KÝM PRIŠLA BÚRKA |
KÝM PRIŠLA BÚRKA |
Islandský filmový režisér Baltasar Kormákur sa v novinke Kým prišla búrka (opäť) po troch rokoch zaoberá bojom človeka s prírodným živlom o holý život. V roku 2012 prišiel aj do našich kín príbeh o zázračnom prežití jedného námorníka po stroskotaní rybárskej lode s názvom Hlboko. Krásne zábery islandskej prírody a odvaha námorníka vyrážali dych, scenár ale zaváňal lacnejšou náboženskou symbolikou.
V roku 2015 sa autor venoval „vychádzke“ amerických turistov na najvyššiu horu sveta, pričom nie každý člen bol na podobnú finančne nákladnú záležitosť pripravený fyzicky aj psychicky. Everest bol už masívna hollywoodska produkcia a mohli sme si ho vychutnať aj v IMAX-e s 3D okuliarmi a na rozdiel od mnohých iných trojrozmerných záležitostí to stálo minimálne v tejto forme skutočne za to. Kormákur sa do tretice vydáva po stopách preživších menších katastrof z priebehu osemdesiatych rokov, aby nám aj producentom dokázal, že sa v tomto subžánri skutočne našiel a v otvorenej, od civilizácie vzdialenej prírode sa jeho autorský rukopis prejavuje v najväčšej miere.
Tami Oldham (Shailene Woodley) je, resp. bola, v osemdesiatych rokoch mladá Američanka bez akýchkoľvek záväzkov (čo je vtipne vyjadrené v krátkej scéne na začiatku snímky) túžiaca po adrenalínovom dobrodružstve. Vydáva sa s o niečo starším novým anglickým priateľom na menšej plachetnici na plavbu cez celý oceán. Okrem iného aj preto, aby mladá slečna zistila, či si je s Richardom súdená.
Ako názov napovedá, všetko išlo bez problémov, až „kým prišla búrka“. Udalosťami bezprostredne prírodnej katastrofe nadchádzajúcimi začína aj film. Scenár sa tak vydáva dvoma naratívnymi cestami, rozuzlením po tomto druhom bode obratu a v retrospektívach nás lineárne sprevádza Tamiiným príchodom na ostrov, cez zoznámenie s Richardom (Sam Claflin), užívaním si bezstarostnej plavby na šírom oceáne, až po čeleniu prírodnému živlu.
Kým prišla búrka sa radí medzi životopisné filmy, pri ktorých je rozhodne veľkým plusom si vopred nezisťovať podrobnosti o skutočných udalostiach. Scenár hneď troch scenáristov, ako sme už vyššie naznačili, sa rozhodol ísť mierne komplikovanejšou štruktúrou rozprávania a navyše pripravil divákovi jedno pomerne nečakané prekvapenie. Kormákur ponúka subjektivizované zábery prostredníctvom Tamiinho vnímania situácie, až si divák prestáva byť istý, čo je realita a čo iba predstava. Smerom k rozuzleniu, keď sa už obe dejové línie odohrávajú na lodi, občas zaberie pár sekúnd, kým si uvedomíme, v ktorej z nich sa práve nachádzame.
Našťastie je ale toto rozdelenie natoľko striktné, že sa v príbehu nikdy nestratíme. Skutočne bude ale najlepšie, ak si potenciálny divák vopred nebude zisťovať vôbec nič ani o skutočných udalostiach, ani o ich filmovom spracovaní. Nie je totiž vôbec vylúčené, že mnohé komentáre alebo recenzie nebudú považovať chytro pripravené zvraty za spoilery z dôvodu, že priebeh udalostí je predsa všeobecne známy.
Kým prišla búrka stojí, okrem istej Kormákurovej réžii, založenej predovšetkým na jeho obsesii prírodnými krásami a ľudským úsilím im vzdorovať čo-to ide, na hereckom umení Shailene Woodley. Tá zobrazuje americkú dobrodružku, podľa všetkého, na základe skutočného predobrazu. Tami vám môže občas liezť na nervy, občas jej budete chcieť poradiť, aby situáciu vyriešila praktickejším spôsobom, proste ako chlap. No a keď odmietne loviť ryby, pretože by im spôsobila utrpenie, tak s ňou strácate trpezlivosť. Je to ale predovšetkým zásluha samotnej herečky, že sa s postavou skutočne zžijete a budete jej a jej priateľovi priať, aby čo najskôr spočinuli ich nohy na súši, či už okoloidúcej lode alebo pevniny.
Sympatická Woodley pripomína mladú Kate Winslet, či už talentom, nie príliš tradičnou krásou, alebo snahou vymaniť sa z mainstreamovými produkciami získanej slávy prostredníctvom účinkovania v menších, nezávislejších produkciách. Kým prišla búrka zapadá do kategórie amerických filmov, ako Všetko je stratené, kedy je dnes už menším zázrakom, že sa vôbec dostávajú v obklopení superdrahých CGI zbesilých záležitostí do širokej distribúcie v našich multiplexoch.
Adrift (USA / Hong Kong / Island, 2018, 96 min.)
Réžia: Baltasar Kormákur. Scenár: Tami Ashcraft, Aaron Kandell, Jordan Kandell, David Branson Smith. Hrajú: Shailene Woodley, Sam Claflin, Grace Palmer, Jeffrey Thomas, Elizabeth Hawthorne, Kael Damlamian, Tami Ashcraft...