Česká televízia a RTVS sa spojili a vytvorili československý koprodukčný cyklus COLNICA alebo Československo po 20 rokoch. Projekt ponúka 26 dokumentárnych filmov od renomovaných tvorcov a 13 diskusií. Tešíme sa 13x90 minút spoločných stretnutí v nedeľu večer. Začíname 14. apríla o 20. hodine na STV2 a 20:55 na ČT2.
Akú perspektívu majú dva rozdelené národy v spojenej Európe? Ako sa darí ľuďom v bývalom spoločnom štáte? Kde sa žije lepšie? Ktoré problémy máme spoločné? Čo nás trápi? Aktuálne spoločenské témy spracovalo 13 slovenských a 13 českých režisérov. Česká televízia a RTVS vytvorili cyklus komponovaných pásiem zložených z dvoch dokumentárnych filmov od českého a slovenského autora a debaty. Moderátormi talk-show sú Adela Banášová a Michal Prokop.
Ktoré problémy tvorcov zaujali a nakrútili o nich film?
1. „Kríza autorít“
Dá sa dnes ešte niekomu veriť? Prečo do ulíc vychádzajú ľudia a prejavujú nepokojnosť? Zmizli z politickej scény osobnosti, ktoré vo verejnej sfére reprezentovali občana?
(Zuza Piussi a Jan Látal)
2. „Svet v nás“
V akej podobe a do akej miery sú naše spoločnosti otvorené súžitiu s menšinami iného etnického či národnostného pôvodu?
(Martina Saková a Pavel Abrhám)
3. „Máme 20“
Pohľad dnešných dvadsaťročných filmárov na dvadsať rokov ich republík.
(Tereza Nvotová, Jan Papoušek)
4. „Naši vedľa nás“
Situácia ľudí žijúcich na okraji spoločnosti /bezdomovci, nezamestnaní, hendikepovaní/, alebo ľudí žijúcich v izolácii /seniorov či slobodných matiek/.
(Jaro Vojtek a Karel Žalud)
5. „Zdraví chorí“
Ako žijeme? Nakoľko sa venujeme sami sebe? Prečo je toľko depresií? Ako nám pomáha náš zdravotný systém? Na druhej strane life style a zdravá výživa ako možné kulty zdravia, krásy a sily.
(Diana Fabiánová a Andrea Culková)
6. „Svetoví Slováci / Česi“
Slovenský a český kontext vo svetovom rozmere: v čom sú Slováci a Česi svetoví? Prečo u nás žijú cudzinci a ako sa Čechom a Slovákom žije vo svete?
(Juraj Lehotský a Jana Počtová)
7. „Hovorí Boh po česky / po slovensky ?“
Z čoho vyplýva odlišná náboženská tradícia a súčasnosť dvoch susedných a natoľko previazaných krajín? Veria Česi v niečo iné ako v Boha? A sú Slováci naozaj veriaci alebo ide len o zotrvačnosť v tradícii? V čo všetko sú ľudia dnes schopní veriť, čomu sa klaňajú, čo vyznávajú?
(Marek Šulík a Lucie Králová)
8. „Národné mantinely“
Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2013 a úloha športu – v tomto prípade práve hokeja – pre obe krajiny. Prečo sa stal práve hokej národným športom s rozmerom až ritualizovanej mytológie?
(Robert Kirchhoff a Jan Gogola ml.)
9. „Za svetlú budúcnosť“
Naše komunistické strany, resp.strany, ktorých poslanci vzišli z komunistických strán ako rámec pre úvahu nad históriou a súčasnosťou komunizmu u nás.
(Peter Krištúfek a Filip Remunda, Vít Klusák)
10. „Ruky v hlave“
Fenomén radikálnej zmeny podoby práce od manuálnej k intelektuálnej a dôsledky tohto javu na život jednotlivca a spoločnosti.
(Viera Čakányová a Vít Janeček)
11. „Rodina bola základ štátu“
Žijeme v dobe rastúceho počtu rozvodov, životného štýlu singles a klesajúcej pôrodnosti. Zaniká rodina alebo sa len mení jej podoba? Akú podobu medziľudského súžitia môžeme od budúcnosti očakávať?
(Vlaďa Plančíková a Róbert Sedláček)
12. „Od federácie k federácii?“
Môže byť euro prejavom slovenskej europeizácie a koruna príznakom českého privincionalizmu? Aký je vzťah oboch krajín k Európskej únii a k plánu vytvoriť európsku federáciu? Aký je kontext toho, že by sme sa mohli opäť stretnúť v jednom štáte?
(Tina Diosi a Petr Marek)
13. „Svadba a rozvod z rozumu“
Prečo a ako došlo k rozpadu? Reflexia po 20 rokoch. Verzia oficiálna a verzia rodinná.
(Peter Kerekes a Jan Němec)