MATKA TEREZA A JA |
MATKA TEREZA A JA |
Nová dráma Matka Tereza a ja má istý potenciál – životopisov o osobitej žene, ktorá pomáhala na uliciach v Indii sme už zopár videli, no premiešať ho s druhým príbehom o mladej slečne v súčasnosti a nechať ich prelínať sa, to nie je márny nápad.
Žiaľ, čo funguje na papieri, nie je úplne dotiahnuté vo výsledku a upodozrievam za to najmä režiséra. Kamal Musale si zaumienil nakrúcať veľké veci, no nedokáže ich obstojne spracovať. Odhrýzol si veľké sústo, chce paralelne rozohrať kusy deja v iných časových obdobiach, neskôr ich umne spojiť a... hoci sa mu to nakoniec podarí, dramatizácia niektorých momentov je dosť slabá.
Takže po poriadku – jedna línia sa odohráva niekoľko dekád dozadu, keď tvrdohlavá Matka Tereza chce ísť mimo brány kláštora, venovať sa chudobným deťom na ulici, vzdelávať ich, liečiť chorých. To je téma, čo už pár ráz spracovaná bola. Najprv bojuje so slabou podporou u nadriadených, potom pri zbierkach, kde ju samotní „kolegovia“ z cirkvi vykopnú ako žobráčku. Neskôr sa dožaduje pozornosti v nemocnici alebo rieši konflikt, keď za bránami lazaretu lietajú šutre naštvaných rebelov. V Indii je náboženská otázka rozpoltená, kresťania tam práve väčšinu nemajú, aj to vstupuje do diania. Hoci niektoré momenty sú trošku naivné, ako táto časová éra plynie úspešne až na jeden zásadný atribút...
A tým je herecký výkon Jacqueline Fritschi-Cornaz ako Matky Terezy, s ktorým mám osobne problém. Táto herečka doteraz nikde nehrala a je to nesmierne cítiť: niektoré fázy má patetické, inokedy iba pozerá do kamery v snahe vytvoriť vážny moment a nie je to vierohodné, ani precítené. Hoci si po čase zvyknete, stále je to nemalý problém: či dialógové fázy alebo dramatické bez slov, neraz vám bude vadiť. Chápem snahu podať zarputilosť charakteru cez tieto prvky, ale nevyšli.
Druhá línia sa odohráva v súčasnosti a sústredí sa na mladú hudobníčku po nehode, kedy zistí, že má nielen zlomenú ruku, ale je šesť týždňov tehotná. Jej priateľ (resp. občasný milenec) nereaguje najlepšie, takže netrvá dlho, kým Kavita zbalí kufor a zdúchne radšej za tetou do Indie (ďalším dôvodom pre útek je aj snaha dohodnúť jej manželstvo). Kavita objavuje v Kalkate rôzne miesta, kde pôsobila Matka Tereza a práve cez ňu sa začínajú krížiť obe línie, ktoré sú pomerne ďaleko od seba (aj 30-40 rokov). Práve miesta a budovy sú využité pre šikovné prepojenia.
Kavita sem primárne prišla riešiť svoju súkromnú dilemu, vyčistiť si hlavu (tú jej trošku zamotá iný doktor zo zahraničia) a to ešte netuší, že ju čakajú viaceré odhalenia z minulosti. Niektoré sú dobre podané, iné už trošku tlačia na pílu, ALE... očakávané prepojenie s Matkou Terezou sa tu skutočne ukáže vrátane toho, že sa kedysi stretli. Banita Sandhu už má za sebou poltucet úloh, takže jej herecký výkon je celkom zvládnutý.
Tým, že partnermi filmu boli kresťanské médiá ako Katolícke noviny či TV Lux, sa sčasti vytráca aj dilema, aký postoj k prípadnemu potratu zvolí hrdinka, resp. ako sa riešila táto otázka za Matky Terezy (prirodzene, že bola proti, no vyvstávajú tu otázky ako konať pri znásilnení a pod.). Nie je to úplne veľká línia, ale otázka sa rieši pomerne často a má dopad na Kavitu.
Na ploche 122 minút sa tak striedajú životy oboch žien, prepájajú v istých bodoch, no Kamal Musale nevie zrealizovať niektoré momenty s ľahkosťou – preto sú skôr dlhé, utrápené, viaceré scény nemajú napätie či náboj vrátane úvodnej autonehody Kavity, ktorá je zinscenovaná dosť naivne. Pre odhodlaného diváka to bude aj miestami boj, ktorú scénu dopozerať do konca či kedy si odskočiť na 10 minút (niekedy aj môžete a o veľa neprídete). Filmu by bohato stačilo 100 minút, obe línie by mu fungovali lepšie, aj finálny celok.
Nuž, to sú presne prípady, kedy ľudia na istých pozíciách ťahajú film nadol, či ide o slabšiu réžiu, alebo nie príliš vhodne obsadenú herečku. To sú dve zásadné slabiny tejto drámy – a je to veru škoda, lebo námet bol slušne nadhodený, ale spracovanie ide ledva nad priemer.
Mother Teresa & Me (Švajčiarsko / India / UK, 2022, 145 min.)
Réžia: Kamal Musale. Scenár: Kamal Musale. Hrajú: Kezia Burrows, Vikram Kochhar, Banita Sandhu, Shobu Kapoor, Liza Sadovy, Deepti Naval, Kevin Mains, Atul Sharma, Jacqueline Fritschi-Cornaz ...