KROKODÍL LYLE |
KROKODÍL LYLE |
Pár týždňov pred premiérou sme dali tomuto filmu prezývku „spievajúci krokodíl“, lebo tá obsahuje prakticky všetko, čo o ňom treba vedieť, resp. je to cesta ako nalákať divákov. Ako rodinný film sa snaží zabaviť takmer každého a o tom svedčí partia hlavných hrdinov, ktorú tvorí jedna rodina, istý šoumen a spomínané zvieratko.
Prológ filmu nám predstaví podozrivého chlapíka Hectora, ktorý túži robiť veľkú šou. Zatiaľ sa živí ako priemerný kúzelník, no jeho ambície sú podstatne väčšie. Keď príde do obchodíku so zvieratkami, má záujem o niečo netradičné, čím by svoje vystúpenia obohatil. Niekde vzadu počuje nečakaný spev – to si malý krokodíl si nôti pesničku. Keď ho donesie domov, rozhodne sa ho trénovať, aby raz mohli spolu vystupovať. Keď príde deň D, Lyle sa na pódiu zasekne a zo spevu nie je nič. Hector odchádza do sveta zarobiť iné peniaze a Lyle ostáva sám v byte v New Yorku.
O 18 mesiacov neskôr sa do bytu nasťahuje rodinka Primmovcov. Nie je v najlepšom rozpoložení a asi každý verí, že v novom meste nájde aj nové šťastie. Malý Josh sa snaží zvyknúť na novú školu a má strach z veľkého mesta, preto je celkom rád, keď v podkroví nájde nového kamoša. Lyle sa postupne ukáže aj ďalším členom rodiny, pričom v každom sa snaží prebudiť to najlepšie či zabudnuté. Avšak zlý sused Grumps cíti, že v ich baraku sa čosi deje a snaží sa zistiť čo...
Krokodíl Lyle je hraný, plný trikov a tvorcovia sa toho neboja. Vrcholom je vtipná scéna, keď Lyle ide do sveta na športový zápas: maskotom domácich je krokodíl a nikomu to nepríde podozrivé. Samotný Lyle spieva ostošesť, ale iba kým je sám, z čoho vyplýva výzva: ako ho primäť, aby spieval ostatným?
Pozitívne na postave Lylea je, že nedokáže hovoriť. Nie je to žiadne ukecané zvieratko, scény pracujú s nedorozumením, využijú trošku pantomímy či gestá a z toho plynú fajn vtipy. A navyše to ani nereže uši – občas si Lyle zanôti, nevyspevuje furt. Skôr sa z jeho piesní stáva prostriedok na komunikáciu.
Inak veľa „hereckého umenia“ vzniká z jeho pozície v scéne: čo robí, kam uteká alebo ako sa tvári.
Lyle je vykreslený ako dobrá postava, ktorá sa snaží všetkým pomôcť. Platí to najmä pre rodinu troch členov, kde každý na niečo zabudol alebo dusí v sebe dilemu – plus mnohí si nedokážu sami veriť. Je fajn vidieť postupné odomkýnanie vlastností syna, mamy i otca a ich túžby. Stačí jeden krokodíl, aby si začali užívať si život. Lyle ako tento pozitívny element prispieva k dobrému vyzneniu.
Sused Grumpsa je typický zloduch, ktorý sa na všetkých mračí, kuje pikle a chce chrániť svoju mačku. To Hector v podaní Javiera Bardema je azda postava s najväčšou charizmou a spočiatku nejasnou motiváciou. Je zloduch? Dobrák? Niečo medzitým? Chvíľu vám trvá zvyknúť si naňho a aj na Iva Gogála v dabingu.
Krokodíl Lyle je spočiatku nevyspytateľný kúsok, ale čím sme ďalej, tým hrá viac na istotu. Viaceré elementy do seba zapadnú (finále načrtnuté cez vedľajšie postavy), no je zručne divácky nakrútený, takže deti sa asi nudiť nebudú. Akurát hudobná dvojica Benj Pasek-Justin Paul sa stále tvári ako stávka na istotu, no ani tentokrát nedali dokopy taký silný soundtrack ako pri Najväčšom šoumenovi. Preto ani nevadí, že Krokodíl Lyle nie je čistokrvný muzikál, iba občas do diania zaradí piesne, ako disneyovky 90. rokov, a trošku sa cez ne posunie dejovo ďalej.
Na víkendové popoludnie pozerateľná jednohubka. I keď miestami je počítačových trikov na samotnom krokodílovi možno už veľa. Slovenský dabing je celkom fajn, akurát som si pol stopáže zvykal na Zuzku Šebovú ako Constance Wu – ale chápem, že nájsť dabérku pre ázijskú herečku je skutočne náročné.
Lyle, Lyle, Crocodile (USA, 2022, 106 min.)
Réžia: Josh Gordon, Will Speck. Scenár. Will Davies, Bernard Waber (based on the book series by). Hrajú: Javier Bardem, Constance Wu, McNairy, Brett Gelman, Shawn Mendes, Winslow Fegley...