TÉMA: ČO SI NAPOZERAŤ CEZ VEĽKÚ NOC |
TÉMA: ČO SI NAPOZERAŤ CEZ VEĽKÚ NOC |
Epické hollywoodske klasiky, ale aj kontroverzné a odvážne tituly. Na Veľkú noc sme pre vás pripravili krátky zoznam, čo si treba cez tieto sviatky rozhodne napozerať.
Desať Božích prikázaní (The Ten Commandments, r. Cecil B. DeMille, 1956)
Biblický epos s množstvom hereckých ikon klasického Hollywoodu: Charlton Heston, Yul Brynner, Anne Baxter, Edward G. Robinson, Yvonne De Carlo, Nina Foch či Vincent Price. Kategória „celovečerný film“ je na mieste, keď si naňho vyhradíte 4-hodinový večer. Oproti iným TOP eposom (o.i. Lawrence z Arábie) tu však chýbajú veľké akčné scény. Je to tak síce statické (nakrúcané v štúdiových kulisách), avšak stále príjemné pozeranie. Mnohé širokouhlé kompozície uhranú a pozitívnym prekvapením je, že zadné projekcie a špeciálne efekty nepôsobia ani dnes smiešne. Naopak, finálne rozostúpenie mora je vizuálne zaujímavé aj v súčasnosti.
Ben Hur (r. William Wyler, 1959)
Ďalšia slávna hollywoodska epika a dlhoročný oscarový rekordman. Ben Hur (znova Charlton Heston!) je mierumilovný syn významného židovského rodu v Jeruzaleme, ktorý sa kvôli nešťastnej zhode okolností ocitne na galejach. Po dejovo nahustených peripetiách získava späť slobodu a vedie svoj národ proti Rimanom. Na konte má fenomenálnych 11 Oscarov z 11 nominácií. A minimálne 11 dejových koncov! Legendárne preteky štvorzáprahov sú dychberúce dodnes.
Evanjelium sv. Matúša (Il vangelo secondo Matteo, r. Pier Paolo Pasolini, 1964)
Výnimočné spracovanie života Ježiša Krista od kontroverzného talianskeho autora. Pasolini ako známy ľavičiar a homosexuál prekvapivo nenakrútil kritiku ani satiru, ale bol pomerne verný predlohe a neorealistickej forme s dokumentarizujúcim presahom. Jeho interpretácia spočíva v tom, že Kristus je vyobrazený ako nekompromisný vodca s radikálnymi postojmi a nie ako láskavý a chápavý dobrák. Pojmy ako Boží syn a kráľovstvo nebeské sú navyše metaforami pre revoltujúcu ideológiu či komunizmus. Filmársky suverénne, obrazovo až asketicky čisté, dejovo oddramatizované, herecky civilné, kostýmovo striedme, lokáciami minimalistické a použitím nádhernej hudby odvážne a emotívne.
Posledné pokušenie Krista (The Last Temptation of Christ, r. Martin Scorsese, 1988)
Strhujúca a meditatívna adaptácia kontroverzného románu Nika Kazantzakisa zobrazuje Ježiša Krista (Willem Dafoe) ako duševne rozpolteného a pochybujúceho o sebe samom. Zo strachu typického pre obyčajného človeka sa vzpiera svojmu poslaniu, ku ktorému bol predurčený Bohom. Keď sa konečne odhodlá, zisťuje, že nie je neomylný. Ani na samotnom kríži ešte nie je presvedčený o svojej obete a o tom, či si vybral správne. Myšlienkovo obohacujúca snímka ako pre ateistov, tak pre veriacich, ktorých obsah samozrejme môže provokovať. Uvedenie do kín sprevádzali viaceré náboženské nepokoje, zákazy a cenzúry (najmä v Turecku, Mexiku a Argentíne).
Umučenie Krista (The Passion of the Christ, r. Mel Gibson, 2004)
Najkontroverznejší komerčný film svojej doby, ktorý markantne rozdelil ako kritikov, tak divákov. Mel Gibson naturalisticky a krvavo popisuje posledných dvanásť hodín života Ježiša Nazaretského (James Caviezel): začína v Getsemanskej záhrade, kde sa Ježiš po Poslednej večeri prichádza modliť a končí jeho brutálne vyobrazeným ukrižovaním. Snímka, ktorá príbeh o Ježišovi zredukovala na fyzické utrpenie. Naša recenzia.
Noe (Noah, r. Darren Aronofsky, 2014)
Biblický príbeh podľa Aronofského. Kapitoly o Noemovi nie sú obsiahle, čo režisér využil na svoju interpretáciu a počin o Noemovej arche obohacuje o scény ako zo sci-fi (apokalyptický úvod, sekvencia o zrode sveta) a nadprirodzené, fantasy prvky (Kameňožrúti v bitke nemôžu nepripomenúť Pána prsteňov). Nechýba preňho typický psychologický rozmer – motív nepokoja, posadnutosti a nekonečnej dilemy. Naša recenzia
BONUS:
Život Briana (Life of Brian, r. Terry Jones, 1979)
Ďalšie tipy na biblické príbehy:
The King of Kings (1927
Samson and Delilah (1949)
Quo Vadis (1951)
King of Kings (1961)
Barabbas (1961)
The Greatest Story Ever Told (1965)
Jesus of Nazareth (1977)
The Prince of Egypt (1998)
Exodus: Gods and Kings (2014)