UŠIAK ČIKY A ŠKREČOK TEMNÔT |
UŠIAK ČIKY A ŠKREČOK TEMNÔT |
Enkláva európskych animákov pokračuje, ale od Ušiaka Čikyho som chvíľami čakal viac, keď už vychádza z existujúcej komiksovej predlohy. To mohlo viesť k trošku nápaditému animáku, výsledok sa však drží na tradičnej úrovni béčkových animákov a európskom priemere.
Prvotná idea, že Čiky je sčasti kura a sčasti zajac, nie je márna. No autori rýchlo rozohrajú tradičnú líniu s outsiderom, ktorý nevie nikam zapadnúť – nikto ho najprv nechce, navyše je nešikovný. Ale vnútri je dosť odvážny a chce veľa dokázať, čo neskôr padne vhod. Adaptovanie samotným kráľom Petrom vyzerá na sľubný život. Lenže z väzenia zdúchne Čikyho strýko so záluskom na trón a to znamená, že Čiky dostane konečne šancu dokázať svoju chrabrosť a pomôcť tým, ktorí sa ho ujali.
Z náčrtu deja asi chápete, kam sa film posunie a aký vývoj vás i hrdinu čaká. Je potrebné zahodiť za hlavu inakosť (ktorú autori okato nasadili cez dualitu pôvodu kura-zajac), zamerať sa na vnútorné vlastnosti (ktoré má Čiky vopred stanovené: odvaha, odhodlanie, lojalita i chuť na dobrodružstvo) a potom môže začať akcia. Samozrejme, scenáristi potrebujú poslať Čikyho do nových situácií, zvýšiť stávky i nebezpečenstvo, aby sa ukázal ako jediný záchranca. Predvídateľné, ale obstojne spracované.
Netrvá dlho, kým sa vydáme do sveta a začnú sa striedať aj rôzne lokality, ktoré ukážu, kde sa Čiky náramne inšpiroval – primárne u Indiana Jonesa. Výprava na neznáme miesta a ako Čiky čelí nečakaným situáciám, je zjavná. Na druhej strane film jasne cieli na akčnú stránku a nie tradičný humor, kde sa zvieratká chcú jašiť a o nič nejde. To je jeho plus, nestráca tempo, snaží sa valiť vpred a ukázať pekné sekvencie.
Animák dostal aj povinnú výbavu vedľajších postavičiek – korytnačka Abe nesie so sebou vzácne know-how a skunk Meg je v skutočnosti expert na bojové umenia. Akurát budete prekvapení, že časom sa táto dvojica celkom derie vpred, s Čikym tvoria relatívne vyrovnané trio a odhodlanú partiu. Každý má svoju rolu, Abe by najradšej listoval knihy či zvitky a dával rady z diaľky. Meg je akčný borec a nebojí sa ísť plnou parou do akcie. Čiky sa javí ako zlatý stred v tejto partii.
Príjemnou správou je, že belgicko-francúzsky animák má zvládnutú animáciu. Nie je to špička žánru, ktorá by bazírovala na detailoch, ale viaceré lokality vie spracovať dobre a do dobrodružnej línie vyberá vhodné miesta i obyvateľov. Platí to pre armádu ružových prasiatok či rôzne akčné pasáže, kedy sa hrdinovia kamsi snažia dostať alebo odtiaľ ujsť. Keď ide trio cez vyprahnutú púšť, kráča cez ľadové jaskyne alebo po nich pália ohnivé strely, máte sa na čo pozerať a to je v kine potrebné.
Už po tomto filme je zrejmé, že Ušiak Čiky ukázal všetky triumfy a na viac ako jedno dobrodružstvo nemá. Kto vie či komiks obsahuje viac zápletky či línií na inšpiráciu – Ben Stassen (režisér poltucta animákov, čo sa prehnali kinami ako Sammyho dobrodružstvá, Malý Yeti či Psie veličenstvo) sa opäť uspokojil so svojím priemerom. A teraz je otázne, či na prípadnú návštevu kina bude stačiť aj vám.
Hopper et le hamster des ténèbres (Belgicko / Francúzsko, 2021, 91 min.)
Réžia: Ben Stassen, Benjamin Mousquet. Scenár: David Collard