HORTON |
HORTON |
Roztomilý svet Dr. Seussa opäť ožíva na veľkom plátne a celé rodiny sa môžu tešiť na netradičnú zábavu v bláznivom štýle...
Dr. Seuss je v našich končinách len málo známou persónou – no v USA ide o legendu, ktorej knižky sú kultové medzi niekoľkými generáciami, rovnako aj pár kreslených filmov. A tento fakt by sa nezmenil ďalšie dlhé roky, nebyť Rona Howarda – ten si v roku 2000 strihol hraného Grincha a továreň na filmové sny dostala nápad adaptovať ďalšie látky. Kocúr o tri roky neskôr dopadol katastrofálne a našim kinám sa našťastie mihol. Do tretice všetko dobré – prichádza animák, ktorý má šancu zaujať najväčšie množstvo záujemcov.
Dejová línia je veľmi jednoduchá a necháva slona Hortona zrazu začuť pár hlasov na smietke na jednej kvetinke. Čo sa to deje? Horton objavuje nový svet plný zaujímavých obyvateľov (Whovíkov/Kdovíkov). Ako je možné, že žijú na takom malom priestore, majú vlastné mesto a chystajú sa na osláviť jeho výročie? Je to nepochopiteľné, no rovnaký mišmaš v existencii iného sveta aj samotní pidiľudkovia na kvetinke. No oba svety majú ešte ďalekú cestu pre paralelné bytie i akceptovanie. Ešteže sú tu dvaja sympatickí hrdinovia, medzi ktorými vzniká komunikácia a porozumenie. A tak zatiaľ čo dobrácky slon Horton putuje džungľou a štverá sa na horu s kvetinkou v chobote, tak na nej prepukajú skôr veľké nepokoje, pretože harmonický svet zrazu dostáva poriadne zabrať. Starosta mestečka Whoville má čo robiť, no s Hortonom si nakoniec spoločnú cestu nájdu...
Na jednej strane trošku šialený nápad, no to je pri Dr. Seussovi asi každé dielko. Rozplývanie sa nad dvomi svetmi a fungujúcim systémom má zmysel v momente, keď ich akceptujete a s úžasom sledujete. Hoci pôvodná predloha je, ako každá kniha Dr. Seussa - dosť chudobná (cca 70-stranová knižka, no predovšetkým s veľkými obrázkami), tvorcovia tentoraz nespanikárili a vytvorili dobrý zábavný film.
V prvom rade im pomohla forma. Grinch bol slušne zadaptovaný – na hrané pomery. No Horton posúva imagináciu ešte ďalej, takže padnúca voľba na CGI je výborná. Hortonova džungľa i mestečko Whoville sú krásne spracované. Cítiť z nich originalitu a starostlivosť, nie je to žiaden filmový svet zbúchaný za pár mesiacov či rokov. CGI forma navyše pomáha prinášať do svetov aj potrebnú obsahovú pestrosť – najmä v džungli narazíte na rôzne bláznivé či netradičné zvieratká. Whoville je fantastický sám o sebe a opäť platí, že nie príliš násilný, no zľahka podávaný a Whos (Kdovíci) sú sympatickí. Obsah na formu príjemne nadväzuje – z uletených postavičiek na smietku budú mať radosť deti, džungľa ponúka fóriky pre celé rodiny. Milovníci animovaných svetov z celého sveta sa dočkajú niekoľkých parodických scén vrátane narážky na Pokémona. Aj vďaka nej platí, že z obsahu tentoraz žmýkali tvorcovia správne nápady a nezahltili ani stopáž, ani pôvodné témy príliš namáhavým vyznením ako v Grinchovi. Tam mohol niekomu vianočný podtón a jeho maximalizácia liezť riadne na nervy, hoci duch pôvodného dielka v ňom ostal. Pri Hortonovi tento problém odpadá, pretože s bláznivými zvieratkami nie sú problémy.
Jediná výčitka smeruje na animátorov z Blue Sky Studios. Pri ich práci cítiť rovnaký postup ako pri Dobe ľadovej 2. Majú výbornú látku, sympatické postavičky, akurát prostredia sú dosť chudobné a animácia ani zďaleka nedosahuje svoje možnosti. Škoda. Na rozdiel od Doby ľadovej 2 je však množstvo prostredí a celkové nasadenie imaginácie na vyššej úrovni a animácia je trošku bohatšia.
Veľké obavy som mal z dabingu, pretože duo Jim Carrey-Steve Carrell sa dá len veľmi ťažko suplovať. Najmä keď české štúdio vybralo párik Dejdar-Rychlý. Bál som sa ukričanosti, no bol som príjemne prekvapený. Dvojica komikov totiž dabuje pomerne presne a ich gagy sú zábavné. S prekladom všetkých Who- narážok a častí sveta si už tvorcovia toľko hlavu nelámali a pokračovali in-line s výtvormi z Grincha. A rozprávač Zdeněk Svěrák sa opakovane osvedčil.
Tento rok nemáme Dobu ľadovú, ani Shreka či inú veľkú pecku (až koncom roka prídu opäť tučniaci z Madagaskaru). No v kine beží príjemný animák z krásneho fantastického sveta, ktorý sa oplatí zhliadnuť. Bavil som sa rovnako ako pri Dobe ľadovej 2 a aj pri výslednom hodnotení som čelil rovnakej dileme – najprv pekná sedmička, po druhom videní už siaha takmer na osem. A keďže väčšina z vás pôjde do kina iba raz...
Dr. Seuss’ Horton Hears a Who! (USA, 2008, 85 min.)
Réžia: Jimmy Hayward, Steve Martino. Námet: Dr. Seuss – kniha. Scenár: Ken Daurio, Cinco Paul. Hudba: John Powell. Hrajú v českom znení: Martin Dejdar, Petr Rychlý, Zdeněk Svěrák, Hana Talpová, Lukáš Hlavica, Tomáš Juřička, Filip Švarc, Jana Boušková, Hana Ševčíková.