AKÁ BOLA LETNÁ FILMOVÁ ŠKOLA 2002?

AKÁ BOLA LETNÁ FILMOVÁ ŠKOLA 2002?

článok



V nedeľu skončil jubilejný 28. ročník Letnej filmovej školy (LFŠ) v Uherskom Hradišti. Vyše tritisíc filmových zanietencov si mohlo počas desiatich dní vybrať z vyše 160 celovečerných filmov, 40 blokov krátkych filmov a z 18 doprovodných akcií. Hlavnými témami tohtoročného festivalu boli po minuloročnom divácky úspešnom erotickom zameraní - film a mytológia, film a opera. V rámci sekcii sa predstavili najrôznejšie snímky od starovekých bájok a povestí, až po náboženskú mytológiu a filmy, ktoré zaujímavým a príťažlivým spôsobom zobrazujú pomerne uzavretý svet opery.

LFŠ prešla za rok veľkými zmenami, medzi ktorými zaznamenala najväčší pochvalný ohlas internetová forma akreditácie, ktorá bola veľkým strašiakom posledných ročníkov. Z vlastnej skúsenosti môžem konštatovať, že získanie akreditácie ktoré mi minulý rok zabralo vyše 5 hodín života v nekonečnom rade, som vďaka novému netovému systému skrátil na 30 minút. Ešte by som dotiahol pár drobných chybyčiek s neprehladnosťou rezervácie ubytovania a možnosťou prihlásenia sa pod vymysleným menom a adresou (kontrola totožnosti pri platení a vydávaní 3000 korunových sluchátok na preklad zlyhala). Druhou veľkou zmenou bola úprava harmonogramu LFŠ (denne prebehlo šesť predstavení za sebou namiesto klasických siedmich) a pribudnutie dvoch ďalších kín. Hradište sa mohlo pochváliť aj úpravou sedadiel a zvuku v hlavnom kine Hviezda. Negatívnou zmenou bol chudobnejší obsah igelitovej tašky, ktorú získal každý akreditovaný a menšia obsahová náplň sprievodného katalógu.

Priebeh LFŠ bol pokojný (bez boxerského súboja režisér vs kritik) a nebyť miestami až častých programových zmien spôsobených nedorazenými kópiami, bola by výsledná hodnotiaca známka jednotka. Hlavným rozdielom medzi festivalom v Karlových varoch a v Uherskom Hradišti je ten, že na LFŠ neexistuje kastovanie ľudí podľa akreditácii a aj obyčajný účastník sa za svoje peniaze dostane na všetky filmy, ktoré chce vidieť.

Denník festivalu "Filmové listy" prinášal opäť množstvo kvalitných postrehov, recenzií a rozhovorov a mal som pocit, že oproti minulému ročníku jednoznačne kvalitatívne napredoval. Škoda len jeho problémovej distribúcii (hlavne kino Hviezda). Prekladatelia boli až na pár výnimiek kvalitní až skvelí. Doprovodné akcie bolo v prevažnej väčšine hriech nenavštíviť a častokrát neznáme hudobné zoskupenia svojim výkonom predčili hlavné hviezdy.

Národné kinematografie boli na LFŠ zastúpené austrálskymi, novozélandskymi a dánskymi filmami, čo hlavne znamenalo uvedenie kolekcie "čistých" filmov manifestu Dogma 95 a retrospektív režisérov ako Paul Cox, Peter Jackson či Carl T. Dreyer. V sekcii osobnosti a výročie nemohol ostať opomenutý tohtoročný jubilant Miloš Forman, ktorý bol predstavený veľkou a divácky mimoriadne úspešnou retrospektívou.

Počas môjho desaťdenného pobytu som videl množstvo dobrých aj horších filmov, ale pár na ktoré len tak ľahko nezabudnem. Vybral som pre vás tri filmové novinky, ktoré sa čoskoro dostanú aj do našich kín.

Aká bola Letná filmová škola 2002?

ZEM NIKOHO (No Mans Land, Bosna a Hercegovina. 2001)

Bizarný príbeh dvoch vojakov z nepriateľských táborov sa odohráva uprostred vojny v Bosne v roku 1993. Bosniansky vojak Čiko a jeho ťažko zranený priateľ sa spolu so srbským vojakom Ninom ocitnú v zákope medzi nepriateľskými líniami na území nazývanom "zem nikoho". Padajú ostré slová a zdá sa, že hádky o to, ktorý národ ruzpútal vojnu, nikdy neskončia. Zástupcovia médii pečlivo sledujú vývoj patovej situácie. Zatiaľ čo im ide atraktívne správy, Čikimu a Ninovi ide o život...

Aká bola Letná filmová škola 2002?

LANTANA (Lantana, Austrália, 2001)

Podobne ako lantana, exotická tropická rastlina, ktorá pod krásou svojich kvetín ukrýva tŕnistý porast, tak aj hlavní protagonisti netradičného kriminálneho príbehu niečo skrývajú. Hlavnou postavou filmu je detektív, ktorý sa behom vyšetrovania zaplietá do zložitého labyrintu vzťahov, vášní, tajností a klamstiev niekoľkých manželských dvojíc.

Aká bola Letná filmová škola 2002?

ROK ĎÁBLA (Rok ďábla, ČR, 2002)

Krehký príbeh o priateľstve, zázrakoch, anjeloch, diabloch, hudbe a alkoholizme sa odohráva v retrospektívach. Ťaží hlavne z výrazných osobností vyžarujúcich zvláštnu energiu. Scenárista a režisér Peter Zelenka sa v Roku ďábla vracia k poetike fiktívneho hraného hudobného dokumentu.





autor Peter Konečný 5.8.2002
BETTER MAN
[RECENZIA ]
1
Maria
MARIA
[RECENZIA ]
AGENT ŠŤASTIA
[RECENZIA ]
VEDĽAJŠIA IZBA
[RECENZIA ]
1
V dobrom aj zlom
V DOBROM AJ ZLOM
[RECENZIA ]
Meno:
ODOSLAŤ
:)
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 30536
02 |
návšt. 13734
03 |
návšt. 15770
04 |
návšt. 11492
05 |
návšt. 8903
06 |
návšt. 3369
07 |
návšt. 1678
08 |
návšt. 1723
09 |
návšt. 1620
10 |
návšt. 1316
REBRÍČEK US
01 |
$37,0 mil.
02 |
$37,0 mil.
03 |
$22,0 mil.
04 |
$20,0 mil.
05 |
$19,0 mil.
06 |
$12,0 mil.
07 |
$4,4 mil.
08 |
$4,1 mil.
09 |
$3,1 mil.
10 |
$2,0 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
Kinema.sk - filmy, seriály

sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2025 SECTOR Online Entertainment / Kinema s.r.o.