LÚZRI Z WALL STREET |
LÚZRI Z WALL STREET |
Servírovať len pár dní po slovenských voľbách trošku inteligentný film o tom, ako malí investori počas pandémie začali brať peniažky z veľkých fondov, je zaujímavé načasovanie. A zároveň výzva pre divákov, ktorí možno zabudli na filmy ako Stávka na neistotu či iné bijaky o Wall Street. Naštastie však režisér Craig Gillespie točí s dravosťou i ľahkosťou, čím sa jeho prístupnosť slušne rozširuje.
Takže kto z vás si pamätá kauzu GameStop, ktorá prehrmela začiatkom roka 2021? Áno, bolo to uprostred pandémie, kedy sa podarilo skupinke nadšencov z Redditu naštartovať nákupy akcií nie príliš prosperujúcej firmy GameStop (americký retailový reťazec zameraný na videohry a PC príslušenstvo).
Vďaka tomu sa ich cena zrazu začala štverať do nevídaných výšin. A na tom by nič nebolo, len zrazu sa strhla veľká mánia a nadšenci z radov drobných investorov začali postupovať podobne, takže zo štyroch dolárikov išla cena na 20, 50. Následne prekročila stovku, až atakovala v jednom momente úroveň 500. Za pár dní časť malí investori nafúkli svoje portfólio na nevídané sumy – no keď niekto získava, iný tratí. A v tomto prípade sú to veľké hedžové fondy, ktorých správcovia dlho GameStop neriešili alebo stavili na jeho rýchly krach, čo neprišiel...
Znie popis filmu dosť náročne a obsahuje veľa cudzích slov? Nuž, tieto drámy z Wall Street vyžadujú určitý level znalosti, bez ktorých sa nezaobídete, ale našťastie režisér Craig Gillespie vie podať aj ťažšie látky tej mase divákov, ktorá nevstupuje do sály s plným know-how o fungovaní burzy. Jasné, je potrebné vedieť, že existujú akcie, predávajú sa, nakupujú, mení sa ich cena (to je ešte ľahké) a že keď zrazu začne niekto byť bohatý, asi budú inde tie peniažky chýbať (a to že kde a prečo – je už ťažšie).
Preto sa aj na plagátoch či nejednom popise snaží distribútor načrtnúť, že ide o boj Davida (tí malí) proti Goliášovi (veľkí žraloci z Wall Street) na burze. Ak si o kauze čosi prečítate, budete dobre pripravení na kopu detailov, ak nie, bez problémov ju dokážete vstrebať – osobne som ju nesledoval, ale vedel som, o čo ide v štýle „partia drobných investorov nafúkla cenu reťazca, ktorý tú hodnotu určite nemá“. GameStop sa totiž v ére digitálneho predaja videohier snaží skôr prežiť a predávať použité hry s vyššou maržou či kúsky príslušenstva. Nečakajte však príbeh o videohrách, tu sa skutočne rieši burza a na príklade pár postáv ukáže, ako kto kedy investoval a či potom predal v správnej chvíli.
Štruktúra filmu totiž postupuje logikou „vzostup a pád“. Najprv sa bude hrdinom dariť, potom sa čosi zlomí a nastúpi dramatizácia i straty. K tomu sa ešte v závere pridáva aj vyšetrovanie pred Kongresom, no je dosť rýchlo realizované a nekladie sa naň veľký dôraz. Tým, že sme uprostred pandémie, veľa ľudí sa nestretáva a skôr sledujeme ľudí pred obrazovkou, vo svojich príbytkoch či internáte, je tu kopa stiesnených interiérov.
Aby sa divák lepšie stotožnil s dianím, je vykreslené na niekoľkých postavách z oboch strán. Žraloci tu majú priestor v podobe biznismenov v obrovských vilách, tenisových kurtoch či s veľkým stejkom na tanieri. Tí drobní investori majú tvár lídra (Paul Dano alias RoaringKitty), sestričky z nemocnice, dvoch študentiek či predajcu zo samotného GameStopu.
Rýchlo sa ukáže, že kauza je relatívne ľahká riedka story, ktorá by sa dala vysvetliť za 15 minút. Preto Gillespie nasadzuje osobné príbehy, je potrebné rozložiť ju medzi viaceré postavy a ich osudy. Pri ľudoch s hypotékou, dlhmi i fádnymi životmi však dokáže vykresať patričné emócie a vďaka nadupanému soundtracku vie aj uletieť na pozerateľné kino.
Lúzri z Wall Street majú 105 minút a ukážu, že GameStop vlastne nebola až taká megakauza ako napríklad hypotekárna kríza, ktorú spracovala Stávka na neistotu v roku 2015. To bol film s obrovským záberom, tu je potrebné skôr strihať archívne materiály z televízie, zvučné titulky a dramatizáciu zo správ – lebo samotní hrdinovia riešia viac osobné dilemy. Čakanie na obrat a vysvetlenie niektorých vecí z pozadia (zastavenie obchodovania na Robinhood) však nie je márne a prebehne dobre, niekedy aj vtipne.
Gillespie sa snaží ostošesť, preto niekedy skĺzne až do úrovne, kedy využíva vulgarizmy a hlasnú hudbu až príliš, čím sám prehlušuje čo film je a čo nie. Je fajn, že si z Ja, Tonya a Cruelly doniesol moderný štýl, lebo bez nich by tu ostal pomerne suchý film s kopou cudzích výrazov. A zakryje aj fakt, že herci niekedy veľmi nemajú čo hrať – okrem osobnej straty v rodine RoaringKittyho či pár náročných sociálnych situácii tu veľa nie je. Kto trošku rozumie investovaniu a pravidlám, bude sa neraz baviť, lebo scenár je šikovne napísaný.
Ako celok sú Lúzri z Wall Street fajn jednohubka, no obávam sa, že jesennou sezónou prešumia dosť rýchlo.
Dumb Money (USA, 2023, 105 min.)
Réžia: Craig Gillespie. Scenár: Lauren Schuker Blum, Rebecca Angelo, Ben Mezrich, Hrajú: Paul Dano, Pete Davidson, Vincent D'Onofrio, America Ferrera, Myha'la Herrold, Nick Offerman, Anthony Ramos ...