrátka zdvihnúť flotila lodí a presídliť dočasne na inú planétu, obrovské koráby pristanú na novej planéte – a v IMAX sa ledva zmestia na celé plátno. Ak má mať piesočný červ 400 metrov, to sú štyri ihriská a musí to vyzerať. Rovnako aj mesto na Arrakise, kam majú Atreidesovci prísť a kamera nad ním letí takmer pol minúty. Alebo púštna búrka, v ktorej totálne stratíte orientáciu.
Všetky technické aspekty sú perfektné a kričia po oscarových nomináciách. Je tu úžasná výprava pre každú planétu. Skvostné kostýmy a modely lodí, ktoré konečne ukazujú po rokoch niečo nové, iné. Na majestátny zvuk, ktorý vás má ohlušiť, pripadá aj solídne množstvo absolútne tichých scén. A hudba Hansa Zimmera tu prúdi celý čas, pričom Zimmer si našiel miesta pre dunivé zvuky, chorály, tajomné pasáže. Hudba miestami neopúšťa film – a je to niečo úplné iné na počúvanie ako nedávna bondovka. Napokon je tu kamera Greiga Frasera, ktorá si vyberá exkluzívne zábery a všetko nechá vyniknúť. Vďaka nej máte skutočne pocit, že meníte planéty, cítite chlad púšte alebo napätie pri návštevách.
Nabité herecké obsadenie dáva priestor na vyniknutie najmä Timotheé Chalametovi, ktorý ťahá gro filmu a zatiaľ je sčasti ustráchaný, zvedavý tínedžer v novom svete. Jeho chvíle ešte majú prísť, ale ako sprievodca epickým dielom zaujme. Rebecca Ferguson má najväčšiu ženskú úlohu, ktorá sa ešte bude rozvíjať – na plátne dáva vyniknúť najmä svojim obavám, materskej starostlivosti, ale v kľúčovej scéne aj schopnostiam. Všetci ďalší majú menší priestor, ktorí sa snažia využiť čo najlepšie – nie je ho veľa, takže mnohí zaujmú hlasom (Skarsgard, Bardem) alebo sú fakt napasovaní dobre (Momoa je fajn prieskumník, Batista zlý exekútor). Herecký ansámbl je neskutočný – a najmä v hromadných scénach.
Vo finále treba uznať, že Duna má náročnú úlohu osloviť mnohé cieľové skupiny. Fanúšikov knihy, ktorí budú hľadať čo ostalo a čo sa zmenilo (z jednej postavy je zrazu žena). Hráčov dvoch videohier, z ktorých najmä druhá položila základy žánru stratégií. Tých bude asi veľa a môžu krochkať blahom, keď uvidia povedomé budovy či mašiny v pohybe: ornitoptéra je skvelý vynález, harvester potrebuje 20 ľudí, silá sú potrebné, rafinéria a vesmírny port sú strategické budovy, sardaukari sú nebezpeční na zavolanie. Najťažšie to budú mať asi neznalci a mladá generácia, pre ktorých bude Duna málo akčná a pomerne spletitá. Budú musieť dávať pozor a skladať si mozaiku, pričom časť sa iba otvára...
Ale práve to je na Dune aj to krásne. Po dlhých rokoch tu máme (snáď) štart novej série, ktorú uchopil talentovaný režisér so silnou víziou. Je to filmová udalosť, aká sa takmer nevidí. Ctí klasické filmové princípy a najmä je úchvatným poctivým rozprávaním o nových svetoch. Občas pomalá, stále dunivá a presný príklad toho, ako využiť moderné technológie na rozprávanie knižných klasík.
VYPOČUJTE SI AJ PODCAST O FILME DUNA (od 16:30)
Dune (USA / Kanada, 2021, 155 min.)
Réžia: Denis Villeneuve. Scenár: Eric Roth, Denis Villeneuve, Jon Spaihts. Hrajú: Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Josh Brolin, Zendaya, Oscar Isaac, Javier Bardem, Dave Bautista, Charlotte Rampling, Stellan Skarsgård, Jason Momoa, David Dastmalchian, Chen Chang, Stephen McKinley Henderson ...