TICHÉ MIESTO: PRVÝ DEŇ |
TICHÉ MIESTO: PRVÝ DEŇ |
Mnohí diváci netrpezlivo očakávajú trojku v sérii Tiché miesto – a zrazu nám tu pristál v kinách prequel. Časť publika bude zmätená, lebo čaká, že sa možno vráti stará známa rodinka a práve s ňou prežijeme prvý deň a inváziu emzákov citlivých na zvuk. ALE... nebude to také jednoduché. Zmenil sa režisér, protagonisti, miesto diania, akurát sa skutočne posunieme v časovej línii vzad.
O koľko? Pamätníci prvej časti si spomenú, že úvodná scéna s tragickým vyústením je vlastne deň číslo 89. Takže prequel je zasadený cca tri mesiace pred ňu a má unikátnu možnosť ukázať nám svet čeliaci invázii, navyše bez znalosti návštevníkov. Chudáci v New Yorku, kde je dej zasadený, netušia, čo sa deje – a partička hrdinov (inak obyvateľov hospicu na opačnej strane rieky) išla vlastne do veľkomesta náhodou na divadelné predstavenie (a jedna tvrdohlavá Sam ešte aj na pizzu). No keď sa na oblohe objavia padajúce meteority a začne spúšť na Manhattane, budú mať čo robiť, aby prežili. Dupľom, keď ľudí napadne odpáliť mosty do New Yorku a skúsiť takto izolovať hrozbu. Že je ostrov plný neznámeho zla, spočiatku nikto nerieši...
Zoznámenie s novými hrdinami netrvá dlho a nie je také podstatné – garancia, že prežijú aspoň do polovice filmu je otázna. Musíme si vystačiť s nevyliečiteľne chorou Sam a kocúrom Frodom. Po explozívnom úvode staví film na kontrast, že nechá jednu osobu dlhé minúty putovať obrovským mestom po dopade votrelcov. Aj prvé dva diely Tichého miesta stavili na komorný príbeh i púť malej rodiny, tu je hrdinka dlhý čas stále izolovaná a dianie okolo nej postupne ustáva.
Sú tu chvíle, ktoré v blockbustri nečakáte: melancholické momenty ako z indie filmu striedajú top akcie, kde sa preháňajú mimozemšťania v obrovských húfoch. Azda je to dané nezávislou náturou režiséra (natočil akurát Pig s Nicholas Cageom), ktorý do 67-miliónového letného hitu pchá scény ako z malej drámy – a nie je to úplne na škodu. A budete prekvapení, že nemá problém ani s veľkými akčnými sekvenciami, kedy sa rútia mimozemšťania po uliciach, výťahoch, uliciach, námestiach či prístave. Väčšina sa pritom odohráva na dennom svetle, takže si ich užijete v plnej kráse.
V tom smere je vidieť, ako sa séria za šesť rokov zmenila. Zo zábleskov a rýchlych strihov pri minirozpočte 17 miliónov sa stal štvornásobne drahší film, kde nie je núdza o desať či dvadsať emzákov v jednej scéne. Ćaro objavovania je do veľkej miery preč a pravidlá už dobre poznáme: entity z vesmíru sú citlivé na zvuk, no vadí im voda. Už si ich môžeme mrknúť v plnej kráse a prídu aj detaily na ich papule, kde tipujete, či sa ILM trikári inšpirovali viac u Votrelca či Predátora.
Na dianie nazeráme optikou Sam, no vzniká zaujímavý paradox, s ktorým bojujem celú stopáž – ako držať palce hrdinke, ktorá mala byť (podľa prepočtov doktorov) dávno po smrti? Akú má motiváciu nehodiť sa emzákovi pod klepetá a ukončiť život? Dôvod sa objaví cca po 40 minútach – a stane sa ním roztrasený anglický študent práva Eric. Nehovorí veľa (čo sa rozhodne hodí do situácie, kedy treba držať klapačku a nevydávať zvuky), ale postupne sa ukáže byť dobrý pomocník i spoločník. Ako správne vnímate, ani tento diel Tichého miesta sa nesnaží rozprávať veľký príbeh, ale sústredí sa na pár neborákov v nebezpečenstve a necháva ich bádať, putovať a hádže im rozličné prekážky na ceste za prežitím.
A tak je príjemné vidieť, že popri hromadných scénach (pričom pri finálnej fakt držíte palce-päste) sa stále nájdu aj veľmi komorné a napínavé sekvencie, kde jeden emzák číha na dvoch ľudí a jedného kocúra a je to výborne natočené. Symbióza malej skupiny je dobrá pre akciu, napätie i vtipné scény, kde sa prejaví troška ľudskosti (hoci opäť hľadáme najmä jedlo, lieky či svetlo – niet čo vymyslieť). Nové mesto nedokáže zakryť fakt, že nultý diel (resp. tretí zárez) postupne vyčerpáva sériu a za chvíľu nebude čo objavovať.
Možno budú sklamaní aj diváci, ktorí sa budú chcieť dozvedieť ešte viac vedeckých prvkov či vysvetlenia o pozadí invázie – slúži fakt na rozohranie vedľajšieho príbehu ako obrovský štart. Alebo aj pochopenie, že treba byť ticho, vlastne prichádza veľmi náhle: trúbia ho helikoptéry nad mestom ako jasné usmernenie. To je azda trošku v kontraste, keď v prológu prvej časti na titulke novín svietilo Je to zvuk! Ako odpoveď na otázku, čo mimozemšťanov poháňa.
A osobne trošku citlivo vnímam aj slabšie obsadenie – Lupita Nyong’o hrá dobre, i keď moja favoritka veru nie je. Joseph Quinn podá priemerný výkon a Alexa Wolffa či Djimona Hounsou je málo. Každopádne, nie je márne, že tento prequel vznikol – ale stále sme zvedaví na Emily Blunt a jej deti v nasadení. Pretože tu chýba aj tá prepracovanosť, že hluchonemá hrdinka využíva implantát ako zbraň či iné finesy. Žánrový výlet však zabral – a do čerta, aj som sa tri razy riadne zľakol! Samozrejme, pre vyznenie skvelého zvuku treba kino, doma so šramotením susedov či zverov film nevynikne.
PS – Tiché miesto: Prvý deň sa hrá aj v prémiových formátoch. Zatiaľ čo IMAX púta na veľké plátno a top hlučné akčné sekvencie, v 4DX sa môžete dať jednak parádne vyhegať počas akcie a nájdu sa tu aj viaceré vodné scény: sprška príde v letnom období aj vhod. Do toho pár zábleskov a explózií, no ide najmä o pohyb a vodu..
A Quiet Place: Day One (USA/UK, 2024, 100 min.)
Réžia: Michael Sarnoski. Scenár: Michael Sarnoski, John Krasinski, Bryan Woods. Hrajú: Joseph Quinn, Lupita Nyong'o, Alex Wolff, Djimon Hounsou, Thea Butler ...