TO SA MI SNÁĎ LEN ZDÁ |
TO SA MI SNÁĎ LEN ZDÁ |
Scenáristická ikona Charlie Kaufman bol zjav, ktorý takmer dekádu zásoboval kiná výnimočnými dramédiami so špecifickou náložou emócií. Charlieho neurotický rukopis si bolo ľahké obľúbiť, no postupne kadencia originálnych a bizarných hitov začala klesať. Pred rokmi ešte stihol animovanú Anomalisu, celovečerák Asi to ukončím či tohtoročný scenár, opäť k animáku Orion a tma.
Napriek tomu, že sa Kaufman ako autor úplne neodmlčal, diváci márne čakajú na novú Adaptáciu či Večný svit nepoškvrnenej mysle. Fanúšikov inteligentných bizárov z pera kultového scenáristu ale prekvapí, že najlepšou kaufmanovkou posledných rokov, nie je film Charlieho Kaufmana.
Nórsky režisér Kirstoffer Borgli v roku 2022 šokoval a zabavil komédiou odtrhnutou z reťaze Je mi zo seba zle, ktorú si mohli užiť aj slovenskí diváci v rámci Scandi festivalu. Po novom „severan“ zakotvil v prístave hollywoodskych vôd prístupnejších pre masového diváka, no svojich protagonistov naďalej bez ľútosti lynčuje kanonádou zlých rozhodnutí a scenáristických pravých hákov.
Pred pár dňami tak svojou novinkou Dream Scenario rozkopol brány kín aj v našej domácej lokalizácii a vrátil na strieborné plátna hereckého chameleóna Nicolasa Cagea.
Existenciálna rutina pod palbou
Strnisko, zanedbaný zjav a outfit, ktorý zažil už svetlejšie časy. Skrátka pojem nedbalá elegancia vystrelená na vesmírnu úroveň. Paul Matthews je definíciou existenciálnej šedivosti. Vyučuje ako vysokoškolský profesor, po boku má milujúcu manželku Janet, dve dcéry a niekde v podvedomí zavŕtanú túžbu dosiahnuť niečo veľké. Napríklad sa konečne rozhýbať a dopísať (rozumej: vôbec začať) vysnívanú knihu, a tým v žabomyších vojnách tromfnúť ambicioznejších a úspešnejších kolegov.
Paulova existenciálna rutina začne škrípať po tom, čo sa mu do života zamieša malý „nešvár“. Ľudia si ho čoraz častejšie všímajú, pokukujú po ňom a trúsia na prvý pohľad banálne poznámky typu „Nepoznáme sa odniekiaľ?“
Zmätky v Paulovom živote majú nakoniec jednoduché vysvetlenie (no o to bizarnejšie) a protagonista spolu s divákmi sa tak v expozícii postupne dozvedajú, že Paul sa stal súčasťou kuriózneho svetového fenoménu. Učiteľ biológie sa totiž začal masovo zjavovať v snoch takmer u celej populácie.
Sociologicko-antropologická fatamorgána s mysterióznym presahom Paula spoločne so zvyškom sveta pohltí a vytvorí instantný boom. Preleje sa online svetom, sociálnymi sieťami, televíznym programom a médiami a z Paula Matthewsa sa stane virálna superstar na jedno použitie strihu 21. storočia.
Paul sa spočiatku svetu sníva v podobe akéhosi pasívneho snového stalkera, čo hlavného hrdinu spočiatku irituje. Paradoxne práve táto neškodná poloha prinesie Paulovi vytúženú vlnu popularity. V neškodnom svetle reflektorov zostáva len do tej chvíle, kým sa z pasívneho inventára nestane v snoch aktívnym antagonistom a nevinné sny mení na nočné mory.
Paul tak postupne čelí spoločenskému hejtu a existenciálnej centrifúge, ktorá ho prefacká na všetkých frontoch a hrdina sa tak stáva obeťou dejov, ktoré on sám ovplyvniť nedokáže. Do určitej miery sa karta groteskne obracia a z Paula sa opäť stáva pasívny stalker, no tentokrát vlastného života.
Starý dobrý Nic
Základovým kameňom absurdnej bájky je comeback Nicolasa Cagea. Ten síce z povedomia publika a programu kín či streamovacích platforiem nevymizol, no Dream Scenario mu poskytol pôdu na elegantnú a dôstojnú hereckú one man show.
Práve Cageovo filmové portfólio posledné roky pripomína nesúrodý guláš a herec sa postupne stáva atrakciou šialených hereckých eskapád. V jeho kino novinke sa ale herecky obzrel cez plece a dokázal, že keď má chuť a dostatočne nádejný scenár, stále sa do toho vie oprieť.
Cage tak v Dream Scenario pripomína zlaté časy z Adaptácie, či Pána Rosničku. Svoj „Cage rage“ tentokrát hádže za hlavu a opäť sa snaží hrať a civilne dokrčený a zarastený Paul mu skrátka sedí ako nikdy. V hereckej etudke Cageovi statočne sekundujú aj vedľajšie postavy, ako napríklad Julianne Nicholson v úlohe manželky, no je jasné, že Cage si snímku s chuťou odhryzol sám pre seba.
Najlepšia kaufmanovka bez Kaufmana
Cageovej až otravne submisívnej postave bažiacej po strhnutí oprát osudu do vlastných rúk kryje formálne chrbát originálny nápad. Základná idea je akoby chirurgicky vyoperovaná z najlepších tvorivých rokov spomínaného Charlieho Kaufmana. Samotná myšlienka projekcie reálneho človeka do snenia síce nie je nijak prelomová či nová, ale ušpinená civilnosť pumpuje filmu do žíl život.
Nápad je ale tak výrazný, že do určitej miery robí z filmu náhľadový obrázok sociálneho experimentu a zatieňuje dramaturgiu snímky. Dream Scenario síce graduje a smeruje do konkrétneho bodu, no postupne sa hutné dejové línie rozchádzajú v rozriedené finále.
Dream Scenario si tak nekorektne uťahuje z ľudských ambícií a povrchnej ctižiadosti a „človeka milión“ hodí do rozbúrených nekomfortných vôd nočných môr. Režisér tak experimentuje a lavíruje medzi realitou a snením a skúma, ako obidva svety vedia koexistovať, ovplyvňovať, prípadne jeden druhý zožrať aj s topánkami.
Borgli zároveň otvára nie jednu ale rovno tucet Pandoriných skriniek sociálnych tabu, ako diskriminácia, spoločenská segregácia, toxický individualizmus, ale aj tikajúca atómovka zabetónovaná v rodinnom stereotype. Ak vám chýba inteligentná komédia po čelnej zrážke s drámou a originálnym nápadom, netreba váhať. A kaufmanovská patina časov dávno minulých je len vítaným bonusom.
Dream Scenario (USA, 2023, 102 min.)
Réžia: Kristoffer Borgli. Scenár: Kristoffer Borgli. Hrajú: Nicolas Cage, Julianne Nicholson, Michael Cera, Tim Meadows, Dylan Gelula, Dylan Baker, Kate Berlant, Lily Bird, Jessica Clement